Gry

Książę i Tchórz – powrót kultowej gry

Marcin M. Drews
Książę i Tchórz – powrót kultowej gry
19

Jedna ze zdecydowanie najlepszych polskich gier przygodowych powraca! Nie po polsku i nie w nowej odsłonie, za to w wersji anglojęzycznej działającej na współczesnych komputerach. W końcu, po 16 latach, będziemy mogli się pochwalić tą produkcją na Zachodzie. Czy to aby nie za późno? Nie, ta gra to p...

Jedna ze zdecydowanie najlepszych polskich gier przygodowych powraca! Nie po polsku i nie w nowej odsłonie, za to w wersji anglojęzycznej działającej na współczesnych komputerach. W końcu, po 16 latach, będziemy mogli się pochwalić tą produkcją na Zachodzie. Czy to aby nie za późno? Nie, ta gra to powerplay!

Nim rzucicie się do klawiatur, by wpisać komentarz, z miejsca mówię - to nie akcja Astronautów Adriana Chmielarza, ani też żaden skok na kasę. Mamy tu natomiast do czynienia z inicjatywą reaktywacji podjętą przez Łukasza Wątkę - ambitnego 20-letniego studenta Politechniki Gdańskiej.

Młody programista postanowił nie tylko przetłumaczyć grę na język angielski, ale zaimplementować całość pod kultowy system ScummVM.

Przypomnijmy, że jest to program umożliwiający uruchomienie wielu klasycznych przygodówek pod różnymi systemami, m. in. pod Windowsem, Linuksem, na Macu, a także na konsolach i urządzeniach mobilnych – bez martwienia się o kompatybilność tych gier z danym systemem. (źródło)

Projekt zrealizowany zostanie pod egidą Google Summer of Code - corocznego programu wsparcia aplikacji open source.

Książę i Tchórz to czwarta produkcja Metropolis Software House, wykreowana przez Adriana Chmielarza i Jacka Piekarę. To klasyczna przygodówka point&click z przepiękną, ręcznie malowaną grafiką i mnóstwem komediowych gagów.

Gra opowiada historię pewnego młodzieńca, marzącego o życiu pełnym przygód, którego umysł i dusza wskutek demonicznej magii zostają przeniesione w ciało odważnego księcia Galadora z zamku Garrahan. Zamiana odbywa się jednak w niezwykle niefortunnym momencie – w trakcie pojedynku pomiędzy księciem a Czarnym Rycerzem. Przerażony chłopak ucieka, hańbiąc tym samym dobre imię Galadora. Od tej chwili główny bohater usiłuje powrócić do własnego ciała. Pomocną dłoń w tej trudnej sytuacji podaje mu Arivald - mag, który tysiąc lat wcześniej zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. (źródło)

Gra ukazała się także w Niemczech. Miała również wersję rosyjską. W polskiej edycji głosów postaciom użyczyli tak znani aktorzy, jak Kazimierz Kaczor czy Arkadiusz Jakubik!

Serwis benchmark.pl zaliczył produkcję Metropolis do 100 najlepszych gier XX wieku. Książę i Tchórz to z pewnością jeden z ważniejszych tytułów w historii rodzimej branży. A co najważniejsze, żyje nie tylko we wspomnieniach oldboyów. Gra doskonale bowiem bawi i dziś!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Chmielarz