Poradniki

Ze świata IT: jak zostać programistą JavaScript? Co warto wiedzieć?

Albert Lewandowski
Ze świata IT: jak zostać programistą JavaScript? Co warto wiedzieć?
Reklama

JavaScript zdobyła ogromną popularność na całym świecie i to właśnie ona dominuje wśród aplikacji webowych. Stosunkowo prosta w nauce, oferuje mnóstwo bibliotek i frameworków, a do tego pozwala na stworzenie naprawdę zaawansowanych programów. Jak jednak wygląda w praktyce praca z tym językiem programowania?

Programista JavaScript - jakie wymagania na start?

Na początku warto napisać, że JavaScript nie ma za wiele wspólnego z Javą. Najlepiej ich podobieństwo przedstawia jedno zdanie: są identyczne na takiej samej zasadzie, jak car (z ang. samochód) i carpet (z ang. dywan). Niestety, wciąż część osób tego nie dostrzega i można spotkać się z prześmiewczym stwierdzeniem o Javie typu skrypt.

Reklama

JavaScript stanowi rozbudowany język programowania, który w ciągu ostatnich kilku lat doczekał się naprawdę ogromnej popularyzacji. Chyba obecnie najwięcej osób uczy się właśnie jego pod kątem zajmowania się frontendem. W tym przypadku jedno to nauka samego języka, a dwa to umiejętności z zakresu jQuery, CSS czy HTML, które po prostu się przydają. Prawdziwa moc JS tkwi jednak w dodatkowych bibliotekach oraz frameworkach.

Wśród nich warto wyróżnić Reacta, Vue.js, Angulara, Meteor.js, Aurelia.js, Polymer czy Mithril.js. Oprócz tego należy znać system kontroli wersji Git oraz bazy danych SQL. To wszystko już jednak jest wspólne dla każdej programistycznej profesji.

Mnóstwo pracy, ciągła nauka

Przeglądając sieć, można natknąć się na mnóstwo ogłoszeń. Niewątpliwie sporo firm szuka specjalistów z tej dziedziny i można liczyć na sporo ogłoszeń, choć naturalnie sytuacja dla juniorów nie należy do najłatwiejszych. Warto tu zatem przygotować własne portfolio, które zdecydowanie może pomóc w poszukiwaniach.

Do tego wszystkiego dochodzi konieczność bycia na bieżąco z technologiami skupionymi wokół tego ekosystemu. Na pewno nie można się nudzić, a teraz głos zabierze ekspert w tym temacie.

Wywiad z programistą JavaScript, Łukaszem Karpuciem, Sabre Polska

Jak opisałbyś swoje codzienne obowiązki?

Formalnie moim obowiązkiem jest przetwarzanie kolejnych zgłoszeń zgodnie z procesem. Faktycznie jednak wiele czasu poświęcam na konsultacje, pomoc innym programistom, czy koordynację również na poziomie wyższym, niż samo programowanie. Nie wszyscy mają takie same obowiązki, ale każdy ma je ustalone do własnych możliwości i potrzeb.

Praca zazwyczaj jest twórcza. To oznacza, że trzeba aktywnie poszukiwać rozwiązań postawionych przed programistą problemów, albo wręcz prowadzić śledztwa w sprawie zgłaszanych defektów. Specyficzne systemy, z którymi pracujemy, potrafią zaskoczyć.

Reklama

Jakie umiejętności techniczne są kluczowe, aby zostać programistą JavaScript?

Przede wszystkim należy zostać programistą. Żeby to zrobić trzeba nauczyć się paradygmatów, np. programowania obiektowego, wzorców projektowych, rozwarstwiania aplikacji, algorytmów, struktur danych, wyrażeń regularnych itp. Programista JavaScript natomiast powinien znać możliwości i ograniczenia języka, więc warto wiedzieć jak wykonywany jest kod, jakie wbudowane możliwości posiada, a przede wszystkim jak go debugować. Pomijam takie oczywistości jak znajomość składni, czy podstawowych instrukcji sterujących.

Reklama

Jakie umiejętności miękkie są przydatne w roli programisty JavaScript ?

Przy dobrze zdefiniowanych zadaniach samodzielna praca jest możliwa. Jednak jej wynik często trzeba zaprezentować innym, podczas prezentacji na okresowych spotkaniach. Niektóre zadania wymagają współpracy drugiej osoby, wówczas przydaje się zwykła umiejętność dogadywania się z koleżankami bądź kolegami. Na pewno warto uczyć się skutecznej komunikacji, bo wtedy jest szansa na zaistnienie efektu synergii w zespole.

 Co spowodowało, że postanowiłeś zostać programistą JavaScript? 

Programistą zostałem, bo to umiałem robić. Programistą JavaScriptu, ponieważ chciałem pozostać w Sabre i akurat takie stanowisko mi to zapewniało. Projekt się rozwinął, a odpowiedzialność za niego nie pozwoliła mi zbytnio oddalić się od tej technologii. JavaScript przeplata się z TypeScriptem, rzadziej z Javą.

Jak oceniasz perspektywy rozwoju? 

Reklama

Wspomniany projekt wyobrażam sobie jako wielki okręt, który wypłynął z portu pięć lat temu i nie wiadomo kiedy spotka suchy ląd. Jest bez ustanku modernizowany i rozwijany na pełnym morzu. Od czasu do czasu pojawia się szansa na większy skok technologiczny, a rozwój jest z tym związany. Nie polega natomiast na specjalizacji w konkretnej bibliotece, czy języku, a raczej na wykorzystaniu i dostosowaniu technologii do wzbogacenia tego wielkiego statku.

Z jakimi technologiami głównie pracujesz?

 Najczęściej są to TypeScript, JavaScript, Java, React oraz GIT.

Co polecasz do nauki i treningu osobom, które chcą zostać programistą JavaScript? 

Poza studiami na kierunku IT, polecić mogę książki (również blogi) Martina Fowlera, Micheala Nygarda, Roberta C. Martina oraz innych wielkich świata IT. Z książek mniej popularnych: "Debugowanie" Paula Butchera oraz "Sprzedaj swój program. Droga do udanych projektów programistycznych" Jareda Richardsona i Williama Gwaltneya Jr. Istnieją też liczne kursy online - najbardziej wartościowe według mnie oferuje Coursera. 

JavaScript do wszystkiego

Znajomość JavaScript stanowi obecnie wejście do w zasadzie dowolnej branży. Wszechstronność tego języka i jego prostota powodują, że zdecydowanie warto się uczyć, choć za popularnością idą w parze również liczne memy mu poświęcone. Jeżeli jednak chcecie skupić się na aplikacjach webowych, to poznanie całego ekosystemu JavaScripta jest naprawdę rozsądnym krokiem.

Dowiedz się więcej o zawodach IT

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama