Artykuł sponsorowany

Kontrola jakości i oczyszczanie powietrza w domowym zaciszu? Z tymi urządzeniami to nie problem!

Redakcja Antyweb
Kontrola jakości i oczyszczanie powietrza w domowym zaciszu? Z tymi urządzeniami to nie problem!
11

Coraz więcej mówi się w ostatnich latach o jakości powietrza. Zamiast prowadzić niekończące się dyskusje, warto wziąć sprawy w swoje ręce: kontrolować jego stan w naszym otoczeniu, a w razie potrzeby — również oczyszczać!

Bądźmy świadomi, kontrolujmy stan powietrza w naszym otoczeniu

Temat zanieczyszczeń powietrza powraca jak bumerang zwłaszcza jesienią, kiedy ilość smogu za oknami się nasila, a wszelkiej maści radary biją na alarm. Nie brakuje aplikacji, które podpowiedzą nam z grubsza jak sprawy mają się w naszej okolicy. Najczęściej jednak stacje pomiaru znajdują się co najmniej kilka kilometrów od miejsca, gdzie właśnie przebywamy. A co powiecie na samodzielną kontrolę stanu jakości powietrza w waszych domach i miejscach pracy? Sprawdziliśmy dwa niewielkie, dyskretne i estetycznie wykonane urządzenia do ich pomiaru. A kiedy jakość pomiaru nas nie satysfakcjonowała, zatrudnialiśmy do pomocy naszego nowego asystenta: oczyszczacz powietrza!

 

Kontrola jakości powietrza we własnym zakresie

Niewielkie urządzenia które doskonale wywiązują się z powierzonych im zadań to typ sprzętów, które lubimy najbardziej. Dodajmy do tego jeszcze design który jest na tyle estetyczny i neutralny, że bez większego wysiłku pozwala im się wtopić w tło i w harmonii koegzystować ze wszystkim co je otacza. Brzmi jak komplet, obok którego trudno przejść obojętnie, prawda?
Ostatnio miałem przyjemność testować pakiet takich urządzeń i wszystkie one były związane z kontrolą oraz polepszaniem jakości powietrza w moim otoczeniu. Mowa tutaj o laserowym czujniku PM2.5, detektorze jakości powietrza A8 PM2.5 oraz oczyszczaczu powietrza FineAir FA-750.

Laserowy czujnik PM2.5

Zacznijmy zatem od najmniejszego z tych urządzeń — laserowego czujnika PM2.5. Ta niewielka kostka o wymiarach 55mm x 55mm x 20mm oferuje zakres pomiaru 0-999 µg/m3 pyłów PM2.5 lub PM10, a co ważne — robi to z dokładnością do 1µg/m3. Sprzęt jest niewielki, bardzo lekki i... dziecinnie prosty w obsłudze. Urządzenie posiada raptem jeden przycisk, za pomocą którego uruchamiamy (lub, w razie potrzeby, wyłączamy) sprzęt. Przycisk ten służy również do przełączania pomiaru PM2.5/PM10. Wbudowana bateria pozwala mu na bieżąco dokonywać pomiarów nawet przez cztery godziny, zaś do ładowania sprzętu wykorzystamy popularny kabel micro USB — który, rzecz jasna, również znalazł się w komplecie. Co ważne — sprzęt posiada dużą częstotliwość uśredniania pomiarów, dzięki czemu o wszystkich niepokojących zmianach dowiemy się w przeciągu raptem kilku sekund. Warto też mieć na uwadze, że sprzęt posiada certyfikaty CE oraz RoHS, a jego niewielkie rozmiar oraz waga pozwolą go zamontować... właściwie gdziekolwiek tylko zechcemy. W razie niepokojących pomiarów, na ekranie laserowego czujnika PM2.5 dużym wartościom towarzyszyć również będą zasmucone emotikonki.

Detektor jakości powietrza A8 PM2.5

Biały, laserowy, czujnik to wyjątkowo dyskretne maleństwo. Detektor jakości powietrza A8 PM2.5 jest nieco większym urządzeniem, ale w formie wciąż pozostaje ponadczasowym, nienachalnym sprzętem, który idealnie wkomponuje się w każde wnętrze. Stałe kontrolowanie jakości powietrza to najważniejsza funkcja tego sprzętu — zakres pomiaru to również 0-999 µg/m3. Tutaj jednak otrzymujemy dużo bardziej wszechstronne urządzenie — może on sukcesywnie posłużyć jako zegar, czujnik wilgotności (w zakresie 20% RH do 90% RH), a także termometr (-9°C ~ +50°C).
Duży, wielokolorowy, ekran LCD pozwala na odczyt oferowanych informacji nawet z daleka. Tym bardziej, że w ramach jakichkolwiek zmian — alarmowani jesteśmy rozmaitymi kolorami. Przy doskonałej i dobrej jakości powietrza (0-100 µg/m3) odpowiednia sekcja jest zielona. Kiedy zaś zaczyna robić się nieciekawie (101 i więcej µg/m3), jej kolory zmieniają się na czerwone. Wtedy też możemy liczyć na alarm dźwiękowy, który zwróci naszą uwagę na to, że coś jest nie tak.
Detektor także posiada wbudowany akumulator, który pozwala działać mu przez kilka godzin bez konieczności podpinania do kabla zasilającego.

Kiedy jakość powietrza spada — pomoże oczyszczacz!

Kiedy wyniki pomiarów na testowanych urządzeniach niebezpiecznie szybowały ku górze, z pomocą przyszedł nam oczyszczacz powietrza FineAir FA-750. Tym razem mówimy o znacznie większym sprzęcie, którego wspólnym mianownikiem z powyższymi jest estetyczny design i bezproblemowość jego działania. Sprzęt sprzedawany jest z pilotem, za pośrednictwem którego z daleka możemy aktywować, ustawiać czas po którym ma się wyłączyć, czy konfigurować nasilenie z jakim ten będzie filtrował powietrze w naszych pomieszczeniach. Sprzęt jest w stanie odnaleźć się w pomieszczeniach do 90 metrów kwadratowych powierzchni — świetnie sprawdzi się zatem nie tylko w domowym zaciszu, ale także w szkołach czy niewielkich biurach. Jego konfiguracja jest dziecinnie prosta, bo tak naprawdę ogranicza się wyłącznie do tego, by podpiąć go do gniazda zasilania. Następnie za pomocą wspomnianego już pilota lub dotykowego panelu możemy skonfigurować jego tempo działania, a także skontrolować jakość powietrza. Urządzenie nie przytłacza ilością funkcji, jednak z naszych biurowych testów wynika, że świetnie radzi sobie z powierzonym mu zadaniem. Gdy był uruchomiony, żadne zanieczyszczenia nie były nam straszne — kiedy specjalnie kombinowaliśmy z dymem czy innymi wariacjami na potrzeby testów, oczyszczenie atmosfery nigdy nie zajęło mu więcej niż kilkudziesięciu sekund na wysokich obrotach.

Oczyszczacz powietrza FineAir FA-750 nie należy do najmniejszych — jak wszystkie urządzenia tej klasy. Warto jednak mieć na uwadze, że tutaj możemy liczyć na wymienne filtry, bardzo estetycznie prezentujący się dotykowy panel sterujący oraz trwałą aluminiową obudowę. W niedalekiej przyszłości ma również zostać dodana zdalna obsługa sprzętu za pośrednictwem smartfonów i tabletów  — na ten moment jednak musimy się jeszcze w tej kwestii uzbroić w odrobinę cierpliwości.

Dbajmy o zdrowie, dbajmy o jakość powietrza!

Specjaliści na każdym kroku uczulają nas na to, jak ważne jest dbanie o jakość potrzeba którym oddychamy. Dzięki urządzeniom które możecie kupić w sklepie Smarthome24.pl nie tylko będziecie mogli na bieżąco monitorować jego stan, ale także w razie jakichkolwiek problemów — poprawić go. Wszystkie urządzenia które mieliśmy przyjemność w ostatnich tygodniach testować są banalnie proste w obsłudze. A w razie jakichkolwiek problemów, z pomocą przychodzą nam dostępne w zestawie po polsku instrukcje obsługi. Jeżeli chcecie kontrolować jakość powietrza w waszym domu czy miejscu pracy, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Artykuł powstał we współpracy ze Smarthome24.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu