Telekomy

Już od czwartku tańsze połączenia międzynarodowe w Unii Europejskiej

Grzegorz Ułan
Już od czwartku tańsze połączenia międzynarodowe w Unii Europejskiej
4

Kolejna regulacja Unii Europejskiej w temacie połączeń telefonicznych wchodzi w życie 15 maja. Tym razem dotycząca połączeń międzynarodowych wewnątrz Unii Europejskiej.

Dwa lata temu zniesione zostały dodatkowe opłaty za połączenie w roamingu, dzięki czemu w większości abonamentów u naszych operatorów możemy rozmawiać i wysyłać wiadomości w krajach UE, tak jak w Polsce, bez ponoszenia dodatkowych kosztów - zasada RLAH.

Teraz przyszedł czas na obniżenie cen za połączenia międzynarodowe w Unii Europejskiej, których maksymalne stawki nie będą mogły być przekroczone przez operatorów od najbliższego czwartku.

Andrus Ansip, wiceprzewodniczący do spraw jednolitego rynku cyfrowego:

Maksymalne stawki za rozmowy w obrębie UE stanowią namacalny przykład wpływu jednolitego rynku cyfrowego na codzienne życie mieszkańców Unii. Budowa jednolitego rynku cyfrowego doprowadziła do powstania 35 nowych praw i swobód cyfrowych. Ogółem te nowe przepisy w dziedzinie telekomunikacji pomogą Unii zaspokoić rosnące potrzeby Europejczyków w zakresie łączności i zwiększą konkurencyjność UE.

Jakie to będą stawki? Unia Europejska ustaliła maksymalną stawkę za minutę połączenia na poziomie 19 centów +VAT, 6 centów +VAT za wiadomość SMS. Według aktualnego kursu będzie to więc - 82 grosze +VAT za minutę połączenia oraz 25 groszy +VAT za wiadomość SMS.

Marija Gabriel, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego:

Po zniesieniu opłat roamingowych w 2017 r. Unia wprowadziła właśnie środki przeciwko wygórowanym opłatom za połączenia międzynarodowe. Te dwa działania zapewniają europejskim konsumentom skuteczną ochronę przed szokująco wysokimi rachunkami za połączenia telefoniczne realizowane w obrębie Europy. To tylko jedna z wielu konkretnych korzyści płynących z jednolitego rynku cyfrowego.

Jako główny powód zmian przedstawiciele unii wskazują zbyt zróżnicowane ceny za połączenia międzynarodowe w różnych krajach Unii Europejskiej, uśredniając - minuta połączenia międzynarodowego była trzy razy wyższa niż minuta krajowego połączenia, a wiadomość SMS ponad dwa razy droższa niż krajowa.

Warto jeszcze nadmienić, że powyższa regulacja dotyczy tylko klientów indywidualnych, w biznesowych taryfach nie będzie obowiązywała.

Źródło: Komisja Europejska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu