Trzymają się mnie oczywiście żarty i choć gdzieś tam czuję obawę przez opanowaniem świata przez maszyny, to jednak kibicuję wszelkim nowinkom związanym z robotyką i sztuczną inteligencją. Poznajcie Jetson Xavier, nowy zestaw Nvidii, który tafii do robotów.
Jeśli Skynet kiedyś opanuje świat, to pewnie jego roboty będą mieć nowe procesory Nvidii
Nvidia to jeden z czołowych producentów czipów napędzających sztuczną inteligencję w samochodach - chcą oni jednak istnieć również w robotyce. Szef firmy, Jensen Huang zaprezentował własnie projekt Jetson Xavier. To komputer w całości zaprojektowany dla robotów. Posiada oparty na rdzeniach Volta Tensor procesor graficzny, ośmiordzeniowy procesor ARM64, podwójne akceleratory NVDLA do deep learnigu oraz procesory obrazu, wizji i wideo. Według Nvidii Jetson Xavier posiada ponad dziewięć miliardów tranzystorów, dzięki którym jest w stanie wykonywać 30 bilionów operacji na sekundę. Huang twierdzi, że sprzęt jest potężniejszy niż Nvidia Titan XP i warta 10 tysięcy dolarów stacja robocza, a do działania potrzebuje jedynie 30 watów.
Co ciekawe, Jetson Xavier nie ma wcale zaporowej ceny - za 1,299 dolarów można nabyć Jetson Xavier Devkit, który powinien być już dostępny w sierpniu tego roku.
Nvidia zapowiedziała również nową platformę przeznaczoną dla autonomicznych maszyn. Nazywa się Nvidia Isaac i w jej skład wchodzi zarówno sprzęt, oprogramowanie jak i wirtualny symulator robota, który ma pomóc w procesie produkcji mechanicznych urządzeń.
Sprzęt daje możliwości, pozostaje pytanie kto i jak będzie je w stanie odpowiednio wykorzystać. Bo przecież nie chodzi tylko o takie twory jak roboty z Boston Dynamics czy skomplikowane prototypy pokazywane co jakiś czas w internecie. To również zdecydowanie prostsze komercyjne produkty, które potrafią oczarować lub rozczarować. Niby taki Zenbo od ASUS'a jest w porządku, ale nie o takim rozwoju robotów wszyscy marzymy. Jeśli jednak nie będzie narzędzi, nie pchniemy robotyki na nowy poziom, dlatego kibicuję staraniom firmy Nvidia. Fajnie, że takie potęgi jak oni czy Intel inwestują pieniądze w rozwój tej gałęzi technologii.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu