Moje przemyślenia

Kto kupi Wykop? Portal, VC a może Polsat?

Grzegorz Marczak
23

Wykop pierwszy milion ma już za sobą (chodzi o milion unikalnych użytkowników - nie mylić z realnymi użytkownikami raportowanymi w megapanelu), ma też wypracowany model biznesowy. Nie wiem co prawda jak bardzo efektywny jest ten model ale z tego co się dowiedziałem jest on w stanie wygenerować kilka...

Wykop pierwszy milion ma już za sobą (chodzi o milion unikalnych użytkowników - nie mylić z realnymi użytkownikami raportowanymi w megapanelu), ma też wypracowany model biznesowy. Nie wiem co prawda jak bardzo efektywny jest ten model ale z tego co się dowiedziałem jest on w stanie wygenerować kilkaset tysięcy przychodu rocznie.

Jeśli chodzi o statystyki i trendy to wykop na tym polu również nie ma się czego wstydzić (zaskoczył mnie średni czas spędzony na stronie przez użytkownika), powoli i systematycznie wszystko idzie do góry i w przyszłym roku przy tym samym tempie wzrostu może osiągnąć 1,5 miliona użytkowników wzwyż. Obecnym twórcom udało się też odejść od tematyki IT (mimo niezadowoleniu wielu geeków) i stworzyć serwis praktycznie dla wszystkich.
Mając serwis z milionem użytkowników i dobrymi prognozami na przyszłość wykoop może stać się łakomym kąskiem dla VC czy naszych portali internetowych. Tomek i Michał wprawdzie cały czas podkreślają, że wykop nie jest na sprzedaż i odrzucają tego rodzaju pomysły czy też zapytania ale moim zdaniem kiedyś się w końcu "złamią".

Za ile?

Mimo iż nikt nie ma zamiaru sprzedawać Wykopu to jednak pogdybać można. Na początek warto się zastanowić za ile? Jeśli serwis generuje kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie (kilkaset rocznie) a główne koszty związane są z serwerami i biurem to kupujący może relatywnie łatwo podnieść zyskowność serwisu. Przyjmując, że trend jeśli chodzi o oglądalność się utrzyma łatwo możemy wyliczyć że serwis może być wart kilka milionów złotych (i to przy bardzo raczej umiarkowanych przelicznikach) Czy była by to jednak atrakcyjna cena dla sprzedających tego nie wiem.

Kto mógłby kupić wykop?

Portale - pierwsze co przychodzi na myśl to portale. Walka o zasięg trwa nieustannie - nikomu nie udaje się specjalnie powiększyć przewagi nad konkurentami a własne produkcje są mniej lub bardziej udane. Moim zdaniem portale mogły by być potencjalnym kupującymi - dołożenie miliona i więcej użytkowników do swojego zasięgu wprawdzie nie zmieni układu w megapanelu ale zawsze jest to o jeden milion więcej.

Jak zakup przez portal wpłynął by na wykop? Moim zdaniem i z moich doświadczeń wynika, że nie takie wydarzenie nie miało by negatywnego wpływu na sam serwis i jego treści. Portale z którymi ja współpracowałem i współpracuję nie mają zapędów do zmieniania wszystkiego pod swoje standardy i według swojej teorii na serwisy społecznościowe. Jedyny problem jaki by pewnie powstał to zapędy do obwieszenia wykopu reklamami - myślę jednak, że rozsądne argumenty od "pionu społeczności" mogły by je pohamować.

Można by zastanowić się nad tym jak portal mógłby wykorzystać taki serwis jak wykop - tutaj do głowy przychodzi mi model współpracy (bo umówmy się, że zintegrowanie wykopu z portalem to była by pomyłka) na podobnej zasadzie jak Yahoo Buzz. Czyli portal promuje swój serwis, a najciekawsze wykopy trafiają na główną portalu do odpowiednich sekcji tematycznych. Wykop w ten sposób stał by się jeszcze bardziej efektywny a portal miał by zapewniony dopływ ciekawych treści.

Jeśli chodzi o minimalizację kosztów to w przypadku portalu wciągnięcie do swojej infrastruktury takiego serwisu jak wykop było by niezauważalne, jedyną inwestycją jaką ja bym zrobił był by tak zwany "community manager" czyli osoba odpowiedzialna za kontakt z społecznością, PR i marketing.

Inwestorem czy też potencjalnym właścicielem wykopu mógłby też zostać któryś z VC. W przypadku prywatnego inwestora czy VC nie mówimy o powiększaniu zasięgu ale koncentrujemy się na generowaniu zysków z inwestycji. W tym przypadku VC zakłada, że przy odpowiedniej ilości gotówki serwis zacznie się dynamiczniej rozwijać a finalizacja transakcji nastąpi poprzez wyjście z inwestycyj czy tez odsprzedanie serwisu inwestorowi branżowemu.

Mam duże wątpliwości czy wrzucenie na przykład miliona czy dwóch w wykop było by tak samo efektywne jak współpraca z portalem. Gotówka oczywiście zapewni stabilny rozwój, niektóre nowe funkcje mogą pojawić się szybciej - ale czy to zapewni nagłe wzrosty oglądalności? Nie sądzę.

Z punktu widzenia Wykopu wydaje mi się, że sam serwis nie zyskał by na takiej inwestycji a droga VC do osiągnięcia zakładanych zysków z inwestycji była by dość długa (no i należy pamiętać, że wykop już raz był dofinansowany).

Jest jeszcze Polsat. Wiemy, że firma ta wykupiła ostatnio co się dało w internecie (Fraza, Gery itp). Domy mediowe są pewnie zachwycone nową siłą w internecie, ja natomiast nie rozumiem tego co Polsat chce z internetem robić. W każdym razie Polsat jest w stanie bez problemu wydać parę milionów na kolejny serwis. Co było by dalej tego chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć. O Polsacie mówiło się, że będzie coś budował w internecie, że kupuje kontent dla swoich usług mobilnych itp. Na razie nie widzę aby któreś z tych planów były realizowane?

Podsumowując - wydaje mi się, że wykop jest łakomym kąskiem w naszym internecie. Jestem też przekonany, że w najbliższym roku zmieni on właściciela a jako użytkownik mam nadzieję, że zmiana ta odbędzie się z korzyścią dla serwisu. Za rok sprawdzę czy moje przewidywania były słuszne :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu