Windows

Koniec wsparcia Windows 8.1. To ostatnie dni na darmową przesiadkę na 10

Mateusz Stach
Koniec wsparcia Windows 8.1. To ostatnie dni na darmową przesiadkę na 10
40

W ostatnich dniach Microsoft skończył z dalszym rozwijaniem Windows 8.1. Jego udział w rynku jest niewielki, ale właśnie pojawił się kolejny argument za tym, by skorzystać z ostatnich dni darmowej przesiadki na 10.

Daty w tabeli cyklu życia systemów Windows są bezlitosne. 9 stycznia zakończyło się podstawowe wsparcie dla Windows 8.1. Ważne łatki bezpieczeństwa będą wydawane jeszcze do 10 stycznia 2023. System operacyjny, będący w rzeczywistości wydanym w 2013 roku service packiem dla znienawidzonego przez wielu Windows 8, nigdy nie zdobył większej popularności. Niezmiennie mylony z „ósemką” przez użytkowników, którzy w sporej części nie zauważyli na przykład, że istotne zmiany uczyniły go zdecydowanie bardziej używalnym na maszynach nie wyposażonych w ekran dotykowy.

Popularność różnych wersji Windows

Aktualne statystyki netmarketshare pokazują, że udział Windows 8.1 w rynku szacowany jest na okolice 6 %. To niewiele więcej niż dziadek XP. Co ciekawe, pomimo możliwości darmowego upgrade do 8.1, na 1,5 % urządzeń wciąż ma pracować Windows 8, możliwe jednak, że część z nich to rozwiązania wbudowane. A skoro już jesteśmy przy statystykach, ciekawe jest to, że wciąż liderem jest Windows 7 z 43 % udziału w rynku i dziesięcioma „oczkami” przewagi nad Windows 10. Różnica między nimi zmniejsza się w ślimaczym tempie, co z pewnością nie cieszy Microsoftu.

A przecież, wracając do tabeli cyklu życia systemów, popularny Windows 7 stracił bazowe wsparcie już dwa lata temu, 13 stycznia. Ostatnie łatki bezpieczeństwa ma natomiast otrzymać do 14 stycznia 2020. Zostały więc kolejne dwa lata. Czyżby szykowała nam się taka sytuacja jak z Windows XP, którego duża popularność była tak duża, że Microsoft musiał przedłużyć wsparcie.

Czas na przesiadkę na nowszy OS?

Tak czy inaczej, zarówno użytkownicy Windows 8.1 jak i 7 mają ostatnie kilka dni na to, by rozważyć przesiadkę na „Dziesiątkę”. Teoretycznie darmowy upgrade możliwy był do 29 lipca 2016. Po tym czasie Microsoft pozostawił jednak furtkę dla osób korzystających z ułatwień dostępu, pozwalając im nadal przesiąść się na Windows 10 za darmo. Firma nie weryfikowała jednak, czy rzeczywiście używamy tych technologii wspierających niepełnosprawnych. Furtka, przez wielu uważana za pole do nadużyć, miała zostać zamknięta z końcem ubiegłego roku. Dosyć szybko okazało się jednak, że data ta została przesunięta na 16 stycznia. Zostało więc jeszcze kilka dni.

Znam przynajmniej dwie osoby, które wciąż korzystają z Windows 8.1. Pomimo tego, że Microsoft proponował im nachalnie przesiadkę na 10 na początku 2016. Nie dziwię się im w sumie. W porównaniu do Windows 8, jest on systemem zdecydowanie bardziej dopracowanym i wygodniejszym w obsłudze. Jednocześnie przy przesiadce ze starszych systemów trzeba było zainwestować trochę czasu w zdecydowaną zmianą przyzwyczajeń. Kafelki były chyba jednym z głównych powodów złych opinii o Windows 8 i 8.1. Ci, którzy nie przepadają za zmianami, kolejną przesiadkę będą pewnie odkładali tak długo jak się da. Podane wyżej daty całkowitego zakończenia wsparcia dla Windows 8.1 oraz Windows 7 zbliżają się jednak nieubłaganie.

Źródło: microsoft, netmarketshare, softpedia

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu