Zarówno podczas kupowania nowego komputera jak i wymiany akcesoriów na nowe, powraca to samo pytanie - jaką klawiaturę wybrać. Membranową, czy może mechaniczną? Przyjrzyjmy się obu ich rodzajom i spróbujmy wybrać najlepszą.
Zacznijmy od zapoznania się z cechami oraz sposobem działania klawiatur membranowych i mechanicznych. Będzie to pierwszy pomocny krok przy podjęciu decyzji zakupowej. Każdy z mechanizmów działa inaczej, posiada inne cechy i sprawdza się w innych sytuacjach. Jaka klawiatura będzie najlepsza?
Jaka klawiatura sprawdzi się u Ciebie?
Klawiatura membranowa
Zasada działania najpopularniejszych na rynku klawiatur jest prosta. Pod przyciskami umieszczone są długie membrany. Wciśnięcie klawisza powoduje jednoczesne wciśnięcie gumowej membrany z przełącznikiem, czego efektem jest zetknięcie się z płytką drukowaną oraz wysłanie impulsu elektrycznego. Finałem tego procesu jest pojawienie się znaku na ekranie komputera.
Klawiatury membranowe to najpopularniejsze tego typu urządzenia na rynku głównie ze względu na bardzo tani proces produkcji.
Zalety klawiatury membranowej:
- ciche działanie
- niska cena
- łatwa dostępność
Wady klawiatury membranowej:
- niska żywotność urządzenia (maksymalnie 10 milionów kliknięć)
- niski komfort pisania
- wolny powrót klawisza do pozycji początkowej
Klawiatury mechaniczne
Klawiatury mechaniczne to zupełnie inna technologia i zdecydowanie dokładniejsze podejście do produkcji urządzenia. Każdy z klawiszy posiada niezależny przełącznik rejestrujący jego naciśnięcie. Takich przełączników jest kilka rodzajów - Topre, Cherry MX, Kailh - to najpopularniejsze z nich. Klawiatury mechaniczne szczególnie upodobali sobie gracze, bo choć sporo ważą, są dużo droższe od klawiatur membranowych, to charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Oznacza to, że po zakupie klawiatury mechanicznej możemy się nią cieszyć przez długie lata i są raczej małe szanse na uszkodzenie mechanizmu.
Zalety klawiatury mechanicznej:
- komfort pisania
- bezproblemowe wciskanie kilku klawiszy
- szybki powrót klawisza do pozycji początkowej
- wysoka żywotność (50 milionów kliknięć)
Wady klawiatury mechanicznej:
- wysoka cena
- ciężar, duży rozmiar klawiatury
- głośne działanie
Inne rodzaje klawiatur
Są oczywiście inne rodzaje mechanizmów w klawiaturach. Jednym z nich jest często spotykana w laptopach klawiatura nożycowa. Znajdują się tu membrany, jednak naciskane są one z użyciem wspomnianych plastikowych "nożyc" przez co nacisk na membranę jest równomierny. Ten mechanizm uważany jest za jeden z najwygodniejszych, choć oczywiście dużo zależy od preferencji piszącego - jeden zdecydowanie lepiej będzie się czuł używając klawiatury o niskim skoku, drugi wybierze mechaniczną klawiaturę, gdzie skok jest wysoki, mechanizm głośny, a klawisz musi pokonać zdecydowanie dłuższą drogę. Jakiś czas temu Apple pokazało jeszcze inny mechanizm klawiszy - przełącznik motylkowy. Rozwiązanie to gwarantuje pełną stabilność przycisku niezależnie od miejsca, w którym ten został wciśnięty.
Istnieją ponadto klawiatury hybrydowe, łączące mechanizmy znane z klawiatur mechanicznych i membranowych. I choć klawiatury takie cechują się zarówno dobrymi osiągami, jak i niezłą żywotnością - jedną z ich cech jest niestety również wysoka cena.
Klawiatura membranowa czy mechaniczna - która lepsza?
Znając wady i zalety obu rodzajów klawiatur można dużo łatwiej odpowiedzieć na pytanie, jaka klawiatura będzie najlepsza. Klawiatura membranowa będzie tania, znajdziecie ją nawet w marketach - jednak jej trwałość i komfort pisania pozostawiają wiele do życzenia. Irytujący może się również okazać czas, jakiego potrzebuje klawisz by powrócić do pozycji początkowej - spowalnia to proces pisania, szczególnie u osób, którym zależy na szybkim wprowadzaniu tekstu.
Sprzęt tego typu powinny kupić osoby, które nie zamierzają zbyt często korzystać z klawiszy. Oznacza to, że nie piszą dużo na komputerze i nie grają.
Klawiaturą mechaniczną powinny zainteresować się osoby, dla których klawisze to główny sposób komunikowania się z komputerem. Sprzęt sprawdzi się zarówno podczas pisania, jak również grania. Dzięki swojej żywotności jak również precyzji, klawiatury mechaniczne upodobali sobie przede wszystkim gracze. Ich kontrolery z klawiszami narażone są bowiem na duża siłę nacisku, muszą się przy tym charakteryzować bezbłędny działaniem - głupio byłoby zginąć w jakiejś grze tylko dlatego, że zaciął się klawisz, pod którym znajduje się membrana, prawda?
W zależności od tego, do której z tych dwóch grup się zaliczacie, sprawdzi się u Was inny rodzaj klawiatury. Istotne jest również to, czy chcecie co jakiś czas wymieniać sprzęt, czy dokonać jednego konkretnego wydatku i cieszyć się zakupem przez długie lata.
grafika: 1
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu