Internet

Już wiem dlaczego mamy taki słaby ruch z Wykop.pl

Grzegorz Ułan
28

Wykop.pl to serwis, który żyje z przekierowań. „Wykop efekt” znaczył kiedyś bardzo wiele, a każdy serwis, który znalazł się na wykopie doceniał te przekierowania w swoich statystykach. Jednak już od jakiegoś czasu różnie z tym bywało, raz dawał nam niezłego kopa, innym razem w ogóle. Ostatnio wpadłem na to, z czego to może wynikać.

W tym tygodniu na Wykop.pl trafiły dwa nasze wpisy - ten i ten. W przypadku pierwszego z nich Google Analytics nie zidentyfikował żadnego ruchu z Wykop.pl, a w drugim całe… 5 wejść.

Analizując ruch w tych dwóch wpisach przypomniałem sobie, że w statystykach na żywo przy wpisie o Radio Nowy Świat, kilkanaście godzin po publikacji nagle skoczyła liczba osób na nim. Tradycyjnie pomyślałem, że trafił na Wykop.pl, ale w źródłach ruchu brak było wykop.pl za to sporo z feedburner, co się nie zdarza po takim czasie po publikacji.

Następnego dnia znalazłem jednak ten wpis w RSS-ach na Wykop.pl i postanowiłem bliżej się temu przyjrzeć i co się okazało?

Oba wpisy dodane zostały do Wykop.pl w następującej postaci:

  • https://antyweb.pl/co-sie-dzieje-z-siecia-play-od-poczatku-roku-stracili-juz-281-tys-klientow/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Antyweb+%28AntyWeb%29
  • https://antyweb.pl/zyczliwosc-i-hojnosc-patronow-radia-nowy-swiat-na-pstrym-koniu-jezdzi/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Antyweb+%28AntyWeb%29

Dla Google Analytics taki odnośnik jest jednoznaczny, nie ważne na jakiej stronie został kliknięty, czy bezpośrednio w Feedly czy na Wykop.pl, identyfikowany jest jako kliknięcie z RSS-ów.

Dla pewności przeszukałem Wykop.pl z dodanym naszym wpisem w prawidłowej postaci, czyli w formie czystego linku. Znalazłem ten. Dodany jest bez identyfikacji po adresie w tej postaci:

  • https://antyweb.pl/scam-zlodziej-oszustwo-spadek/

Jak to wygląda w Google Analytics? Ano już prawidłowo, ruch z Wykop.pl może bez szału, ale jednak liczony w tysiącach, a nie na palcach jednej ręki.

Czy to robi jakąkolwiek różnicę dla Wykop.pl? Moim zdaniem tak. Przy założeniu, że teraz wszyscy będą dodawać linki do Wykop nie tylko z Feedly, ale i te znalezione na FB, który też przecież dokleja do linków własną identyfikację, nagle znikną wszystkie odniesienia do Wykop.pl w statystykach wszystkich serwisów, które znalazły się na Wykop.pl i „wykop efekt” zniknie z polskiej sieci.

Swoją drogę to dziwne, że serwis tego typu nie zadbał do tej pory o jakiś prosty skrypt, który czyściłby takie linki z tych doklejanych przez różne serwisy dopisków. Sporo tracą na swojej wartości i to nie wiadomo od jak długiego czasu i w jak dużej skali.

Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu