Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Startups

Kokos.pl czyli internetowe pożyczki

GM
Grzegorz Marczak
12

Internetowe pożyczanie pieniędzy (social lending, lub P2P lending) powoli wkracza do Polski. Do tej pory w tej kategorii zapowiedziane były dwa serwisy czyli finansowo.pl i monetto.pl - obie strony cały czas powstają. Tymczasem po cichu wyprzedzając konkurencję (i wybijając z rąk pałeczkę pierwsz...

Internetowe pożyczanie pieniędzy (social lending, lub P2P lending) powoli wkracza do Polski. Do tej pory w tej kategorii zapowiedziane były dwa serwisy czyli finansowo.pl i monetto.pl - obie strony cały czas powstają.

Tymczasem po cichu wyprzedzając konkurencję (i wybijając z rąk pałeczkę pierwszeństwa) powstał Kokos.pl. Typowy serwis z tej kategorii czyli oferujący z jednej strony możliwość zaciągnięcia przez internautę pożyczki (oprocentowanej od 7% rocznie), a z drugiej strony możliwość zarobienia na udzielaniu pożyczek (aż do 26% rocznie). Wprawdzie dla zwykłego internauty te dwa komunikaty są ze sobą na pierwszy rzut oka nieco sprzeczne - ale bardzo możliwe, że prawdziwe.Kokos.pl zrobiony jest moim zdaniem bardzo profesjonalnie - oczywiście w tego typu serwisach nie jest to najważniejsze, ale nie męczy oka i już po pierwszej wizycie wiadomo co możemy w tym miejscu zrobić.

Kluczem do sukcesu w tego typu serwisach wydają się być zabezpieczenia dla pożyczkodawcy oraz wprowadzenie takich mechanizmów aby przyszli użytkownicy ufali serwisowi oraz jego metodą zabezpieczania transakcji.

Jeśli chodzi o kokos.pl to wydaje mi się, że serwis oprócz pośrednictwa mógłby oferować nieco więcej jeśli chodzi o kontrolę i nadzór nad samą transakcją. W chwili obecnej serwis "bierze na siebie" sprawdzenie użytkownika w Biurze Informacji Gospodarczej S.A., udostępnienie stronom umowy danych osobowych, monitorowanie o spłacie raty kredytu.

Zastanawiam się czy na przykład ogłoszenia w stylu "jestem studentem nie mam dochodów potrzebuję 500 PLN" powinny ukazywać się na liście aukcji kredytowych - oczywiście nie chcę dyskryminować studentów (każdy z nas wie, że to ciężkie czasy jeśli chodzi o finanse) ale zastanawiam się kiedy na przykład powinna następować weryfikacja pożyczkobiorcy (i właściwie jak ją można skutecznie przeprowadzić)?

Bardzo ciekawi mnie jak rozwinie się idea social lending w Polsce (może nie być łatwo przekonać ludzi do tego typu inwestycji - bo o pożyczkobiorców to raczej nie ma się co martwić) i który z graczy zaprezentuje najciekawszą ofertę i najbardziej bezpieczną metodę zawierania transakcji.

Kokos.pl już działa i możemy obserwować jakie będą pierwsze wyniki jeśli chodzi o pożyczki i zainteresowanie, czas na konkurencję czyli finansowo.pl i monetto.pl - wprawdzie tutaj zasada kto pierwszy ten lepszy nie jest najważniejsza ale kredyty czekać nie lubią :)

Ps. Więcej o social lending poczytać można na blogu suler.org oraz na blogu projektu monetto.

[poll=16]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: