Poradnik

Jak złożyć wniosek o wydanie e-dowodu wraz ze zdjęciem bez wychodzenia z domu

GU
Grzegorz Ułan
24

To już ostatnie miesiące usługi składania wniosku o wydanie nowego e-dowodu przez internet. Od 2 sierpnia będzie to można zrobić już tylko osobiście w urzędzie, gdzie dodatkowo będziemy musieli zostawić swoje odciski palców i odręczny podpis. Jak jeszcze przez te kilka miesięcy złożyć wniosek o dowód osobisty od początku do końca przez internet? Oto nasz poradnik w tym temacie.

Nowe e-dowody w liczbach

Od 4 marca 2019 roku wydawane są już tylko nowe e-dowody. Od tego czasu do 20 kwietnia 2021 roku nowe e-dowody otrzymało już 5 004 410 rodaków. Z tego prawie 650 tysięcy osób uzyskało go na podstawie wniosku złożonego przez internet. To sporo, zważywszy na to, że usługa ta zyskiwała na popularności z roku na rok. w 2019 r. – 160 486 takich wniosków złożono online, w 2020 r. - 335 775, a od początku tego roku już 150 110.

Myślę, że ta liczba powinna się podwoić, jak nie potroić do sierpnia, przypuszczam, że nie wszyscy będą chcieli zostawiać w urzędzie swoje odciski palców. Nadmienię przy tym, że jeszcze w tym roku z uwagi na upłynięcie terminu ważności dowodu będzie go musiało wymienić aż 1 546 000 osób.

Wniosek o wydanie e-dowodu wraz ze zdjęciem

Co będziemy potrzebowali do złożenia takiego wniosku? Przede wszystkim będzie to Profil Zaufany, potrzebny do zalogowania się na stronie składania wniosku pod tym adresem: gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty.

W pierwszym kroku podajemy powód wniosku, jeśli ważność starego dowodu jeszcze Wam nie upłynęła, można wybrać z listy rozwijanej wymianę dowodu bez warstwy elektronicznej.

Jak wykonać zdjęcie do wniosku o nowy e-dowód?

Drugi krok wymaga już więcej zachodu, musimy załączyć odpowiednio wykonane zdjęcie z zadanymi parametrami, które widzicie po prawej stronie. Szczegółowy opis wymagań przedstawia się następująco:

Ciężko teraz umawiać się do fotografa na sesje zdjęciowe, na szczęście możemy skorzystać w tym celu z darmowego rozwiązania, na które niedawno trafiłem w postaci serwisu PhotoAiD. Twórcy tego serwisu przedłużyli z uwagi na pandemię promocję, w której do końca czerwca możemy zrobić sobie takie zdjęcie zupełnie za darmo.

Aktualnie, kiedy ograniczenia dotyczą wychodzenia z domu, nie warto ryzykować zdrowiem i narażać się na zarażenie w nieznanym środowisku. Dzięki naszemu kreatorowi wykonają Państwo niezbędne zdjęcie biometryczne spełniające wymagania urzędowe, bez potrzeby opuszczania domu i wędrowania do urzędu czy fotografa. Generator dostępny na naszej stronie lub w aplikacji jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy wykonać zdjęcie telefonem przy pomocy dostępnego bezpłatnego kreatora zdjęć do dowodu. Jest on dostępny online i będzie bezpłatny do 30 czerwca 2021 roku.

Najlepiej i najłatwiej wykonać takie zdjęcie smartfonem przy pomocy ich aplikacji mobilnej dostępnej na Androida i iOS.

Kreator pomoże nam się właściwie ustawić, wystarczy tylko w odpowiednim momencie zrobić zdjęcie. Najlepiej tylnym aparatem, więc trzeba poprosić kogoś w domu o pomoc. Mnie się udało zrobić aparatem do selfie. Aplikacja przygotowuje dwie wersje plików, pojedyncze - te pobieramy do dołączenia do wniosku oraz w wersji to druku - to też warto pobrać, bo musimy je wydrukować przed wizytą w urzędzie i okazać przy odbiorze już gotowego e-dowodu. Po pobraniu obu wersji usuwamy nasze zdjęcia (rozwijane menu u góry po prawej) i zamykamy aplikację.

Teraz wystarczy wgrać nasze zdjęcie do wniosku na stronie, wcześniej możemy jeszcze podejrzeć na wzorze e-dowodu, jak będzie ono wyglądało w ostatecznej wersji. Choć to tylko wzór, swojego wolę nie wrzucać do sieci.

Na koniec składamy e-podpis do naszego wniosku na stronie pz.gov.pl i wysyłamy go. Później pozostaje już tylko czekać na kontakt ze strony urzędu i odbiór gotowego e-dowodu.

Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: