Polska

Koniec rynku pracownika? 3/4 Polaków obawia się, że znalezienie teraz pracy będzie trudniejsze, niż wcześniej

Grzegorz Ułan
Koniec rynku pracownika? 3/4 Polaków obawia się, że znalezienie teraz pracy będzie trudniejsze, niż wcześniej
Reklama

Wprawdzie można było przewidzieć taki stan rzeczy, jako efekt kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, ale nie sądziłem, że tak szybko zupełnie odmienią się realia na rynku pracy.

Serwis z ogłoszeniami o pracę Pracuj.pl opublikował wyniki swojego raportu „Praca w dobie koronawirusa”, który obrazuje obawy Polaków na rynku pracy, związane z panującą pandemią.

Reklama

Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl:

Epidemia koronawirusa jest bezprecedensowym wyzwaniem dla pracodawców, kandydatów i rekruterów. Marzec, kwiecień i maj 2020 roku to okres, w którym rynek rekrutacji obserwował spadki liczby ofert zatrudnienia, a część pracodawców stawała przez trudnymi decyzjami dotyczącymi redukcji etatów czy obniżek wynagrodzeń. Wszystkie te tendencje znajdują odbicie w opiniach naszych badanych, wyrażających obawy przed zmianą warunków zatrudnienia.


Aż 75% z ankietowanych obawia się, że znalezienie w obecnej sytuacji pracy będzie trudniejsze niż wcześniej, a jedynie 15% jest przeciwnego zdania. Dość optymistycznym wskazaniem dla przyszłej kondycji rynku pracy jest fakt, że również sporo, bo 66% pracowników jest skłonnych się przekwalifikować, by znaleźć pracę. Jednak znowu niepokojące jest to, iż prawie połowa badanych skłonna jest przyjąć pracę poniżej swoich kwalifikacji, a prawie 1/3 ma obniżone oczekiwania finansowe.

Łukasz Marciniak, Dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży w Grupie Pracuj:

Wyniki przedstawione w raporcie są odzwierciedleniem nastroju niepewności, panującego wśród pracowników i kandydatów do pracy w okresie silnego rozwoju pandemii koronawirusa. Jednocześnie jednak dają sporą nadzieję na przyszłość, pokazując gotowość Polaków na zmianę ścieżki zawodowej i przyjęcie nowych wyzwań w karierze. Ta postawa może odgrywać bardzo ważną rolę w okresie odmrażania gospodarki i wychodzenia wielu firm z turbulencji, w które wpędził je koronawirus.

To osoby szukające pracy, a co z osobami zatrudnionymi? Ci najbardziej obawiają się obniżki wynagrodzenia, jednocześnie są bardziej otwarci na nowe propozycje pracy obawiając się utraty obecnej.

Reklama

Również osoby deklarujące obecne zatrudnienie, aby go nie stracić w ponad połowie skłonne by były wziąć na siebie dodatkowe obowiązki w pracy, a nie co mniej deklaracji odnosiło się do przystania na mniejszy wymiar pracy.

W normalnych okolicznościach 77% osób, które zmieniłyby pracę na inną ciekawą nie budziłby zaskoczenia, jednak w obecnej sytuacji może świadczyć też o sporym poczuciu niepewności w swoim obecnym miejscu zatrudnienia.

Reklama

Do zmiany pracy nie skłoniłaby ich bardziej możliwości awansu czy ciekawy zakres obowiązków, a wyższe zarobki, ale też stabilne i bezpieczne zatrudnienie w firmie, którą nie zatrzęsło mimo zmian związanych z kryzysem gospodarczym.

Łukasz Marciniak:

Wyniki badań pokazują, jak bardzo ważnym atutem pracodawcy w najbliższym czasie będzie opinia stabilnej firmy, odpornej na zmiany zachodzące w całej gospodarce. Dziś to drugi najważniejszy czynnik, brany pod uwagę po wysokości wynagrodzenia. Gotowość kandydatów do zmiany zawodowej, obserwowana wśród uczestników badania, może dodatkowo przyspieszyć różnorodne zmiany na rynku pracy – choćby w obszarze wypełniania luk kompetencyjnych w części branż, do których będą przenosić się pracownicy nie mający możliwości rozwoju w dotychczasowych specjalizacjach.

Nie dziwią rozbieżności w odpowiedziach osób zatrudnionych obecnie, a tymi poszukującymi pracy. Ci drudzy są bardziej skłonni do przyjęcia mniejszego wynagrodzenia od oczekiwanego czy podjęcia pracy poniżej swoich kwalifikacji, ale tylko nieznacznie częściej deklarują chęć przekwalifikowania się.

--
Raport „Praca w dobie koronawirusa” oparty został na wynikach badań przeprowadzonych przez dział badawczy Grupy Pracuj w dn. 23-28 kwietnia 2020 roku. W pomiarze wzięło łącznie udział 1894 użytkowników portalu Pracuj.pl. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI.

Reklama

Źródło: Pracuj.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama