Polska

Już od poniedziałku nie dostaniecie papierowego zwolnienia lekarskiego, zastąpi je E-ZLA

Grzegorz Ułan
Już od poniedziałku nie dostaniecie papierowego zwolnienia lekarskiego, zastąpi je E-ZLA
10

Na początku sierpnia informowaliśmy Was, że koniec papierowych zwolnień zbliża się dużymi krokami, dzień ten właśnie nastąpi w tym tygodniu, od 1 grudnia obowiązywać będą już tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie E-ZLA.

Ma być łatwiej, szybciej i wygodniej dla wszystkich, dla lekarzy, pacjentów, ZUS-u, no i pracodawców. Każda z zainteresowanych stron będzie mogła włączyć dodatkową opcję na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, pozwalającą na otrzymywanie SMS-ów, w przypadku wystawienia elektronicznego zwolnienia lekarskiego E-ZLA:

Prezes ZUS, Prof. Getruda Uścińska:

Każdy ubezpieczony, który ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, otrzyma SMS z powiadomieniem o wystawionym elektronicznie zwolnieniu lekarskim, w tym również o okresie, na jaki zostało wystawione. Tę specjalnie przygotowaną przez Zakład usługę trzeba jednak najpierw włączyć. Można to zrobić samodzielnie na swoim profilu na PUE ZUS. Może też w tym pomóc konsultant Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS.

Wraz z wprowadzeniem elektronicznych zwolnień lekarskich nie milkną jednak sceptyczne głosy, niektórzy lekarze martwią się o ewentualne problemy, na przykład w niektórych lokalizacjach może zabraknąć zasięgu internetu, który jest niezbędny do wystawienia E-ZLA.

ZUS uspokaja, że to żaden argument przeciwko e-zwolnieniom, że brak prądu czy zasięgu sieci zdarza się wszędzie, na taką ewentualność istnieje zawsze możliwość wypisania formularza na papierze nawet kilku takich zwolnień, a lekarz będzie miał później 3 dni na wprowadzenie ich do elektronicznego obiegu.

W tej chwili już 58 proc lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień robi to elektronicznie. Dzięki temu coraz mniej zwolnień lekarskich jest wystawianych na papierze. Statystyki z ostatnich dni wskazują, że na prawie 560 tys. zaświadczeń, jakie wpłynęły do ZUS od 20 do 26 listopada 2018 r. jedynie 98 tys. zostało nadesłanych pocztą. Wszystkie pozostałe zostały wystawione i przekazane do ZUS elektronicznie.

Od 1 grudnia 2018 roku już wszystkie zwolnienia lekarskie będą musiały być w obiegu elektronicznym. Zyskać mają na tym przede wszystkim sami lekarze, którzy nie będą musieli dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz pacjenci, którzy nie będą musieli dostarczać ich do zakładów pracy, a pracodawca już w chwili wystawienia takiego zwolnienia, będzie mógł otrzymać na SMS informację o tym, że od jutra nie będzie miał jednego pracownika na stanie i przez jaki okres go nie będzie.

Źródło: Rzeczpospolita.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu