Choć wydaje się, że Wi-Fi zadomowiło się w naszych mieszkaniach już na dobre to wcale nie musi tam pozostać na długo. Prędkość naszych łącz rośnie szy...
Jak zwiększyć transfer Wi-Fi do 800 Mbit/s? Zastąpić fale radiowe sygnałem optycznym
Możliwe, że część z Was słyszała już o europejskim projekcie badawczym OMEGA, którego celem jest stworzenie rozwiązań umożliwiających domowy, gigabitowy dostęp do internetu. W przeciwieństwie do innych, podobnych projektów, celem OMEGA nie jest tylko doprowadzenie łącza do domu (co obecnie jest dość proste), ale również utrzymanie prędkości wewnątrz domostwa (co jest już dużo trudniejsze).
W ramach OMEGA prowadzone są badania w różnych miejscach Europy. Projektem, o którym warto wspomnieć są niemieckie badania nad wykorzystaniem żarówek LED oraz foto diod jako interfejsu sieci bezprzewodowej. Komunikacja pomiędzy komputerem i stacją nadawczo-odbiorczą odbywa się za pośrednictwem impulsów świetlnych o dużej częstotliwości. Oczywiste jest jednak, że komputer i stacja muszą się widzieć.
Część z Was może sobie pomyśleć: czy to nie działa podobnie do starej, dobrej irdy? Tak, to prawda. Pomimo to, niemieckie rozwiązanie, w odróżnieniu od klasycznej podczerwieni, pozwala osiągnąć prędkość transferu na poziomie 100 Mbit/s przy wykorzystaniu pojedynczej białej żarówki LED. Natomiast zastosowanie 4 żarówek - czerwonej, zielonej, niebieskiej i białej, umożliwia osiągnięcie prędkości w granicach 800 Mbit/s.
Twórcy rozwiązania uważają jednak, że ze względu na jego ograniczenia (konieczność widzialności pomiędzy urządzeniami oraz łatwość zablokowania sygnału) powinno być ono stosowane w tandemie z tradycyjnym, radiowym Wi-Fi, bądź PLC (transmisja danych przez sieć elektryczną). W najbliższym czasie nie powinniśmy się jednak spodziewać wprowadzenia opisywanej technologii na rynek. Specyfikacja wymaga jeszcze dopracowania. Potencjalni wytwórcy potrzebują również modeli referencyjnych, aby zweryfikować atrakcyjność produktu.
Pomimo to, myślę że optyczne WLAN może być bardzo interesującą technologią. Jeśli badania naukowe jednoznacznie potwierdzą szkodliwość sygnału Wi-Fi, wtedy niemieckie rozwiązanie może okazać się jedyną alternatywą w komunikacji bezprzewodowej.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu