Felietony

Kiedy Facebook wyciągnie asa z rękawa?

Grzegorz Marczak
Kiedy Facebook wyciągnie asa z rękawa?
5

Wypełniając kolejne dokumenty w procesie przygotowania się do wejścia na giełdę dowiadujemy się coraz ciekawszych rzeczy na temat Facebooka. Z ostatnich danych widać, że FB ma teraz 500 milionów mobilnych użytkowników oraz 901 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. Jeśli chodzi o przychody...

Wypełniając kolejne dokumenty w procesie przygotowania się do wejścia na giełdę dowiadujemy się coraz ciekawszych rzeczy na temat Facebooka. Z ostatnich danych widać, że FB ma teraz 500 milionów mobilnych użytkowników oraz 901 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.

Jeśli chodzi o przychody to w najnowszym raportowanym kwartale Q1 2012 Facebook wygenerował 1,058 miliarda dolarów. Co jest zapewne wynikiem imponującym ale jednocześnie gorszym od poprzedniego kwartału gdzie przychody były na poziomie 1,13 miliarda dolarów. W przychodach FB nadal najbardziej liczy się reklama, która przynosi 872 miliony dolarów, z innych źródeł (gry, płatności) jest tylko 186 milionów. Oczywiście porównując Q4 2011 oraz Q1 2012 trzeba brać pod uwagę okres świąteczny w którym reklamodawcy są dużo bardziej aktywni.

Jednak FB delikatnie zwalnia również jeśli chodzi o dynamikę przychodów rok do roku. Między 2010 a 2011 mieliśmy 88% wzrost, natomiast porównując Q1 2011 do Q1 2012 mamy już tylko 44,7%. Oczywiście jest to nadal niesamowity wyniki i każda duża korporacja chciałaby móc pochwalić się takimi liczbami. Pytanie jednak jak długo FB będzie wstanie utrzymać taką dynamikę. Przypomnę bowiem, że na giełdzie nie liczy się aż tak bardzo poziom przychodów, akcjonariusze oczekują ciągłych nieustannych wzrostów jeśli chodzi o zyskowność biznesu i ceny akcji.

Teraz trochę liczb związanych z funkcjonowaniem tego największego na świecie serwisu społecznościowego. Do FB codziennie jest dodawane 300 milionów zdjęć i liczba ta stale i systematycznie rośnie, liczba znajomych czyli relacji na FB wynosi już 125 miliardów. Codziennie użytkownicy generuję 3,5 miliarda lajków, strona fanowskich mamy natomiast 42 miliony. Rośnie też liczba dziennie aktywnych użytkowników, która teraz wynosi 526 milionów.

Widać więc, że Facebook powoli dochodzi do momentu gdzie z cudownego dziecka internetu z szalonym tempem rozwoju zamienia się w stabilnie zdobywającą rynek i przychody firmę.

Mają jednak asa w rękawie, którego na razie nie wykorzystują. Możliwe, że czekają z wyciągnięciem go na premierę giełdową (lub okres po premierze aby ustabilizować czy też podbić cenę akcji). Mowa oczywiście o moentyzacji 500 milionów mobilnych użytkowników. To gigantyczny potencjał, który z pewnością sporo doda do przychodów firmy, jednocześnie na tej bazie można budować kolejne projekty o gigantycznym zasięgu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook