Tablety

Koniec z papierem! Czas na odręczne pisanie na tablecie

Paweł Aleksandruk
Koniec z papierem! Czas na odręczne pisanie na tablecie
21

Rysiki przeżywają obecnie swoją druga młodość, przede wszystkim duży wzrost ich popularności można przypisać takim urządzeniom jak Galaxy Note, który to flagowiec Samsunga jest niezaprzeczalnie najpopularniejszym urządzeniem promującym rysiki dzięki zaawansowanemu rysikowi S Pen. Jednak nie ogranicz...

Rysiki przeżywają obecnie swoją druga młodość, przede wszystkim duży wzrost ich popularności można przypisać takim urządzeniom jak Galaxy Note, który to flagowiec Samsunga jest niezaprzeczalnie najpopularniejszym urządzeniem promującym rysiki dzięki zaawansowanemu rysikowi S Pen. Jednak nie ograniczajmy się jedynie do Note, gdyż użytkownicy innych tabletów i smartphonów także mogą zacząć pisać odręczne notatki z rysikiem czy bez, dzięki kilku dostępnym w “app sklepach” aplikacjom.

Steve Jobs powiedział kiedyś, że jeśli zobaczysz tablet z rysikiem to oznacza to, że producent nie wykonał dobrze swojej roboty - cóż nie wszyscy są nieomylni;). Podobno samo Apple pracuje już nad nową rodziną tabletów, które będziemy obsługiwali również za pomocą rysika, choć są to, przynajmniej jak na razie nie potwierdzone oficjalnie pogłoski.

Nie zmienia to jednak faktu, że producenci urządzeń zaczęli przychylniej patrzeć na rysiki, co widać na przykładzie popularności Note i Note 2, gdzie rysik jest dostępny w “pakiecie” i jest nieodłącznym narzędziem, dzięki któremu możemy wyciągnąć znacznie więcej z tych urządzeń. W tym samym czasie w sklepach z aplikacjami na urządzenia z Androidem i iOSem, możemy znaleźć kilka ciekawych propozycji aplikacji do odręcznego pisania notatek czy też szkicowania z których korzysta się zapewne znacznie przyjemniej jeśli posiadamy rysik, choć “palcem po ekranie” też można.

Wybrałem kilka takich narzędzi do odręcznego wprowadzania tekstu i choć jeszcze nie wytypowałem osobistego faworyta, to chciałbym podzielić się swoim “odkryciem” z Wami. Ponieważ szukałem czegoś na tablet z Androidem, skupiłem się na aplikacjach na ten system, jeśli korzystasz z iPada i chciałbyś dodać jakieś ciekawe narzędzia dla iOSa sekcja komentarzy poniżej już na Ciebie czeka:).

WritePad lub PhatPad to dwie aplikacje skierowane do użytkowników Androida jak również iOS i Windows. Ze strony producenta można pobrać demo i przetestować WritePada, który wydaje się jedną z najlepszych aplikacji do odręcznego pisania. Aplikacja posiada funkcję rozpoznawania znaków, jednak niestety nie posiada wsparcia dla naszego rodzimego języka, a szkoda. WritePad przetwarza tekst z zapisanego odręcznie w momencie kiedy przestajesz pisać, dzięki czemu nie zwalnia podczas tworzenia notatek. Wersja androidowa posiada również wirtualną klawiaturę, dzięki której będziesz w stanie pisać ręcznie maile, smsy czy wpisywać adresy strony i inne dane. Aplikacja bardzo przydatna i rozbudowana - posiada nawet kalkulator;) - jednak wielka szkoda, że nie została (jeszcze?) wyposażona w rozpoznawanie polskich znaków. Kosz pełnej wersji to 33 PLN.

Antipaper Notes to kolejna propozycja, tym razem już tylko na Androida. Według opinii jej użytkowników jest to najlepiej zoptymalizowana aplikacja do robienia notatek przeznaczona na tablety, jaka jest obecnie dostępna w Google Play. Aplikacja nie posiada funkcji rozpoznawania pisma i zapisuje notatki w takiej formie w jakiej je wprowadzisz. Podstawową wersję można pobrać za darmo, jednak posiada ona ograniczenie do 5 stron na notatnik - jeśli Ci się spodoba, rozważ kupno wersji Pro - jednak tu mały zgrzyt, wersja pro jest dostępna jedynie poza sklepem Google i trzeba zapłacić za nią PayPalem, koszt to $5,49.

Handrite Notes Notepad to aplikacja także tylko na Androida. Z aplikacji korzysta się bardzo płynnie, choć musiałem zmienić czas opóźnienia dodawania wpisanego tekstu notatki. Tekst wprowadzasz na środku lub u dołu ekranu i aplikacja automatycznie go przetwarza, skaluje i dodaje u góry, także widzisz co napisałeś i dzięki temu notatki wyglądają dość czytelnie, oczywiście trochę zależy także od Twojego charakteru pisma;). W innych aplikacjach, albo nie znalazłem tej opcji, albo jej nie było, ale tu dzięki skalowaniu, tekst nie rozpływa się po całym ekranie i dzięki temu notatka wygląda przejrzyściej, co sprawia, że ta aplikacja stała się moim faworytem. Wersja pro kosztuje 9,90 PLN.

PenSupremacy nie posiada wersji darmowej i koszt tej aplikacji to 4,77 PLN. To aplikacja, która posiada godne rozważenia funkcje zapisywania notatki w formacie PDF oraz eksportowania jej na przykłada do Evernote czy wysyłania mailem. Posiada także narzędzie do rozpoznawania mowy oraz możliwość dodawania plików graficznych do notatek. Aby wykorzystać jej pełną funkcjonalność w odróżnieniu do poprzedniczek, będzie chyba działała najlepiej z rysikiem.

O aplikacjach do odręcznego pisania można napisać długaśny tekst, a chcąc dokładnie wymienić każdą funkcję opisanych przeze mnie aplikacji, musiałbym pewnie napisać oddzielnie o każdej z nich. Moim celem było podzielenie się jedynie najciekawszymi, moim zdaniem aplikacjami, jakie przetestowałem. Obecnie jestem, także na etapie wyboru rysika i pewnie dopiero dzięki niemu będę w stanie odkryć potencjał tych aplikacji i wykorzystać ich pełne możliwości, a także ostatecznie zdecydować, która zostanie ze mną na dłużej.

Jeśli jesteś już użytkownikiem jednej z nich, lub możesz zaproponować inną aplikację do ręcznego pisania notatek, którą “udało mi się przeoczyć”, czekam na Twoją opinię na jej temat w komentarzach. Także, chciałbym się Was poradzić w sprawie rysika, jeśli macie jakieś wskazówki co do tego jaki najlepiej wybrać, albo jakiego nie, także czekam na komentarz.

Foto:1, 2, 3, 4, 5, 6

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidTabletNotatki