Artykuł sponsorowany

Jeśli oglądać sport, to tylko na ekranie OLED. Na co zwrócić uwagę, wybierając telewizor?

Konrad Kozłowski
Jeśli oglądać sport, to tylko na ekranie OLED. Na co zwrócić uwagę, wybierając telewizor?
Reklama

Zanim wrócimy na areny sportowe i będziemy mogli oglądać niektóre wydarzenia na żywo, to telewizor jest oknem na świat sportu. Jako jedyny oferuje śledzenie turniejów, wyścigów i meczów na żywo dzięki transmisjom z całego świata. Niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami piłki nożnej, żużla, F1, siatkówki czy tenisa, konkretne cechy telewizora będą stanowić o tym, z jak dużym zaangażowaniem będziemy obserwować rywalizację. Wpływ na to ma kilka technologii i rozwiązań, które sprawiają, że np. dynamiczne ujęcia zachowują ostrość. Przyjrzyjmy się im na przykładzie telewizorów LG OLED ze samoświecącymi pikselami.

Jak dobrać rozmiar telewizora?

Punktem wyjścia będzie częstotliwość odświeżania ekranu, rozdzielczość i wsparcie dla HDR. Jeśli chodzi o dwie ostatnie z wymienionych cech, to możecie być spokojni, ponieważ modele dostępne na rynku zapewniają wsparcie dla 4K i HDR. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy telewizor, którym się interesujemy, oferuje odświeżanie 120 Hz, które oprócz transmisji sportowych, sprawdzi się np. przy graniu na konsoli nowej generacji (np. Xbox Series X). Rozważając zakup nowego telewizora, jednym z głównych dylematów jest dobór odpowiedniej wielkości ekranu. Obecnie mało kto decyduje się na rozmiar mniejszy niż 55 cali. Coraz chętniej kupowane są także większe, np. 65 czy 77-calowe ekrany.

Reklama


Przed zakupem warto jednak szybko przekalkulować sobie, jaki dystans powinien nas dzielić od ekranu. Ustawienie kanapy względem telewizora jest bardzo ważne, a komfortową wartością w przypadku 55 cali będzie odległość 231 cm od ekranu. Można to samodzielnie obliczyć, przyjmując, że na każdy cal przekątnej przypada 2,1 cm odległości pomiędzy telewizorem a oglądającym. OLED-y w tym kontekście mają jeszcze jedną zaletę. Chodzi o  szerokie kąty widzenia, które sprawiają, że każda osoba, nawet jeśli nie siedzi na wprost ekranu, może cieszyć się świetną jakością obrazu. Niestety, w przypadku matryc LCD, jeżeli nie siedzimy dokładnie na wprost matrycy, mamy do czynienia z utratą koloru i powstawaniem zniekształceń.

Pożegnajmy rozmazany obraz

Jest jeszcze jedna funkcja, o której zdecydowanie warto wiedzieć. Chodzi o OLED Motion Pro, która zapewnia całkowitą płynność wydarzeń sportowych. Działa ona na zasadzie wstawiania czarnych klatek w celu wyeliminowania smużenia. Odpowiada za to procesor a9 Gen4 AI, którego zadaniem jest dostosowywanie ustawień telewizora do wyświetlanego obrazu. Można więc mieć pewność, że nawet gdy zapomnimy o przełączeniu na tryb sportowy, to telewizor zrobi to za nas, bo algorytmy głębokiego uczenia przeanalizują wyświetlane treści i dobiorą właściwy zestaw ustawień obrazu i dźwięku. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni regulować ustawień ekranu za każdym razem, kiedy przełączymy kanał. Z kolei wisienką na torcie jest funkcja Alarm Sportowy, czyli system powiadomień, które przypomną nam o nadchodzących rozgrywkach czy meczach.


Telewizory LG OLED wyposażono w panel emitujący mniej światła niebieskiego - jedynie 29%, podczas gdy minimalny standard komfortu dla oczu to 50%. Przekłada się to na mniejsze zmęczenie oczu widza. W efekcie będziemy w stanie obejrzeć cały turniej Mistrzostw Świata czy Europy w Piłce Nożnej bez ryzyka, że nasz wzrok na tym ucierpi.

Telewizor, który jest gotowy na jeszcze większe wyzwania. Pady w dłoń

Dobrze wiemy, że fani sportu nie lubią siedzieć bezczynnie i regularnie wracają przed telewizor także po to, by samemu sprawdzić swoje umiejętności w grach sportowych. A w nich niezwykle istotną rolę odgrywają: opóźnienia, nasz refleks i możliwości sprzętu, na którym gramy. W tym kontekście, by nasza reakcja na działania przeciwnika była jak najszybsza, niezbędna jest matryca o określonych parametrach. Wbudowane w telewizory LG OLED złącze HDMI 2.1 zapewnia wyświetlanie treści 4K w 120 klatkach na sekundę, co czyni je doskonałym zestawem dla konsol najnowszej generacji.


Reklama

Niezwykle istotne jest też działanie technologii 4K HFR (High Frame Rate czy trybu ALLM (Automatic Low Latency Mode). Celem tego ostatniego jest zmniejszenie opóźnienia sygnału, co wpływa na redukcję input laga (nawet poniżej 13 ms). Jest to możliwe dzięki zezwoleniu konsoli do gier i wyświetlaczowi na automatyczne wyłączenie zbędnego procesowania. Co istotne (szczególnie z perspektywy pecetowców), telewizory OLED LG dzięki obecności synchronizacji G-Sync i FreeSync świetnie nadają się do podłączenia do komputera. A nową konsolę Xbox Series X z kontrolerem, dwoma grami i trzymiesięcznym dostępem do Game Pass w specjalnej promocji możecie odebrać, kupując telewizor LG OLED G1.

Dźwięk, którego do tej pory nie słyszałeś

Zarówno miłośnicy gier, jak i kinomaniacy cenią najlepszą jakość dźwięku., W telewizorach LG OLED znalazło się wsparcie dla technologii eARC, dzięki której podłączymy rozbudowany zestaw audio za pomocą jednego przewodu HDMI. To właśnie za jego pośrednictwem przesyłany może być dźwięk najnowszej generacji, taki jak DTS X czy Dolby Atmos. Sygnał audio nie jest poddawany dodatkowej kompresji, dzięki czemu brzmi naturalnie, głęboko i żywo.

Reklama


Wspomniany Dolby Atmos to w tym momencie najwyższy standard zapewniający dźwięk przestrzenny, który sprawia, że poszczególne dźwięki nie są przypisane do konkretnego kanału, a dekodowaniem sygnału zajmuje się sprzęt audio. W efekcie ścieżka audio przypomina bardziej sferę, gdyż dźwięki dodatkowo rozchodzą się w pionie, więc możemy usłyszeć np. spadający z nieba deszcz czy wirujący nad głowami śmigłowiec.

--

Materiał powstał we współpracy z marką LG

 

Reklama

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama