Poradniki

Jaki monitor komputerowy wybrać? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę

Albert Lewandowski
Jaki monitor komputerowy wybrać? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę
Reklama

Monitor komputerowy to moim zdaniem najważniejsze akcesorium, jakie dokupujemy do naszego komputera stacjonarnego czy laptopa. Na co powinno się zwracać uwagę przy jego zakupie?

Zakup monitora komputerowego - na co zwracać uwagę?

Podobnie jak w przypadku kupowania dowolnego innego produktu, również tutaj mamy do rozpatrzenia mnóstwo parametrów. W sumie na początek wypada odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy głównie wykorzystać monitor komputerowy. Czy potrzebujemy czegoś dedykowanego grafikom? A może jesteśmy graczami i liczy się dla nas częstotliwość odświeżania obrazu? Albo potrzebujemy czegoś do pracy na co dzień? Nie da się ukryć, że od tego właśnie powinniśmy zacząć nasze poszukiwania.

Reklama

Dalej warto przejść do przekątnej wyświetlacza. W sprzedaży znajdziemy całe spektrum monitorów komputerowych, zaczynając od tych z kilkunastoma calami, a kończąc na tych, które mają kilkadziesiąt. Moim zdaniem złotym środkiem dla wielu użytkowników będą 24 lub 27 cali. Do pracy zalecam właśnie 27 cali i więcej, ponieważ taka powierzchnia robocza pozwala na komfortowe działanie i niewątpliwie pozwala mniej męczyć wzrok. W przypadku gier 27 cali i więcej również zdaje się być odpowiednią przekątną, choć tu należy pamiętać także o tym, ile mamy wolnego miejsca na naszym biurku. Do zastosowań profesjonalnych z naciskiem na grafików czy montażystów wideo albo programistów, polecam nawet rozglądanie się za modelami z 32-calowym wyświetlaczami. Jeszcze inna opcja to postawienie na dwa mniejsze, np. 21- lub 24-calowe monitory, jednak to już kwestia indywidualnych preferencji. Najlepiej wcześniej móc jakoś to sprawdzić na żywo.

Sprawdź też: Komputer dla programisty.

Teraz przechodzimy do proporcji. Obecnie najczęściej stosowanymi są 16:9, które wydają się być najbardziej uniwersalne. W przypadku wielkich monitorów z ekranami o przekątnej co najmniej 30 cali warto postawić na 21:9, które idealnie sprawdzi się również do oglądania filmów. Z kolei przy mniejszych modelach z przekątną 21 cali lub mniejszą całkiem nieźle może sprawdzić się nawet format 3:2, choć do multimediów nie sprawdzi się ani trochę. Co innego, jeżeli chodzi o pracę z pakietem biurowym.

W temacie rozdzielczości, optymalną opcją wydaje się Full HD. Obecnie nie robi to już na nikim wrażenia i stało się już wręcz swojego rodzaju standardem. Decydowanie się na niższe rozdzielczości, jak 1280 x 720 czy 1600 x 900 pikseli, rzadko kiedy ma sens, chyba że szukamy możliwie, jak najtańszego rozwiązania. W przypadku przekątnej powyżej 30 cali warto rozejrzeć się za czymś z rozdzielczością 2K. 4K brzmi bardzo kusząco i jeżeli szukamy opcji dostosowanej do multimediów, zdecydowanie warto to rozważyć, aczkolwiek jestem zdania, że nie zawsze ma to sens.

Nie sposób zapomnieć o częstotliwości odświeżania obrazu. Dla graczy, którzy spędzają czas głównie w produkcjach sieciowych z dużą ilością akcji, polecam postawić na monitor ze 120 lub nawet 240 Hz.

Teraz przechodzimy do tematu matrycy. Na start mamy TN, które wciąż jeszcze znajdziemy w tanich monitorach. Cechują się one szybką reakcją, dzięki czemu nie ma efektu smużenia w dynamicznych scenach w filmach czy grach, ale z drugiej strony oferują słabe odwzorowanie kolorów, ograniczone kąty widzenia i niewielkie kąty widzenia. Mimo wszystko do podstawowych zadań sprawdza się całkiem nieźle. Dalej znajdziemy IPS. W ich przypadku mówimy o bardzo dobrym odwzorowaniu kolorów, szerokich kątach widzenia, choć jednocześnie często możemy narzekać na słabą czerń. W przypadku nowszych monitorów możemy również liczyć na szybki czas reakcji i odświeżania, więc ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Na koniec została matryca VA. Tu mamy nieco gorszej jakości obraz niż w IPS, ale sama szczegółowość wypada lepiej. Sporym ograniczeniem pozostaje także przeciętny czas reakcji.

Spore znaczenie odgrywają jeszcze dostępne porty. Tu sporo zależy od tego, jakie mamy złącza w naszym laptopie, choć najczęściej nie ma tu na co narzekać, ponieważ firmy dbają o całkiem rozbudowaną listę wyposażenia z tego zakresu. Niewątpliwie warto również sprawdzić to, czy dany monitor komputerowy będzie nam w ogóle się podobał

Reklama

Na koniec mamy temat oferowanego wyposażenia. Tu chodzi przede wszystkim o dostępne produkty z tunerem TV lub z wbudowanymi głośnikami, które sporadycznie potrafią bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Przeczytaj również: Komputer all-in-one.

Reklama

Jaki monitor komputerowy najlepiej wybrać? Nasze zestawienie

Do pracy

Dell P2417H

Model dostępny w wariancie z 23,8-calowym ekranem lub z 21,5-calowym. Za około 650 złotych otrzymujemy porządny monitor Full HD, który dodatkowo oferuje obracany o 90 stopni panel, co może się przydać. Nie brakuje również możliwości swobodnej regulacji monitora czy też dedykowanej funkcji Comfort View, zapewniającej mniejsze obciążenie dla oczu.

NEC MultiSync E271N

Teraz przechodzimy do droższej pozycji za około 1250 złotych z wąskimi ramkami oraz 27-calowym ekranem IPS o rozdzielczości Full HD w formacie 16:9. Model ten oferuje wysoką jakość obrazu, dedykowany filtr do ograniczania emisji niebieskiego światła oraz rozwiązanie eliminujące wpływ migotanie. Dla bardziej wymagających osób jest to naprawdę ciekawa propozycja.

Dla grafików

Asus PA32UC-K

Produkt Tajwańczyków może pochwalić się rozdzielczością 4K przy przekątnej 32 cali i cenie na poziomie aż 9199 zlotych. To prawdziwy flagowiec dla profesjonalistów, który zapewnia pokrycie Adobe RGB w 99,5% i 95% DCI-P3. Monitor może pochwalić się też certyfikatem Ultra HD Premium i jasnością maksymalną na poziomie aż 1000 nitów.

Reklama

Eizo ColorEdge CS2420-BK

Świetna propozycja dla grafików za niecałe trzy tysiące złotych. Przekątna 24 cale, rozdzielczość Full HD, matowa matryca IPS, która zapewnia w pełni pokrycie palety barw sRGB oraz Adobe RGB. Do tego świetne kąty widzenia, rozwiązania, mające na celu oszczędzanie wzroku oraz porządnie skalibrowany ekran. Porządny zawodnik w tej klasie.

Do grania

Przeczytaj również: Jaki monitor gamingowy wybrać?

Acer Predator XB271HU

Rozsądny cenowo (względem możliwości) monitor gamingowy z panelem o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440). Wspiera technologię G-Sync, ma też wysoką wartość odświeżania obrazu na poziomie 165Hz. W związku z wykorzystaniem matrycy IPS monitor może nie oferuje najlepszych czasów reakcji, ale nadrabia to kontrastem, szerokimi kątami widzenia i dobrą jakością obrazu. Na uwagę zasługuje też bardzo ergonomiczna konstrukcja oferująca ciekawe możliwości ustawienia monitora oraz fajna, bezramkowa konstrukcja jak i bardzo dobra jakość wykonania obudowy. Sprzęt posiada również wbudowane porty USB.

iiyama G-Master G2530HSU

Niewielki (24 cale), ale jednocześnie niedrogi monitor dla graczy. Posiada matrycę TN z częstotliwością odświeżania na poziomie 75Hz i rozdzielczością FullHD, czyli 1920×1080 pikseli. Mimo swojej niskiej ceny oferuje również wsparcie technologii FreeSync wspomagającej płynność animacji gry. Monitor posiada niezłe, predefiniowane growe tryby wyświetlania ekranu, czas reakcji na poziomie 1ms oraz funkcję Black Tuner, która pozwala regulować jasność i dostosować poziom czerni do własnych preferencji. iiyama G-Master G2530HSU będzie dobrym wyborem dla osób, które nie chcą przeznaczyć majątku na monitor gamingowy, a jednocześnie cieszyć się czymś więcej niż to, co oferują zwykłe biurowe monitory.

Bogaty wybór monitorów pod każdy gust

Aktualnie w sprzedaży znajdziemy mnóstwo monitorów komputerowych. Niezależnie od posiadanego przez nas budżetu, będziemy w stanie znaleźć coś, co będzie sprawdzać się w naszych zastosowaniach i jednocześnie zapewni sensowne parametry. Do tego dochodzi rosnąca liczba modeli, które stawiają na ogromne przekątne, wysokie rozdzielczości czy też mniej typowe proporcje, mające swoich wielbicieli.

Jakie monitory komputerowe polecacie z własnego doświadczenia?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama