Felietony

Procentowy rozkład systemów operacyjnych na komputerach

Filip Żyro
56

Firma Net Applications monitorująca ruch 40.000 witryn, które co miesiąc odwiedza 160 mln. unikalnych użytkowników, postanowiła podzielić się danymi odnośnie systemów operacyjnych, które używają. Raport publikowany jest co miesiąc co pozwala, śledzić zmiany i trendy jeżeli idzie o ten segment rynku....

Firma Net Applications monitorująca ruch 40.000 witryn, które co miesiąc odwiedza 160 mln. unikalnych użytkowników, postanowiła podzielić się danymi odnośnie systemów operacyjnych, które używają. Raport publikowany jest co miesiąc co pozwala, śledzić zmiany i trendy jeżeli idzie o ten segment rynku. Trzeba jednak pamiętać, że są to dane szacunkowe, choć oparte na bardzo reprezentatywnej próbce.

Widows 8 zyskuje regularnie nowych użytkowników z miesiąca na miesiąc poprawiając swoje wyniki. Na chwilę obecną podstawową wersję systemu oznaczonego cyfrą 8 wynosi 6,63 %, a dla wersji zaktualizowanej 8.1 to 3,95 %. Widać, że w rosnących wynikach sprzedaży najnowszego dzieła Microsoftu, duży udział ma aktualizacja 8.1. Daje ona jasno do zrozumienia, że system ten przypadł do gustu użytkownikom. Od momentu wypuszczenia go na początku października miesiąc w miesiąc jego procentowy udział w rynku rośnie. Styczeń był piątym miesiące z rzędu, w którym liczba sprzedanych kopii systemu wzrosła i obecnie wynosi 10.58 rynku co oznacza, że Widnows 8 zainstalowany jest na co dziesiątym komputerze. Palmę pierwszeństwa niezmiennie dzierży Widows 7, którego możemy znaleźć na ponad połowie komputerów na rynku.
Microsoft robi co może, żeby przekonać użytkowników do swojego najnowszego systemu, który po krótkim zapoznaniu się z jego funkcjami, wbrew pozom jest dość funkcjonalny. Jednak w kontekście udziału całościowego udziału w rynku Microsoft zanotował stratę, która była prawdopodobnie efektem rosnącej ilości systemu Mac OS, który na tę chwilę zainstalowany jest na ponad 7 % komputerów.

windows_share_january_2014

O tym, jak nieudanym systemem był Windows Vista może świadczyć fakt, że zainstalowany jest on jedynie na trochę ponad 3 procentach urządzeń elektronicznych. Wynik ten oznacza spadek udziału o 0.31 w porównaniu do poprzedniego miesiąca, co właśnie pozwoliło samej wersji 8.1 przegonić system operacyjny, który debiutował w 2006 r. Co ciekawe, a zarazem niebezpieczne w kontekście końca wsparcia dla systemu XP, to system ten wciąż obsługuje niemal co trzeci komputer na ziemi. Warto odnotować, że niemal cały 2013 r., z wyjątkiem marca, lipca i listopada, tracił swój udział w rynku.

W zeszłym roku kilka systemów operacyjnych miało swoje premiery, ciekawe, jak za rok wypadną w podobnym podsumowaniu. Trzeba również pamiętać, że badanie prawdopodobnie nie uwzględnia sytuacji, w której na komputerze zainstalowane są dwa systemy operacyjne, a jedynie otrzymuje informacje na temat używanego do odwiedzania jednej z 40.000 wspomnianych witryn.

Źródło: Netapplications, The Next Web

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu