Sztuczna Inteligencja

To dzięki nim sztuczna inteligencja nie zniszczy ludzkości

Paweł Winiarski
To dzięki nim sztuczna inteligencja nie zniszczy ludzkości
1

Dzielna drużyna profesjonalistów będzie stać na straży człowieczeństwa, by zażegnać zbliżający się nieubłaganie scenariusz znany z serii filmów Terminator. Są bohaterami zanim jeszcze zaczęli cokolwiek robić. Poznajcie...Radę Etyki AI.

A zapowiadało się tak pięknie, prawda? Oczywiście żartuję, takie twory też są potrzebne i aż dziw bierze, że inicjatywa pojawiła się dopiero teraz.

Wspomniana grupa powstała z ramienia firmy Axon, która zajmuje się sztuczną inteligencją i oferuje swoje produkty między innymi służbom mundurowym. Zajrzałem na ich stronę:

Państwa misją jest ochrona życia obywateli i zwiększenie bezpieczeństwa. To także jest naszą misją, którą realizujemy tworząc rozwiązania technologiczne wspierające służby mundurowe w terenie, na posterunku czy w sądzie.

- czytamy w krótkim opisie strony wyświetlającym się w wynikach wyszukiwania Googla. Chyba tłumaczenie nie do końca się udało, bo nie wiem czy chodzi o jednostki państwowe, czy o mnie. Bo chyba o mnie to raczej nie.

Co oferują?

Dla służb mundurowych: Urządzenia TASER, rozwiązania wideo i aplikacje mobilne zwiększają pewność działania na miejscu zdarzenia oraz scentralizowany i prosty w obsłudze system zarządzania cyfrowym materiałem dowodowym (DEMS) pozwala się skupić na ludziach, a nie na procesach.

Dla wojsk służb mundurowych natomiast broń inteligentną i kamery Axon do zastosowań rządowych i wojskowych.

Jak więc widzicie tematy dość poważne i jak podejrzewam wiążące się z dużymi pieniędzmi.

Wróćmy jednak do samej Rady Etyki AI - ma ona przede wszystkim oferować wysokiej klasy wsparcie związane z wpływem sztucznej inteligencji na społeczność. W jej skład mają wchodzić specjaliści zajmujący się tematem AI i faktycznie, przynajmniej na pierwszy rzut oka wygląda to dość dobrze:

Ali Farhadi, PhD, Associate Professor of Computer Science and Engineering at University of Washington, Senior Research Manager at AI2 and CEO of Xnor.ai
Barry Friedman, Professor and Director of the Policing Project at New York University School of Law
Jeremy Gillula, PhD, Privacy and Civil Liberties Technologist
Jim Bueermann, President of the Police Foundation
Miles Brundage, Research Fellow at the University of Oxford's Future of Humanity Institute
Tracy Ann Kosa, PhD, Fellow at Stanford University and Adjunct Professor at Seattle University School of Law
Vera Bumpers, Chief of Houston Metro Police Department, incoming President of the National Organization of Black Law Enforcement Executives
Walter McNeil, Sheriff of Leon County Sheriff's Office, Florida, former President of the International Association of Chiefs of Police

Rada ma przede wszystkim dyskutować na temat etycznego wykorzystania technologii sztucznej inteligencji tworzonej przez firmę Axon. Ta jak przeczytaliście wyżej, wspiera służby mundurowe, planem jest natomiast doprowadzenie do takiego punktu, w którym policjanci nie będą musieli samodzielnie zajmować się całą papierkową robotą.

Traktujemy kwestie prywatności bardzo poważnie, również te związane ze służbami mundurowymi. Chcemy być transparentni zarówno w temacie relacji z naszymi klientami, jak również z całym społeczeństwem.

- mówi jeden z dyrektorów Axon, Moji Solgi.

[/cover] Josh Isner, Executive Vice President of Global Sales and Representatives of Axon (formerly known Taser International Inc.) holds one of his company's body cameras while visiting the Nasdaq MarketSite in New York City on April 5, 2017.

AI pod kontrolą

Trochę mało konkretów. Trzeba natomiast pamiętać, że systemy oferowane przez Axon zbierają informacje dotyczące ludzi i najprawdopodobniej z tego właśnie powodu został powołany do życia taki twór. Mówiąc szczerze chciałbym mieć pewność, że sztuczna inteligencja zajmuje się moimi danymi (takimi, jak na przykład te związane z rozpoznawaniem twarzy) z zachowaniem odpowiednich standardów i nie wykorzystuje ich do celów, do których wykorzystywać nie powinna.

A może to tylko mydlenie oczu opinii publicznej

Patrząc na obecne w Polsce rady etyki, raczej trudno uwierzyć, że jakakolwiek organizacja tego typu jest w stanie cokolwiek zdziałać. Takie twory częściej kojarzą się ludziom z fanpagami na Facebooku, które nie różnią się niczym od tych wrzucających śmieszne zdjęcia kotków. W przypadku Axon wygląda to natomiast, jak grupa specjalistów, którzy faktycznie mają pojęcie o sztucznej inteligencji, reprezentują przy okazji różne środowiska, co na pewno wpłynie pozytywnie na szersze podejście do tematu. Obawy budzi natomiast częstotliwość spotykania się tej grupy - dwa razy do roku to niestety trochę mało. No i czemu w zasadzie będą służyć przygotowywane przez radę raporty? Chyba tylko wewnętrznym działo firmy, więc po co całe medialne zamieszanie wokół jej utworzenia?

Zastanawia mnie jednocześnie, że pomysłodawcą i organizatorem jest firma zajmująca się sztuczną inteligencją i świadcząca usługi z nią związane. Czyżby pojawiły się jakieś wątpliwości klientów i Axon wszedł na jakiś grząski grunt? Wtedy szukanie ratunku w takich właśnie działaniach mogłoby zamknąć usta osobom z wątpliwościami - jednocześnie zapewniając media, że poza tworzeniem produktów firma skupia się również na kwestiach odpowiedzialności, między innymi za dane gromadzone przez programy.

Pochwalam jednak ten pomysł i mu kibicuję, dziwiąc się jednocześnie, że pojawił się on tak późno. Może i naoglądałem się za dużo filmów science-fiction, może wizja Skynetu przejmującego kontrolę nad światem wydaje mi się zbyt realna, ale jeśli mają być prowadzone działania mające na celu może nie kontrolowanie, ale chociaż konkretne przyglądanie się zjawisku sztucznej inteligencji, to jestem jak najbardziej za. Lepiej podejmować jakieś kroki niż któregoś dnia obudzić się zaskoczonym, że coś nie zostało dopilnowane. No i w obliczu afery dotyczącej danych zgromadzony przez Facebooka, wszystkie inicjatywy , których celem jest ochrona wydają się potrzebne.

grafika

źródło: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu