Bezpieczeństwo w sieci

Korzystasz z tego komunikatora? Uważaj, możesz być na celowniku oszustów

Piotr Kurek
Korzystasz z tego komunikatora? Uważaj, możesz być na celowniku oszustów
Reklama

Korzystasz z Signala? Uważaj na podejrzane wiadomości o rzekomym zablokowaniu konta. To zwykłe oszustwo, o czym przestrzega teraz Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego.

Zespoły CSIRT alarmują o nasilających się próbach oszustw wymierzonych w użytkowników popularnego komunikatora, który stawia na bezpieczeństwo. Za atakami może stać zorganizowana grupa cyberprzestępcza, prawdopodobnie powiązana z państwami nieprzyjaznymi Polsce. Schemat działania polega na wysyłaniu wiadomości podszywających się pod obsługę aplikacji, w których informuje się o rzekomej blokadzie konta. Ofiary otrzymują link prowadzący do fałszywej strony, gdzie przestępcy mogą wyłudzić dane i przejąć dostęp do konta oraz prywatnej korespondencji.

Reklama

Oszuści rozsyłają fałszywe wiadomości, w których podszywają się pod zespół obsługi aplikacji Signal. Informują o rzekomym zablokowaniu konta i zamieszczają link, który ma rzekomo pomóc w jego odblokowaniu. W rzeczywistości prowadzi on do fałszywej strony. Jeśli kliknie się taki link, można stracić dostęp do konta. Oszuści mogą przejąć wiadomości i uzyskać stały dostęp do komunikacji.

Źródło: Depositphotos

Twoje konto zostało tymczasowo zawieszone z powodu skargi dotyczącej spamu. Aby jego odblokować, potwierdź, że jesteś człowiekiem, a nie automatycznym botem, poprzez uruchomienie na naszej stronie internetowej certyfikatu blokującego automatyczną wysyłkę. Z poważaniem, zespół Signal.

– takie wiadomości już powinny wzbudzać podejrzenie. Nie tylko przez sposób, w jaki zostały zredagowane, ale przede wszystkim przez informowanie o konieczności odwiedzenia strony internetowej i wykonania dodatkowych czynności. Oczywiście to zwykły oszustwo i nie powinniśmy dać się na nie nabrać. Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje na kilka spraw, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

  • Nie otwierać linku znajdującego się w wiadomości.
  • Nie blokować kontaktu, z którego przyszła wiadomość.
  • W przypadku urządzeń prywatnych: zgłosić incydent do CSIRT NASK: https://incydent.cert.pl.
  • W przypadku urządzeń służbowych: zgłosić incydent do komórki odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo w ramach organizacji, a ta powinno zgłosić incydent do właściwego CSIRT.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama