Android

Kilkanaście nowych urządzeń właśnie dostało Androida 5.0. Ruszają nocne wydania CyanogenModa 12

Tomasz Popielarczyk
Kilkanaście nowych urządzeń właśnie dostało Androida 5.0. Ruszają nocne wydania CyanogenModa 12
40

CyanogenMod przechodzi na Lollipopa! Z pewnością niemal wszyscy użytkownicy tej modyfikacji niecierpliwie wyczekiwali doniesień na ten temat. Nocne wydania już ruszyły, a lista wspieranych urządzeń na starcie jest stosunkowo długa. Trudno je nazywać jeszcze stabilnymi, a część funkcji nie została za...

CyanogenMod przechodzi na Lollipopa! Z pewnością niemal wszyscy użytkownicy tej modyfikacji niecierpliwie wyczekiwali doniesień na ten temat. Nocne wydania już ruszyły, a lista wspieranych urządzeń na starcie jest stosunkowo długa. Trudno je nazywać jeszcze stabilnymi, a część funkcji nie została zaimplementowana. W miarę upływu czasu ma to się jednak zmieniać.

Jak informują na oficjalnym blogu twórcy CyanogenModa, pierwsze wydanie typu milestone (a więc względnie stabilne, choć nadal testowe) jest gotowe w 85 proc. Oparto je na Androidzie 5.0.2. Prace ciągle trwają, a błędy są łatane. Na starcie przygotowywane są oficjalne buildy dla ponad 30 urządzeń, wśród których znajdują się m.in. LG G2 i G3, HTC One M7 i M8, Galaxy S4 i S5, a także większość nowych Nexusów. Z czasem tych modeli ma przybywać, ale nie liczcie, że urządzenia, które porzucono przy premierze KitKata teraz magicznie wrócą. Zespół rozwijający CyanogenModa chce się skupić na dostarczeniu dopracowanego produktu na mniejszą liczbę smartfonów i tabletów, niż serwowanie niestabilnej i nie do końca sprawnej wersji dla mas.

System wyposażono w interfejs Material Design - wiele aplikacji już przeprojektowano, a niektóre ciągle czekają. Aktualnie brakuje tutaj kilku podstawowych modułów, które jeszcze nie zostały przystosowane do Androida 5.0. Mianowicie są to: Theme Engine (motywy), edycja panelu szybkich ustawień, edycja paska nawigacyjnego, dostosowywanie panelu regulacji głośności oraz mechanizm szybkiego odblokowywania. W miarę upływu czasu mają one być implementowane. Trwają też prace nad nową aplikacją do obsługi SMS-ów, nową pogodynką, a także alternatywną wersją paska stanu. Konkretnych dat jednak nie ujawniono. Na listach zmian widać jednak, że każdy dzień przynosi dziesiątki zmian w kodzie.

Wraz z debiutem gałęzi CM12, poprzednia wersja modyfikacji z numerkiem 11 będzie rozwijana znacznie wolniej. Nowe wydania mają się pojawiać w każdą niedzielę i skupić na poprawkach oraz ostatecznych usprawnieniach. Wraz z debiutem wersji Milestone 13 kod CyanogenModa 11 zostanie całkowicie zamrożony i uznany za zamknięty.

Instalacja przebiega w sposób standardowy. Istnieje możliwość flashowania CyanogenModa 12 na nasze urządzenie z poprzednią wersją bez utraty plików i aplikacji. Wówczas instalator zadba o to, aby usunąć niekompatybilne aplikacje i pakiety systemowe. Niestety w razie wystąpienia błędów nie ma już możliwości powrotu do poprzedniej wersji bez dokonania kompleksowej czystki. A trzeba przyznać, że błędy występują, więc testowanie CyanogenModa 12 na razie mogę polecić wyłącznie tym odważnym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileAndroidCyanogenMod