21

Zaprojektował ikoniczne produkty Apple, a teraz odchodzi z firmy. Podziwiajmy jego dokonania

Po blisko 30 latach Apple opuszcza człowiek, który odpowiadał za zaprojektowanie wielu kluczowych dla firmy produktów i usług. W swoim dorobku ma iPhone'a, iPada, wiele generacji komputerów Mac, a nawet system iOS. Jakie są jego plany na przyszłość i które z dokonań najbardziej wpłynęły na losy Apple?

Dorobek Jony’ego Ive’a jest imponujący. A nawet takie stwierdzenie jest dziś pewnym niedopowodzeniem, bo zestawienie zaprojektowanych przez niego produktów Apple jest nie tylko obszerne, ale dopiero przyglądając się wielu z nim pojedynczo potrafimy docenić, jak wiele zrobił nie tylko dla firmy, ale i całej branży. Połączenie technologicznych osiągnięć z jego artystycznym zmysłem było strzałem w dziesiątkę – zrobił to Steve Jobs, który dojrzał w Jonym to, co później kształtował losy całej firmy.

Podsumowanie WWDC 2019: wszystkie najważniejsze informacje

Jony Ive odchodzi z Apple, ale będzie współpracował z Apple

Dziś Ive decyduje się na opuszczenie Apple z planem założenia własnej firmy LoveFrom, która będzie… pracować między innymi dla Apple. Na przestrzeni ostatnich blisko 30 lat ukształtował styl Apple i najwyraźniej będzie to w pewnym stopniu robić w dalszym ciągu. Jednymi z najbardziej pamiętnych produktów są oczywiście iMac G3 z 1998 roku i iBook G3, który ukazał się rok później. Wszystko nastąpiło po wielkim powrocie Steve’a Jobsa do Apple w 1997. W pierwszym z urządzeń zrezygnowano z portu na dyskietki, ale po raz pierwszy pojawiło się USB. Na rynku pojawił się w aż 10 różnych kolorach, z których chyba najbardziej utkwił nam w pamięci ten jasno niebieski. Wyobrażacie sobie dzisiaj tego typu maszynę? Albo laptopa przypominającego iBooka G3 – z niezwykle okrągłymi kształtami i przezroczystymi, kolorowymi elementami? Kolekcjonerzy wciąż zacierają ręce, gdy tylko na aukcji pojawi się taki komputer w stanie nienaruszonym.

Niedługo później, bo w 2001 roku świat ujrzał iPoda i był to chyba w swoim czasie najbardziej rozpoznawalny i najbardziej popularny gadżet na świecie. Białe słuchawki w uszach sugerowały tylko jedno – odtwarzacz muzyczny Apple w kieszeni. Prosty deisgn i charakterystyczny element, jakim jest scroll wheel. Kolejne modele iPoda bazowały na tym projekcie, choć oczywiście był o wiele smuklejsze i jeszcze bardziej minimalistyczne.

Dobre zmiany w Apple! To musisz wiedzieć po najlepszej konferencji WWDC od lat

Trzy historyczne produkty, system i budynek

Lata 2007, 2010 i 2014 to historyczne okresy nie tylko dla Apple, ale i dla całej branży. Wtedy debiutowały kolejno iPhone, iPad i Apple Watch. iPhone, wyposażony w 3,5-calowy dotykowy ekran, dzielił swój wygląd z iPodem touch, ale ich ścieżki coraz bardziej się rozchodziły na przestrzeni lat, co ewidentnie widać od pewnego czasu. Pojedynczy przycisk domowy Home button i oparcie nawigacji o gesty dotykowe znacząco odróżniało iPhone’a od konkurencyjnych produktów, czego przedłużniem były pierwsze iPady powstające w oparciu o podobne plany. Dziś obydwa urządzenia pozbawione są przycisków pod ekranem, ramki zostały znacząco zwężone, ale niektóre elementy powracają, jak chociażby aluminiowe brzegi w iPhone X.

Co istotne, Jony Ive nie projektował tylko urządzeń, bo wspólnie z inżynierami Apple przyniósł nam iOS 7 – rewolucyjne wydanie systemu dla iPhone’a i iPada, które porzuciło niemalże wszystkie dotychczasowe cechy wizualne i wprowadziło bardziej żywą kolorystykę. płaskie ikony i nowy ekran odblokowywania. Ostatnim największym projektem Jony’ego Ive był okrągły kampus Apple, który dziś służy 10 tysiącom pracowników i w którym mieści się audytorium imienia Steve’a Jobsa, gdzie Apple coraz częściej organizuje swoje konferencje zapraszając do siedziby firmy dziennikarzy.

Źródła zdjęć: AppleiMac (Masashige MOTOE), iBook (Carlos Vidal (chiste)), iPod.