Felietony

Już za 8 dni

Grzegorz Marczak
Już za 8 dni
13

W Warszawie w dniach 29 - 30 marca odbędzie się pierwsza konferencja organizowana przez Antyweb i NoNoobs.pl z wsparciem merytorycznym z Xyologic.com. Wcześniej pisałem o fragmentach tego jak będzie wyglądać Generation Mobile 2012. Teraz krótko podsumuję wszystko, a wierzcie mi jest tego trochę....

W Warszawie w dniach 29 - 30 marca odbędzie się pierwsza konferencja organizowana przez Antyweb i NoNoobs.pl z wsparciem merytorycznym z Xyologic.com. Wcześniej pisałem o fragmentach tego jak będzie wyglądać Generation Mobile 2012. Teraz krótko podsumuję wszystko, a wierzcie mi jest tego trochę.

Przede wszystkim celem tej imprezy jest pokazanie roli mobilu w wielu biznesowych aspektach, dlatego będzie mówić zarówno o ekosystemie aplikacji jak również o sprawach związanych z reklamą, tworzeniem mobilnych projektów, dużych projektach opartych o mobile, bankowościach i płatności mobilnych. Tak naprawdę materiałów mam na 3 jak nie 4 dni. Zgłoszeń na prezentacje mieliśmy tak dużo, że spokojnie wystarczyłoby na kolejną konferencję.

Konkurs

Podczas GM2012 pokażemy też naszym zdaniem wyróżniające się polskie aplikacje mobilne. Początkowo zakładaliśmy, że dostaniemy ok 60-70 zgłoszeń a skończyliśmy na liczbie 133 aplikacji. Jeśli chodzi o podział na systemy operacyjne to najmniej bo tylko 17% z zgłoszonych aplikacji to Windows Phone, 40% to iOS i 43% Android. Można powiedzieć, że całkiem naturalny rozkład przedstawiający obecną sytuację na rynku jeśli chodzi o te 3 systemy mobilne.

Jeśli chodzi o konkurs w tej chwili trwa głosowanie - do grona Jurorów zaprosiliśmy znane postacie z świata startupów i biznesu internetowego czyli Zoe Adamovicz z Xyologic, Michała Brańskiego dowódcę o2, Kamila Brzezińskiego czyli speca od mobile w Allegro, Krzyśka Kowalczyka inwestora z HardGamma Ventures, Bartka Golę z SpeedUp Group, Wojtka Przyłęckiego z IQ Partnes, Krysiana Kozerawskiego z mackozer.pl znanego fana Apple i Irlandi. W jury oczywiście zasiadają też reprezentanci organizatorów czyli JA i Darek Sokołowski.

Zostawmy jednak na chwilę konkurs i przejdźmy do programu.

Dzień Pierwszy

Pierwszy dzień rozpoczynamy od pokazania wyników dedykowanego badania jakie zrobiliśmy razem z Gemius/PBI. Andrzej Garapich pokaże nam jak wygląda dzisiaj stan smartphonów w Polsce, jak ludzie z nich korzystają i czy jest już apetyt na tablety itp.

Następnie Krzysztof Łada z GG opowie na przykładach tego największego polskiego komunikatora o potencjale społeczności mobilnej.

Zaraz później wracamy do liczb - Sebastian Baberowski z Opery opowie nam o tym jak wygląda profil użytkownika mobilnego internetu w Polsce. Na początku więc mamy dużą dawkę danych, które pokażą nam gdzie jesteśmy jeśli chodzi o generacje mobilną.

Dalej pierwszego dnia będą przykłady i prelekcje od praktyków czyli Groupon opowie jak rozwiązania mobilne wpłynęły na ich biznes. Anthony Hicks z Pay Pal przedstawi nam sytuację jeśli chodzi o mobilne płatności (bardzo gorący temat ostatni), Miłosz Brakoniecki z BZ WBK pokaże natomiast płatności mobilne z punktu widzenia banków.

Kolejnym punktem dnia pierwszego jest premiera Raportu użyteczności aplikacji mobilnych polskich banków. Badanie zostało przeprowadzone przez speców z Janmedia Interactive a przedstawi je Monika Mikowska.

Na koniec zaprezentujemy wam wyniki pracy Jury i ogłosimy wyróżnione mobilne aplikacje w trzech kategoriach. Krystian Kozerawski opowie nam o aplikacjach na iOS, Krzysiek Kowalczyk pokaże Androidową piątkę a Bartłomiej Lozia z JOJO Mobile zaprezentuje finalistów z kategorii Windows Phone. Wszyscy finaliści zostaną wcześniej poinformowani mailowo o nominacjach tak aby mieli szansę dołączyć do nas na pierwszy dzień konferencji.

Impreza

I tak mniej więcej będzie wyglądał koniec dnia pierwszego Generation Mobile - koniec części oficjalnej, ponieważ wieczorem wszyscy bawimy się na imprezie przy muzyce dj Puzia który specjalnie dla nas przygotował bardzo ciekawy muzyczny miks.

Dzień Drugi

Dzień drugi otwieramy mocny akcentem od naszych zagranicznych gości.

Zoe Adamovicz z firmy Xyologic opowie nam jak dynamicznie rośnie ekosystem i cały biznes związany z mobilnymi aplikacjami. Jako, że Xyologic zajmuje się badaniami to można spodziewać się dużej ilości ciekawych liczb.

Następnie Antje Gallo z Madvertise pokaże nam jak wygląda rynek mobilnej reklamy w Europie i jak się to wszystko na naszych oczach zmienia. Będzie też sporo ciekawych informacji dla wydawców na temat budżetów, formatów itp.

Następnie Sacha Tueni weteran mobilnego Facebooka podzieli się z nami własnymi doświadczeniami przy wprowadzaniu mobilu dla największego serwisu społecznościowego na świecie.

Później Kamili Brzeziński z Grupy Allegro będzie nam udowadniał, że tworzenie aplikacji mobilnych nie musi być drogie (bardzo bym chciał)a Maciej Ziarek z Kaspersky Lab wyjaśni jak to jest z tym szkodliwym oprogramowaniem na telefonach.

Kolejne prezentacje to Marcin Zaremba z o2 o Mobile-first Society a później Pierre Olivier Monteil z doświadczeniami związanymi z tworzeniem mobilnych rozwiązań dla Le Figaro .

Na GM2012 będzie też o grach, Wojciech Ozimek z one2tribe przedstawi nam jak z prostej lokalizacji przeliśmy do zaawansowanych gier społecznościowych rozgrywanych dookoła nas.

Następnie na scenie będą przedstawiciele dwóch dużych wydawców czyli Paweł Janecki z WP.pl o tym jak portale widzą swoją obecność w obszarze mobilnym a później Emil Pawłowski z Redefine opowie o preferencjach mobilnych użytkowników jeśli chodzi o treści video.

Przed ostatnia prezentacja to Paweł Sołyga z NUI Group który dość przekrojowo przedstawi nam interaktywną telewizję i to jak zmieniają się trendy w tym obszarze dzięki rozwiązaniom mobilnym.

Drugi dzień konferencji kończy się na prezentacji Marcina Beme z Audioteka.pl, Marcin opowie jak kompetentne wykorzystanie obszaru mobilne tworzy przewagę konkurencyjną w biznesie.

Jak więc widzicie program jest pełny merytorycznych prezentacji i jednocześnie dość przekrojowy jeśli chodzi o tematykę. Z pewnością nie ugryźliśmy wszystkich rzeczy związanych z mobile, chcą to zrobić musielibyśmy przedłużyć konferencje o kilka dodatkowych dni :).

Zapraszamy

Zapraszam więc wszystkich serdecznie na Generatio Mobile, rejestracja jest cały czas otwarta ale nie warto czekać do ostatniej chwili (choć i tak wszyscy tak robią).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileGeneration Mobile 2012