Motoryzacja

Kia Soul sprzedawana wyłącznie jako elektryk! Koniec benzyniaków i diesli

Marek Adamowicz
Kia Soul sprzedawana wyłącznie jako elektryk! Koniec benzyniaków i diesli
12

Kia powoli przygotowuje się do wycofania ze sprzedaży modelu Soul. W pierwszej kolejności z katalogów znikną tradycyjne modele, a pozostanie tylko elektryk.

Chociaż na polskim rynku Soul nie jest już oficjalnie dostępny, to nadal w niektórych krajach jest autem popularnym. Jak na każdą generację przystało z czasem trzeba wycofać auto z rynku i zaprezentować następcę. W przypadku Soula, Kia postąpiła dość oryginalnie, bowiem z salonów zaczną znikać wersje spalinowe, a do końca sprzedaży pozostanie jedynie wersja elektryczna.

Skąd taka decyzja? Auto cieszy się nadal dużą popularnością m.in. na niemieckim rynku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku w całej Europie sprzedano ponad 12 000 egzemplarzy koreańskiego crossovera. Z danych producenta wynika, że ponad połowę tej liczby stanowiły wersje elektryczne. Dlatego też do końca sprzedaży obecnej generacji w katalogach pozostanie elektryczna odmiana. Kia tłumaczy ten ruch chęcią pójścia krok w stronę motoryzacji bardziej przyjaznej środowisku. Nieoficjalnie tłumaczy się tę decyzję również koniecznością stworzenia większej ilości miejsca dla coraz chętniej wybieranego nowego modelu, jakim jest Kia Stonic. Z nieoficjalnych plotek możemy też dowiedzieć się, że prawdopodobny następca Kii Soul ma być oferowany wyłącznie jako auto elektryczne.

A jakie osiągi oferuje koreański crossover? Pod maską pracuje elektryczna jednostka napędowa, która generuje 111 KM i 285 Nm momentu obrotowego. Do 100 km/h przyspiesza w około 11 sekund i możliwe jest rozpędzenie elektrycznego Soula do 145 km/h – warto przy tym zaznaczyć, że auto waży ponad 1500 kg, co nie jest małą ilością jak na tę moc. Prąd magazynowany jest w akumulatorach o pojemności 30 kWh, co przekłada się na możliwość przejechania około 180 km na jednym ładowaniu.

Czy elektryczna Kia Soul powróci na polski rynek i zdobędzie serca klientów? Osobiście uważam, że model Soul w Polsce przeszedł już do historii i nie ma praktycznie żadnych szans na pojawienie się tego auta w katalogach. Zwłaszcza, że elektryki nie są u nas zbyt popularne, a Kia ma w zanadrzu inne i dużo lepsze auto elektryczne – niedawno zaprezentowaną Kię Niro EV.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu