1

KPRM: W 2020 r. średnio każdego dnia ponad 11 tysięcy Polaków zakładało profil zaufany

To był bez wątpienia cyfrowy rok dla administracji publicznej. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podzieliła się dziś statystykami obrazującymi popularność e-usług wśród Polaków w minionym roku.

Profil Zaufany był już popularny przed wybuchem pandemii, ale ta przyspieszyła wzrost jego popularności w niebywałej do tej pory skali.

W minionym roku aż 4 174 206 Polaków zdecydowało się na założenie swojego profilu, co stanowi prawie połowę z ogólnej liczby PZ założonych w całej historii – 8 816 654. To też więcej o ponad dwa miliony niż w całym 2019 roku i prawie trzy miliony więcej niż w 2018 roku.

Minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

Profil zaufany to zbiór danych o nas samych. W internecie, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my. W sieci nie wylegitymujemy się dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy profilu zaufanego. Mówiąc inaczej – profil zaufany to nasze elektroniczne dane. Każdy z nas może mieć tylko jeden profil zaufany – jest on przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL.

W minionym 2020 roku, średnio każdego dnia zakładano 11 tysięcy profili zaufanych, a rekordowym miesiącem pod tym względem był kwiecień, kiedy to założono ich aż 602 739.

Z jakich e-usług najchętniej korzystaliśmy w 2020 roku?

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.