Aplikacje webowe

Zobacz ile osób możesz zarazić wychodząc z domu. Stworzono w tym celu specjalny kalkulator dystansu społecznego

Paweł Winiarski
6

Ile osób, tyle teorii odnośnie nakazu (czy jak wolicie - sugestii) zostania w domu i niewychodzenia jeśli sprawa nie jest niezwykle ważna. Polscy naukowcy stworzyli specjalny kalkulator, który pokazuje jaką wartość ma nasza domowa izolacja. Warto mu się przyjrzeć.

Kalkulator dystansu społecznego, który pokazuje ile osób można ocalić decydując się na społeczną izolację to wspólna praca doktorantki matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego - Anny Szczepanek oraz doktorantki fizyki Dominiki Czernia z Instytutu Fizyki Jądrowej. Początkowo kalkulator dostępny był w języku angielskim, dzięki Omni Calculator możemy już jednak używać go również w rodzimym języku.

Zaprojektowaliśmy ten kalkulator dystansu społecznego, by zwiększyć świadomość społeczną odnośnie wagi pozostawania w domu oraz izolacji podczas pandemii (...) Krótko mówiąc, symulujemy 1000 różnych epidemii z parametrami, które są bezpośrednio związane z wirusem, krokami podjętymi przez rząd oraz Twoimi własnymi decyzjami. Możesz je zmieniać wedle uznania.

- czytamy w informacji prasowej.

Temat jest zdecydowanie ciekawszy i poważniejszy niż kalkulator pączków, który liczył za nas zjedzone kalorie i czas, jaki będzie potrzebny na ich spalenie.

W kalkulatorze można określić:

 • Początkowa liczba zarażonych - początkowa liczba osób zarażonych wirusem. Dla COVID-19 liczba zarażonych na targu w Wuhan wynosiła około 20.
 • Podstawowa liczba odtwarzania R₀ - średnia liczba ludzi, która zostaje bezpośrednio zarażona przez jedną osobę. Dla COVID-19 może ona wynosić pomiędzy 1.4 a 3.8.
 • Przypadki bezobjawowe - prawdopodobieństwo, że osoba zarażona będzie nosicielem wirusa, ale nie będzie miała w ogóle objawów choroby. Dla COVID-19 uznaje się, że jest tak w 10% przypadków.
 • Przenoszenie przed objawami - procent infekcji, które są roznoszone przez osoby chore, ale nie mające jeszcze objawów zarażenia. W przypadku COVID-19 więcej niż 10% osób są zarażone przez osoby, które są nosicielami ale nie mają jeszcze symptomów.
 • Opóźnienie w procesie izolacji - czas pomiędzy wystąpieniem symptomów u chorego a jego izolacją przez rząd (umieszczenie w szpitalu, przymusowa kwarantanna). Możesz wybrać pomiędzy krótkim opóźnieniem (2 - 5 dni) wyznaczonym na podstawie późnego etapu rozwoju epidemii 2003 SARS w Singapurze, albo długim opóźnieniem (5 - 11 dni) z wczesnej fazy epidemii COVID-19 w Wuhan.
 • Ostrożnie z osobami mającymi kontakt z zarażonym - jeśli tak, to wszystkie osoby, które miały kontakt z osobą zarażoną są natychmiast odizolowane po pojawieniu się u nich objawów choroby. Jeśl nie, mogą oni w dalszym ciągu zarażać inne osoby w społeczeństwie ponieważ zostaną odizolowane, ale z pewnym opóźnieniem.
 • Poziom izolacji - do jakiego poziomu jesteś skłonny odizolować się od społeczeństwa? Wybierz wartość pomiędzy 0% a 100%, gdzie 0% - nie obchodzi Cię pandemia i żyjesz jak gdyby nic; 100% - robisz wszystko, co możesz, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa poprzez niemal całkowitą izolację od społeczeństwa.

Wynikiem są natomiast cztery wykresy:

 • Wpływ izolacji na liczbę zarażonych osób - pokazuje, jak wiele ludzi możesz uchronić od infekcji i śmierci (zakładając 3.4% śmiertelność COVID-19) poprzez siedzenie w domu.
 • Wpływ izolacji na efektywną liczbę odtwarzania R₀ - efektywna liczba odtwarzania jest średnią liczbą osób, które są zarażone bezpośrednio przez jedną osobę po podjęciu decyzji o izolacji od społeczeństwa. Możesz też porównać otrzymaną efektywna liczbę odtwarzania po izolacji z liczbą odtwarzania sezonowej grypy (R₀ = 1.28).
 • Liczba opanowanych epidemii a poziom izolacji (Advanced mode) - pokazuje, jaki procent symulowanych epidemii zostało opanowanych przy efektywności śledzenia kontaktów równej x% (w naszym kalkulatorze wykorzystujemy poziom izolacji zamiast efektywności śledzenia kontaktów - patrz uwaga niżej). Pierwszy punkt na wykresie odpowiada prawdopodobieństwu kontrolowania epidemii bez śledzenia kontaktów, a ostatni ze 100% śledzeniem kontaktów.
 • Liczba opanowanych epidemii a liczba odtwarzania R₀ (Advanced mode) - pokazuje to, co na poprzednim wykresie, ale w funkcji liczby odtwarzania, a nie efektywności śledzenia kontaktów.

Kalkulator dystansu społecznego

Rzućcie tez okiem na dodatkowe materiały, jakie można znaleźć na stronie kalkulatora. Dowiecie się tu ciekawych rzeczy o tym:

 • Czym jest choroba wywołana koronawirusem 2019 (COVID-19)? Jakie są Symptomy COVID-19
 • Czy powinienem się przejmować? - śmiertelność COVID-19
 • Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19?
 • Gdzie znaleźć przydatne strony z informacjami dotyczącymi COVID-19

źródło: informacja prasowa

grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu