Zmiany klimatyczne mają duży wpływ na dobrobyt zwierząt, szczególnie tych żyjących w morzach. Naukowcy obawiają się, że populacja koralowców będzie stale się zmniejszać, aż w końcu całkiem wymrą.
Koralowce kojarzą nam się głównie z Wielką Rafą Koralową u wybrzeża Australii. Jednak można je spotkać w większości mórz, choć ich kolonie nie są tam aż tak okazałe. Nawet w Bałtyku możemy znaleźć piórówkę świecącą. Mimo to koralowce są dość wybredne jeżeli chodzi o środowisko, w którym występują i są w stanie przetrwać. Przede wszystkim zgadzać musi się temperatura. Koralowce lubią nasłonecznione, ciepłe i niezbyt głębokie wody, choć niektóre gatunki można znaleźć na głębokości nawet 6 kilometrów pod poziomem morza.
Okazuje się jednak, że zdolności adaptacyjne koralowców mogą być zbyt słabe w obliczu zmian klimatycznych. Tylko bardzo rygorystyczne podejście ludzkości do ekologii mogłoby uratować niektóre z gatunków.
Koralowce skazane na wyginięcie?
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Science, naukowcy przeanalizowali zdolności adaptacyjne koralowców z Palau w zachodnim Pacyfiku. Przy pomocy symulacyjnego modelu ekologiczno-ewolucyjnego oceniono wpływ różnych scenariuszy rozwoju globalnego i zużycia paliw kopalnych na populacje koralowców. Wyniki są jednoznaczne: tylko realizacja założeń Porozumienia Paryskiego i ograniczenie globalnego ocieplenia do 2°C może pozwolić koralowcom na przystosowanie się do zmieniających się warunków.
Według prof. Petera Mumby'ego z Uniwersytetu Queensland, jeżeli globalne temperatury wzrosną o 3-5°C do końca stulecia, wiele wrażliwych gatunków koralowców może nie przetrwać. Taki scenariusz nie tylko zagraża koralowcom, ale także ekosystemom, które na nich polegają, od ryb po ludzi.
Dr James Guest, współautor badania i lider Coralassist Lab, wskazuje na potrzebę wprowadzenia „klimatycznie inteligentnych” metod zarządzania rafami koralowymi. Jedną z rozważanych opcji jest „asystowana ewolucja” – eksperymentalna metoda polegająca na selektywnym hodowaniu koralowców o wyższej tolerancji na ciepło.
Naukowcy podkreślają, że zdrowe rafy koralowe w przyszłości są możliwe, ale wymagają pilnych i agresywnych działań na rzecz redukcji emisji.
Grafika: depositphotos
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu