Social Media

Już niedługo Facebook pozwoli Ci ustalić sobie dowolną płeć - jaką tylko zechcesz

JS
Jakub Szczęsny
51

W poprzednim roku Facebook podjął kroki ku rozszerzeniu ustawień płci dla użytkowników - od tego czasu mogli oni wybierać między płciami innymi niż podstawowe dwie - mężczyzna i kobieta. Jednak owe rozwiązanie nie do końca zadowoliło osoby, które takiego kierunku zmian oczekiwały najbardziej - serwi...

W poprzednim roku Facebook podjął kroki ku rozszerzeniu ustawień płci dla użytkowników - od tego czasu mogli oni wybierać między płciami innymi niż podstawowe dwie - mężczyzna i kobieta. Jednak owe rozwiązanie nie do końca zadowoliło osoby, które takiego kierunku zmian oczekiwały najbardziej - serwis społecznościowym dalej zmuszał do wykorzystania predefiniowanych ustawień płci bez możliwości ustalenia swojej własnej. Obecnie, Facebook rozpoczyna wdrażanie odświeżonej wersji opcji ustalenia płci - z wykorzystaniem pola tekstowego w którym można wpisać ową informację dowolnie. W dalszym ciągu serwis będzie jednak sugerował ustawienia.

Działa to podobnie, jak nieograniczone ustawienia płci w serwisie Google+, które wdrożono w grudniu zeszłego roku. Po ustaleniu "niestandardowej" płci, Facebook pozwoli na ustalenie, jak serwis będzie się do nas zwracał - czy w wersji męskiej, żeńskiej, czy też neutralnej. Także i ustawienia prywatności zostaną nieco przebudowane, by móc zdefiniować, jakie grono odbiorców na Facebooku będzie mogło podejrzeć naszą płeć.

gay-pride-314659_1280

Na razie owa funkcja nie jest dostępna dla wszystkich i nie mamy dostępu do żadnej wiarygodnej informacji na ten temat. Spodziewamy się jednak, że owe zmiany zostaną udostępnione globalnie w ciągu kilku miesięcy, kiedy Facebook zbierze wystarczającą ilość danych od użytkowników w kwestii przyjęcia tychże modyfikacji. Jestem w stanie jednak teraz stwierdzić, że pełna dowolność w wyborze płci i związanych z nimi ustawień powinna zostać dobrze odebrana przez osoby, które nie identyfikują się jednoznacznie jako mężczyźni lub kobiety.

Media społecznościowe odpowiadają na zmieniający się świat

Działania Facebooka to odpowiedź na potrzeby użytkowników - wbrew pozorom osób, które nie chcą identyfikować się jednoznacznie jako mężczyźni lub kobiety jest dużo. Bardzo popularne ostatnio gender zakłada, że jako taka płeć człowieka nie wynika wprost z dymorfizmu płciowego, lecz z cech osobowościowych, stereotypów, zachowań oraz ról płciowych przyjmowanych przez człowieka w drodze socjalizacji. Transgenderyzm natomiast to termin oznaczający tożsamość płciową inną niż te, sztywno ustalone przez naukę i kulturę w której żyjemy, manifestując istnienie innych, znajdujących się poza ustalonym kontinuum.

team-386673_1280

Dobrą definicją transgenderyzmu jest sformułowana w Oxfordzkim Słowniku Języka Angielskiego:

Określenie osoby, której tożsamość nie pokrywa się z konwencjonalnymi poglądami na temat rodzaju męskiego i żeńskiego, ale łączy oba rodzaje lub przemieszcza się pomiędzy nimi

Mimo, iż cały czas toczy się ideologiczna wojna między zwolennikami, a przeciwnikami gender i transgenderyzmu - media społecznościowe nie powinny zaniedbywać potrzeb osób, którym nie odpowiadają dotychczasowe ustawienia płci. I o ile ja nie jestem zwolennikiem żadnych z powyższych ideologii, uważam, że takie działanie nie jest szkodliwe i nie narusza wolności innych osób. Co innego mógłbym powiedzieć na temat gender i transgenderyzmu w szerszym ujęciu, ale Antyweb nie jest na to dobrym miejscem. :)

Grafika: 1, 2, 3

Źródło: TheVerge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebookhot