Po Godzinach

Kawałki, które wstrząsnęły Ameryką i całym światem. Premiera nowego programu już dziś

Konrad Kozłowski
Kawałki, które wstrząsnęły Ameryką i całym światem. Premiera nowego programu już dziś
2

Za hip hopem można nie przepadać, ale jego znaczenie dla historii Stanów Zjednoczonych oraz całego świata trudno kwestionować. Jak powstawał i jakie kawałki były najważniejsze na przestrzeni lat?

Jak czytamy w opisie serii "hip-hop to nie tylko muzyka, ale i jeden z najbardziej wpływowych ruchów kulturowych". Jeśli nie wierzycie, że tak jest, to nowy program emitowany przez AMC pt."Hip hop: kawałki, które wstrząsnęły Ameryką" z pewnością zmieni wasze zdanie. Jestem po seansie dwóch z sześciu odcinków, które poświęcone jest najbardziej przełomowym utworom w historii tego gatunku i choć nie jestem wielkim fanem  hip hopu, to każdy z nich oglądałem z niemałym zaciekawieniem.

Duża w tym zasługa sposobu, w jaki zrealizowano dokument. Każdy z kawałków nie jest przedstawiany tylko z jednej perspektywy, muzycznej, lecz pod uwagę brane są także inne aspekty mające wpływ na to, jaką rolę odegrał w kulturze. Nie brakuje analizy kompozycji muzycznej, której dokonują twórcy i zaproszeni do studia goście, ale wartością dodaną jest też przedstawienie okoliczności, w jakich debiutował. Tutaj dowiemy się nieco więcej na temat aspektów społecznych i ekonomicznych danego okresu.

Producentami wykonawczymi serii są członkowie kultowego zespołu hip-hopowego „The Roots” – producent i perkusista Ahmir „Questlove” Thompson oraz wokalista Tariq „Black Thought” Trotter, a ponadto Alex Gibney. Seria została wyreżyserowana przez Erika Parkera i One9. Wśród producentów wykonawczych znaleźli się także Shawn Gee, Stacey Offman, Richard Perello oraz Shea Serrano. Współproducentami wykonawczymi są Angie Day, Erik
Parker oraz One9.

Zwiastun i opisy odcinków Hip hop: kawałki, które wstrząsnęły Ameryką

https://www.youtube.com/watch?v=Uk_gzldIO5I&feature=youtu.be

Pierwszy z odcinków skupia się na utworze "Jesus Walks" Kanye Westa, zaś w drugim usłyszmy historię kawałka Kendricka Lamara pt. "Alright". Kolejne opowiadają o utworach „Rock Box” Run-DMC, „Elevators” grupy OutKast, „The Bridge” Marley’a Marla i MC Shana oraz „Ladies First” Queen Latifah. Każdy z odcinków będzie mieć premierę na kanale AMC Polska o 22:00 począwszy od dziś, 14 listopada.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu