Kolejny kraj przejawia ambicje wybudowania własnej bazy na Księżycu. Jest to jednak o tyle nieoczekiwane, że mowa tu o Korei Południowej, której narodowa agencja została założona dopiero w 2024 roku.

Nie da się ukryć, że aktualnie największe agencje kosmiczne skupiają swoje wysiłki na ponownym wysłaniu człowieka na Księżyc. Na tym jednak nie zamierzają poprzestać. Najwięksi hegemoni w postaci NASA i CNSA wymyślili, że stworzą własne bazy badawcze na powierzchni Srebrnego Globu. Wiadomo również, że dalekosiężne plany względem naszego naturalnego satelity mają również Indie i Japonia.
Tymczasem Korea Południowa ogłosiła jeden z najbardziej ambitnych planów eksploracji kosmicznej w swojej historii. Podczas ostatniego posiedzenia w Narodowej Fundacji Badań Naukowych w Daejeon, Koreańska Agencja Kosmiczna (KASA) przedstawiła długoterminową mapę drogową, której celem jest budowa bazy na Księżycu – i to już do 2045 roku.
Strategia zakłada realizację pięciu kluczowych misji: eksploracji orbity okołoziemskiej, badań mikrograwitacyjnych, wypraw księżycowych oraz misji naukowych dotyczących Słońca i przestrzeni kosmicznej. Ambicje Korei nie ograniczają się więc tylko do naszego naturalnego satelity, w planach znajduje się również historyczne lądowanie na Marsie.
Korea Południowa odkrywa karty
Plany Korei Południowej są o tyle zaskakujące, że ich narodowa agencja została założona dopiero w 2024 roku. Celem agencji jest rozwinięcie technologii umożliwiających autonomiczne lądowania na Księżycu, poruszanie się po jego powierzchni oraz wydobycie i wykorzystanie zasobów – w tym lodu wodnego, który może posłużyć m.in. jako źródło paliwa i wody dla przyszłych misji.
Technologie górnictwa kosmicznego są już testowane. Koreański Instytut Geonauki i Zasobów Mineralnych przeprowadził niedawno próby prototypowych łazików księżycowych w opuszczonej kopalni węgla, gdzie symulowano trudne warunki panujące na Srebrnym Globie.
Nie można zapominać, że Korea Południowa ma już doświadczenie w badaniach Księżyca. W sierpniu 2022 roku, z pomocą rakiety SpaceX Falcon 9, wystrzelono pierwszą sondę księżycową – Korea Pathfinder Lunar Orbiter, znaną też jako Danuri. Urządzenie po czterech miesiącach dotarło na orbitę Księżyca i nadal prowadzi obserwacje naukowe.
Chociaż do tej pory zakładano wysłanie robota-lądownika na Księżyc do 2032 roku, nowa mapa drogowa zakłada rozwój bardziej zaawansowanego pojazdu do 2040 roku, a następnie stworzenie ekonomicznej bazy księżycowej do 2045 roku.
Grafika: NASA
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu