Felietony

Już wiemy czego spodziewać się po aktualizacji Windows Blue

Konrad Kozłowski
Już wiemy czego spodziewać się po aktualizacji Windows Blue
42

Wczorajszy dzień był wyjątkowy z dwóch powodów - własnie wczoraj swoje 57 urodziny obchodził Steve Ballmer - aktualny CEO Microsoftu, a w Sieci znalazła się wczesna kompilacja kolejnej wersji Windows 8, oznaczona numerkiem 9364 i jest ona spodziewaną aktualizacja określaną dotąd mianem 'Windows Blue...

Wczorajszy dzień był wyjątkowy z dwóch powodów - własnie wczoraj swoje 57 urodziny obchodził Steve Ballmer - aktualny CEO Microsoftu, a w Sieci znalazła się wczesna kompilacja kolejnej wersji Windows 8, oznaczona numerkiem 9364 i jest ona spodziewaną aktualizacja określaną dotąd mianem 'Windows Blue'. Dotychczas wprowadzone zmiany można podsumować następująco: Windows 8 doczeka się podobnych zmian, które pojawiły się w mobilnym Windows Phone 8.

Widoczną na pierwszy rzut oka zmianą dokonana w Ekranie Start na udostępnionych zrzutach ekranu są nowe rozmiary kafelków - aktualnie użytkownicy mogą wybierać pomiędzy dwoma rodzajami (prostokąt, kwadrat), a już wkrótce dostepne będą nie tylko znaczni mniejsze kafelki, lecz także dużo większe co można zauważyć patrząc na kafelek Pulpitu. 'Windows Blue' wniesie równiż wiele większy wybór w kwestiach personalizacji wyglądu systemu, oferując rozszerzoną paletę barw tła oraz akcentów czy grafiki Ekranu Start. Lepiej późno niż wcale - nadchodząca aktualizacja umożliwi przenoszenie zaznaczonych grup kafelków.


Sporą nowością będzie także funkcja pozwalajaca na uruchomienie dwóch aplikacji Windows 8 jednocześnie na podzielonym ekranie, czyli coś z czego bardzo często korzystamy na co dzień w trybie Pulpitu. Co ciekawe, możliwe ma być także uruchomienie aż czterech aplikcji w tym samym czasie, a Microsoft przyszykował także kilka nowych preinstalowanych aplikacji: budzik, dyktafon czy kalkulator. Raczej pewne jest, że deweloperzy również będą mogli wprowadzić powyższe zmiany w swoich aplikacjach.

Microsoft postanawia jeszcze bardziej zadbać o użytkowników tabletów poszerzając ilość dostępnych opcji dotępnych bez otwierania panelu sterowania - pojawiły się tam takie opcje jak zmiana domyślnych aplikacji, podgląd rozmiaru zainstalowanych programów oraz rozszerzone opcje aplikacji SkyDrive która zintegrowana będzie wraz z systemem i gdzie decydować będzie można o szczegółach funkcji autowysyłania zdjęć, kopii zapasowaych plików oraz zajętej przestrzeni. Wraz z 'Windows Blue' najwyraźniej doczekamy się także nowej odsłony przeglądarki internetowej Interet Explorer 11 oferującą funkcję synchronizacji otwartych kart.

Aktualizacja 'Windows Blue' oczekiwana jest jeszcze w tym roku, lecz w przeciągu najbliższych miesięcy powinna zostać udostępniona wersja Preview, której z całą pewnością się przyjrzymy. Patrząc na powyższe zmiany nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Microsoft obrał nareszcie kierunek w którym czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Wprowadzane zmiany nie wynikają już z przekonań samych pracowników firmy, lecz są odpowiedzią na oczekiwania użytkowników. Każdy medal ma jednak dwie strony, więc nie sposób nie zauważyć jak wiele zmian Microsoft będzie musiał wprowadzić do "ósemki", by faktycznie system mógł spełnić dość minimalne wymagania w wielu kwestiach.

Źródło: Microsoft-news, Winforum, The Verge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu