Polska

Karta Pojazdu i nalepka kontrolna do likwidacji - kolejne ułatwienia dla kierowców

Grzegorz Ułan
Karta Pojazdu i nalepka kontrolna do likwidacji - kolejne ułatwienia dla kierowców
29

Od 1 października udało się w końcu wprowadzić w życie przepis, dzięki któremu zniesiono obowiązek wożenia ze sobą przez kierowców dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Na dzisiejszej konferencji prasowej minister cyfryzacji i infrastruktury ogłosili kolejne udogodnienia dla kierowców i właścicieli pojazdów.

Marek Zagorski, minister cyfryzacji:

Od 1 października tego roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia zawarcia umowy na polisę OC. Było to możliwe m.in. dzięki elektronicznej bazie CEPIK. Podczas kontroli drogowej policjanci mogą elektronicznie weryfikować informacje. Czas na kolejne usprawnienia.

Jakie nowe usprawnienia czekają nas od nowego roku? Minister infrastruktury poinformował, że nie ma już żadnego uzasadnienia i wartości dodanej dla Karty Pojazdu czy nalepek kontrolnych - zostaną one zlikwidowane. Ponadto nowy właściciel samochodu zachowa możliwość zatrzymania dotychczasowych tablic rejestracyjnych oraz zniesione zostaną mandaty za brak prawa jazdy podczas kontroli pojazdów przez policję, a docelowo zniesienie w ogóle obowiązku wożenia ze sobą tego dokumentu, tak jak to miało miejsce w przypadku dowodu rejestracyjnego.

Za takimi zmianami idą konkretne oszczędności po stronie kierowców, którzy łącznie mogą zaoszczędzić na nich 175 zł. Ponadto wymieniono nową e-usługę, która będzie pozwalała na możliwość rejestracji pojazdu online, a raport wygenerowany w usłudze "Mój pojazd" ma stać się dokumentem urzędowym. Dodatkowo zniesiony ma być obowiązek wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Zmiany obejmą również nowych kierowców, nie będą musieli w okresie próbnym przechodzić kursów czy szkoleń, jedynie obowiązywać one będą kierowców, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia. Z zapisem całej konferencji prasowej możecie zapoznać się na poniższym wideo:

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu