Facebook

Facebook prezentuje anonimowe logowanie, projekt App Links i mobilny przycisk „Lubię to” – relacja z konferencji f8

Konrad Kozłowski
Facebook prezentuje anonimowe logowanie, projekt App Links i mobilny przycisk „Lubię to” – relacja z konferencji f8
5

Mark Zuckerberg jest już na scenie więc startujemy z konferencją Facebooka, która powróciła po 3 latach. Na początek numerki i statystyki, lecz miejmy nadzieję, że w dalszej cześci dowiemy się czegoś naprawdę ciekawego. Zaczynajmy! Na zaprezentowanym wykresie widać wyraźnie, że aktywność użytkown...

Mark Zuckerberg jest już na scenie więc startujemy z konferencją Facebooka, która powróciła po 3 latach. Na początek numerki i statystyki, lecz miejmy nadzieję, że w dalszej cześci dowiemy się czegoś naprawdę ciekawego. Zaczynajmy!

Na zaprezentowanym wykresie widać wyraźnie, że aktywność użytkowników na urzączeniach mobilnych stale rośnie, podczas gdy ta na desktopie utrzymuje sie na podobnym poziomie lub nawet nieznacznie spada. Mark zwrócił uwagę na zróżnicowanie platform mobilnych oraz webowej. Dlatego Facebook chce stworzyć "multiplatformową platformę" do zarabiania, wysyłania powiadomień i instalowania aplikacji.

Bardzo ważne jest więć zbudowanie "stable mobile platform" pozwalające na to wszystko w jak najłatwiejszy sposób. Facebook stosuje więc maksymę "move fast and break things". Głównym problemem jest uruchomienie napisanej aplikacji na każdej platformie. Facebook przedstawia więć dwuletnią gwarancję wspierania konkretnych API, więc w tym czasie będą one w pełni działały we wszystkich wykorzystujących je aplikacjach.

Nowe sposoby logowania w inych usługach

Facebook zdaje sobie sprawę z obaw przed kliknięciem na "zaloguj się z Facebookiem". Dlatego nowy sposób logowania daje użytkownikom znacznie większe możliwości zdecydowania o tym, które dane będą udostępnią aplikacji oraz które informacje będą publikowane przez aplikację w jego imieniu.

Lecz to nie wszystko - Facebook zaprezentował funkcję "anonimowego logowania", oczywiście przy użyciu konta na Facebooku. Pozwala to na nieudostępnianie naszych danych, czyli dosłownie nie przekazujemy jej informacji kim jesteśmy, podczas logowania. Jeżeli nam się ta aplikacja spodoba, w każdej chwili będziemy mogli zmienić te ustawienia.

Interesujące App Links

Kolejną z nowości są App Links, czyli recepta na problem z poruszaniem się między aplikacjami na urządzeniach mobilnych. Czytając recenzję filmu czy przeglądając dokument z linkiem do kawałka muzycznego w SoundCloud musimy zapamiętać ich nazwę i odnaleźć konkretną treść w kolejnej aplikacji - App Links umożliwiają jednak połączenie zawartości typowej strony internetowej z tą w aplikacji, byśmy mogli łatwo i szybko otwierać kolejne dedykowane konretnym usługom i serwisom aplikacje przechodząc od razu do wybranej treści.

Mobilny przycisk "Lubię to"

Z dniem dzisiejszym Facebook umożliwił także umieszczanie mobilnej wersji przycisku Lubię to na witrynach internetowych. Szczeze mówiąc nie zwróciłem dotychczas uwagi na jego absencję na mobilnych wersjach stron.

Zaloguj się i pobierz aplikacje

Spodobała mi się także nowa funkcja automatycznego wysyłania powiadomień z linkiem do pobrania mobilnej aplikacji serwisu, w którym zalogowaliśmy się przy użyciu Facebookowego konta. Jeżeli zdecydują się na to autorzy usług to będzie spore ułatwienie dla użytkowników, a deweloperzy będą mogli w łatwy sposób zaoferować moblne wydanie swoich serwisów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebookf8