Internet

Serwisy ogłoszeniowe eBay trafiają w ręce Norwegów. Wielkie przejęcie za 9,2 mld dolarów

Kamil Świtalski
16

Dwie i pół dekady po starcie, amerykański gigant aukcyjny (i należące do niego serwisy) zostały sprzedane i trafiają w ręce Norwegów.

eBay nigdy w Polsce się specjalnie nie przyjął. Rodzima wersja serwisu pojawiła się późno — możliwe nawet, że za późno. Prym na naszym rynku wiodło już wtedy Allegro, a skoro działa jak należy, to większość przy nim została. Ale kto korzysta z zagranicznych serwisów aukcyjnych, ten doskonale wie jak wielki jest eBay. Serwis startował w 1995 roku — i przez te dwie i pół dekady rozrósł się niesamowicie, przejmując kolejno takie platformy jak PayPal, Craigslist czy... Skype (którego w 2011 roku odkupił od niego Microsoft). I choć eBay stale się rozwija i rośnie w siłę, to wkrótce należące do niego serwisy z drobnymi ogłoszeniami mają zostać przejęte przez norweską firmę Adevinta za 9,2 miliarda dolarów.

Wielkie przejęcie eBaya. Serwisy ogłoszeniowe eBay wkrótce trafią w ręce norweskiej firmy Adevinta

Adevinta miałaby przejąć należące do eBaya platformy z drobnymi ogłoszeniami (m.in. Gumtree) — i miałoby ich to kosztować 9,2 miliarda dolarów. Zakupem serwisu interesowały się m.in. koncern mediowy Naspers, Blackstone oraz Axel Springer SE. Dlatego sporym zaskoczeniem dla wielu może okazać się ogłoszenie, że grupa portali trafi w ręce Adevinta — choć póki co spółki oczekują na decyzję organów regulacyjnych dotyczącą finalizacji transakcji. Suma przejęcia także może okazać się niespodzianką — wcześniej mówiło się o tym, że wielkość transakcji oscylować będzie w okolicach ośmiu miliardów. Warto też dodać, że właściciele eBaya otrzymają 2,5 miliarda dolarów w gotówce, a także 540 milionów akcji Adevinta.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu