Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Muzyka

Jakie słuchawki douszne wybrać?

PW
Paweł Winiarski
32

Szukacie nowych słuchawek i nie interesują Was duże modele nauszne? W takim razie powinniście rozejrzeć się za konstrukcjami dousznymi i dokanałowymi. Podpowiadamy na jakie modele zwrócić szczególną uwagę.

Zastanawiałem się czy nie rozbić tego zestawienia na dwa rodzaje słuchawek - dousznych i dokanałowych, trzeba bowiem jasno powiedzieć, że są to zupełnie inne konstrukcje. Dokanałowe słuchawki oferują lepsze wyciszenie dźwięków otoczenia, nie każdy jednak czuje się w nich komfortowo i wybierze modele douszne, które może mniej pewnie leżą w małżowinie, słychać co dzieje się naokoło, ale uzna je za wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Obie konstrukcje to jednak małe, kompaktowe modele, które można wsunąć do kieszeni, co dla wielu osób jest głównym atutem słuchawek. Podpowiadam więc na które urządzenia warto zwrócić uwagę - zarówno jeśli chodzi o niską, jak i wyższą półkę cenową.

Tego typu słuchawki najlepiej sprawdzą się ze smartfonem (usługi streamingujące muzykę), odtwarzaczem mp3 czy przenośną konsolą. W przypadku używania ich z telefonem, dla wielu osób istotnym może okazać się pilot z mikrofonem, dzięki któremu sprzęt zamieni się w zestaw słuchawkowy do rozmów.

Panasonic RP-HJE125

Budżetowa konstrukcja dla osób, które wiedzą, że na pewno nie będą szanować sprzętu - serio. Przy takiej cenie można bowiem wrzucać je luzem wszędzie i nie przejmować się tym, że zahaczony gdzieś przewód ulegnie zniszczeniu - nie ma sensu ich naprawiać, kupuje się po prostu nowe. A właśnie przewód jest najsłabszym ogniwem tego modelu. Trudno też oczekiwać po słuchawkach niesamowitego dźwięku, choć jak na swoją półkę cenową są prawie bezkonkurencyjne. Usłyszycie w nich również bas, co za takie pieniądze nie jest wcale oczywiste. Są ergonomiczne, dobrze leżą w uszach i nieźle odcinają od dźwięków otoczenia.

Cena: około 32 zł

JBL T110

W moim przypadku JBL T110 to "wół roboczy" od odsłuchu dźwięku podczas nagrań na AntywebTV, drugi egzemplarz kupiłem natomiast jako małe słuchawki do konsoli Nintendo Switch. Są kompaktowe, dobrze leżą w uszach, sprawdzają się jako zapasowe słuchawki gdy zapomnę zabrać ze sobą używanych regularnie bezprzewodówek, lub gdy skończy się w nich bateria. Wyposażone są dodatkowo w jednoprzyciskowy pilot z mikrofonem służący do sterowania odtwarzaną muzyką i prowadzenia rozmów. Całkiem nieźle, jak na tę półkę cenową oczywiście, gra tu bas - słuchawki wykorzystują technologię JBL Pure Bass.

Cena: około 39 zł

Sennheiser MX 475

W przeciwieństwie do dwóch poprzednich modeli, Sennheiser MX 475 to słuchawki douszne, a nie dokanałowe. Model ten zapewnia bardzo dobrą ergonomię, słuchawki dobrze leżą w uszach, w zestawie znajdziecie również atui podróżne. Model ten charakteryzuje również dobre, jak na tę półkę cenową, brzmienie i wyraźnie zaznaczona bas. Ze względu na swoja konstrukcję nie zapewniają dobrej izolacji dźwięków otoczenia, jeśli jednak nie chcecie kupować słuchawek dokanałowych, Sennheiser MX 475 będzię dobrym wyborem.

Cena: około 79 zł

Sennheiser CX 5.00G

Słuchawki mają ciekawą, kątową konstrukcję, dzięki której firmie udało się osiągnąć bardzo dobrą ergonomię - sprzęt nie dość, że świetnie leży w uszach, to w dodatku w ogóle z nich nie wypada. Słuchawki charakteryzuje klarowne brzmienie i naprawdę zauważalny, mocny bas. Na przewodzie znajdziecie pilota z trzema przyciskami, który posłuży do sterowania muzyką. Bardzo dobry sprzęt, choć niezbyt tani.

Cena: około 220 zł

Bowers & Wilkins C5 S2

Udoskonalona wersja poprzedniej, świetnej odsłony słuchawek. Nowe, zoptymalizowane przetworniki dynamiczne o średnicy 9,2 mm serwują bardzo dobrze słyszalny bas, mamy tu też świetnie działający system Micro Porous Fulter odpowiedzialny za dźwięk przestrzenny. Słuchawki mają dość ciekawy system mocowania, gdzie autorski Secure Loop trzyma urządzenie w małżowinie usznej. No i sami przyznacie, że wyglądają dość elegancko. Trzeba jednak pamiętać, że to konstrukcja z wyższej półki cenowej.

Cena: około 550 zł

Yamaha EPH-100

Bardzo dobre, choć niezbyt tanie, słuchawki charakteryzujące się świetnym przejrzystym brzmieniem, szeroką sceną, interesującą konstrukcją i świetną jakością wykonania. Wiele osób chwali je za świetne odwzorowanie detali dźwiękowych, które nie nikną pod natłokiem przejmującego basu. W zestawie znajdziecie miękkie etui, przedłużacz i sporo silikonowych nakładek, dzięki którym dopasujecie konstrukcję do ucha.

Cena: około 429 zł

Zapoznajcie się też z naszym zestawieniem najlepszych słuchawek nausznych.

grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: