Ale jak to? Czytać książki? O technologiach? Fuuuj, od tego są strony internetowe, albo... e-booki. Nie będę Wam mówił jak powinniście czytać książki (e-booki są dozwolone), ale chciałbym powiedzieć Wam nieco o tym, jakie tytuły warto poznać, o ile jeszcze nie mieliście takiej okazji. Jedne będą dotyczyć tematów okołotechnologicznych, inne zaś będą dotyczyć typowo specjalistycznych zagadnień. Każdy z Was znajdzie tutaj coś dla siebie!
Co powinna mieć dobra książka traktująca o nowych technologiach? Przede wszystkim powinna być napisana możliwie prostym językiem i jednocześnie skłaniać czytelnika do refleksji lub eksperymentowania. Wraz z konsumpcją jakiegokolwiek tytułu powinna iść pewna zmiana w życiu czytelnika. Przyswojenie treści to jedno, wykorzystanie tego w praktyce to natomiast drugie. Nie każda książka jest w stanie wywrzeć tak mocny wpływ na człowieka i chciałbym skupić się na tych, które są w stanie to zrobić. Lista mocno subiektywna, więc jak zwykle - sekcja komentarzy jest Wasza! Wpisujcie swoje propozycje.
Stephen Hawking, Leonard Mlodinow - Wielki Projekt
Nowe technologie i Stephen Hawking? To nie tak karkołomne połączenie jakby mogło się wydawać. Zresztą, nie mogłem pominąć tej pozycji w tym zestawieniu. Stephen Hawking odszedł od nas całkiem niedawno temu i w dalszym ciągu pamiętamy o jego niesamowitym umyśle i... woli życia. Cierpiący na nieuleczalną, paskudną chorobę (stwardnienie zanikowe boczne) zdołał wywrzeć niesamowity wpływ na naukę, był także ambasadorem krzewienia jej wśród mniej zorientowanych w nomenklaturze jajogłowych jej pasjonatów. W prosty sposób tłumaczył zawiłości dotyczące funkcjonowania Wszechświata i... chwała mu za to.
Pewne jest to, że ta książka pozostawia człowieka z bardzo mocną refleksją na temat wiary, genezy Wszechświata. Nie będę Wam "spoilował" głównej tezy wywodzącej się z tej publikacji, dojdźcie do niej sami. Według mnie, to pozycja obowiązkowa dla każdego fana nowych technologii - zwłaszcza, że w książce znajdziecie mnóstwo odwołań do nich.
Marek Regner, Maciej Maćkowiak - Jak to działa?
Jak działa aplikacja mobilna? Czy da się zeskanować absolutnie wszystko? Jeżeli Twoje dziecko zadaje Ci takie pytania, najprawdopodobniej to doskonały moment na to, aby przekazać mu książkę, w której znajdzie odpowiedzi na to i inne zagadnienia. Mali maniacy nowych technologii z pewnością będą zachwyceni książką, dzięki której zabłysną przed swoimi kolegami lub koleżankami, a także na lekcjach.
Zadbano o to, by książka nie tylko zawierała ciekawą, rozwijającą dla dzieci treść, ale również zawarto w niej barwne, atrakcyjne ilustracje prezentujące podstawowe zasady działania omawianych urządzeń lub technologii. Zaręczamy, że nie będzie to książka do czytania "na dobranoc" - dziecko z pewnością pochłonie ją szybko, bez ogromnej pomocy rodzica.
Walter Isaacson - Steve Jobs
Fani i "nie-fani" Apple nie powinni przechodzić obok tej książki obojętnie. Historia człowieka, który założył Apple to w dalszym ciągu jeden z gorętszych tematów. Jobs to bez wątpienia osobowość nietuzinkowa, nieco ekscentryczna, ale z pewnością inspirująca i po prostu ciekawa. Po ten tytuł powinni sięgnąć nie tylko młodzi fani Apple, ale również znacznie starsi czytelnicy.
Bez wątpienia Apple stworzone przez Steve'a Jobsa zmieniło nasze podejście do konsumenckich nowych technologii. Niesamowicie mocno wpłynęło nie tylko na rynki: smartfonowy, tabletowy, komputerowy, ale również udowodniło, że siła marki znaczy bardzo wiele w kontekście tak "intymnych" rzeczy jak urządzenia, z którymi obcujemy na co dzień. Czytając tę książkę można odnieść wrażenie, że w każdym ze sprzętów ze stajni Apple znajduje się cząstka jego założyciela - bynajmniej nie jest to obserwacja pozbawiona sensu.
Chris Minnick, Eva Holland - Podstawy programowania dla młodych bystrzaków
Dziecko wciąż mówi o tym, że chce zostać programistą? Marzy o tym, by zarabiać 10K, korzystać z mnóstwa benefitów i zmieniać pracę co około dwa lata? Żeby nie było, że utrwalam stereotypy na temat programistów - wcale to tak nie wygląda. Programista ma o wiele ciekawsze zadania na co dzień do wykonania niż nam się wydaje, a naprawdę dobry specjalista nie jest nudnym piwniczniakiem odzianym w kraciastą koszulę. Ciągle się uczy, cały czas eksperymentuje i dba o własny rozwój na każdym polu.
Dzieci marzące o zostaniu programistą powinny zacząć od książki "Podstawy programowania dla młodych bystrzaków", w której znajdą mnóstwo pożytecznych informacji na temat tego, jak w ogóle wystartować w świecie kodowania. Celem autorów jest wytworzenie w głowie adepta tej sztuki szufladki, z pomocą której zacznie on pracować z prawdziwym kodem i ostatecznie uda mu się stworzyć... robota działającego w przeglądarce. To, jak będzie wyglądał zależy tylko od Waszego dziecka!
Oyvind Nydal Dahl - Elektronika dla małych i dużych. Od przewodu do obwodu
Jeśli nie programowanie, to może... elektronika? Nie każde dziecko chce być programistą, inne chcą mieć "bezpośredni" wpływ na to, jak działają konkretne urządzenia. Wiedza z zakresu elektroniki (która jest obecnie niezwykle potrzebna i pożądana na rynku pracy) to prawdziwy skarb. Nowe technologie właściwie nie istnieją bez elektroniki, więc jest to naturalny kierunek, którym powinny podążać dzieci z zacięciem do majsterkowania.
Autor tej książki - Oyvind Nydal Dahl swój pierwszy obwód skonstruował w wieku 14 lat. Teraz chce dzielić się swoją wiedzą z kolejnymi pokoleniami majsterkowiczów. Jak przekonuje sam tytuł książki, nie jest ona przeznaczona jedynie dla młodych osób - świetnie bawić się przy niej będą również dorośli pasjonujący się elektroniką.
Pokazaliśmy Wam 5 najciekawszych naszym zdaniem pozycji książkowych dla dzieci - każda z nich jest przeznaczona dla odrobinę innego pasjonata nowych technologii. Sami najlepiej znacie swoje dzieci - z pewnością wybierzecie dla nich najciekawszy tytuł!
Wpis jest częścią cyklu "Powrót do szkoły 2019", w ramach którego doradzamy, polecamy i rekomendujemy produkty, rozwiązania, usługi i aplikacje, które sprawią, że wrzesień będzie o wiele łatwiejszy i przyjemniejszy. Partnerem cyklu jest firma Intel, producent wydajnych procesorów do laptopów i nie tylko.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu