Zdjęcia na telefonach zajmują nam chyba obecnie najwięcej miejsca. Oczywiście można je trzymać w chmurze, na przykład w Google Zdjęcia, jednak od 1 czerwca Google już nie będzie udostępniało nam nie nieograniczonego miejsca na swoich serwerach. Warto więc ponownie przemyśleć zgrywanie zdjęć na komputer, by zwolnić miejsce na smartfonach na kolejne nasze fotografie.
Jak zgrać zdjęcia z telefonu na komputer, czyli trudna sztuka wyboru
Zdjęcia możemy zgrywać na komputery na dwa sposoby, albo bezprzewodowo albo z pomocą kabla. Wybór opcji z podłączeniem kablem USB smartfona do komputera będzie oczywisty dla osób, które nie preferują rozwiązań chmurowych i wolą przesyłać swoje zdjęcia przewodowo.
Dla osób, które dążą do zminimalizowania kabli w swojej przestrzeni, naturalnym będzie skorzystanie z przesyłania zdjęć bezprzewodowo. W zależności od posiadanego urządzenia, czy to smartfona z Androidem na pokładzie czy iOS, najlepszym rozwiązaniem będzie tu skorzystanie z Google Zdjęcia lub Apple Zdjęcia.
Jak zgrać zdjęcia z telefonu na komputer z wykorzystaniem łączności przewodowej
Jeśli jednocześnie korzystamy z telefonu z systemem iOS i komputera z mac OS oraz mamy włączoną synchronizację zdjęć na sieciowym dysku iCloud, nasze wszystkie zdjęcia dostępne są z poziomu aplikacji Apple Zdjęcia, zarówno na komputerze jak i na telefonie.
Osoby, które mają wyłączoną synchronizację, po podłączeniu smartfona kablem do komputera w menadżerze plików mogą skorzystać z wygodnego panelu do przeglądania plików ze zdjęciami. Z jego poziomu mogą zarządzań biblioteką zdjęć, kopiować na komputer czy je usuwać.
Inaczej to wygląda oczywiście w przypadku, gdy korzystamy z iPhone i komputera z systemem Windows czy Linux. Wówczas po podłączeniu kablem USB naszego smartfona do komputera, musimy uprzednio dodać komputer do zaufanych urządzeń, by móc uzyskać na nim dostęp do zdjęć na smartfonie. Po jej udzieleniu całą naszą bibliotekę zdjęć na telefonie wyświetlimy w Eksploratorze plików w katalogu DCIM, skąd możemy bezpośrednio skopiować wybrane pozycje na dysk komputera.
Co z telefonem z Androidem na pokładzie? Tutaj po podłączeniu kablem do komputera musimy zaznaczyć opcję połączenia jako - Przesyłanie plików, gdyż domyślnie włącza się funkcja ładowania urządzenia przez port USB. Po podłączeniu nasze zdjęcia odszukamy również w menadżerze plików w katalogu DCIM oraz Pictures.
Jak zgrać zdjęcia z telefonu na komputer dzięki połączeniu bezprzewodowemu
W przypadku połączenia bezprzewodowego zabawy ze zgrywaniem zdjęć na komputer jest zdecydowanie mniej. Jeśli chodzi o smartfony z iOS i komputery z mac OS, jak już wspominałem wcześniej mamy pełną i domyślnie włączoną automatyzację i synchronizację zdjęć pomiędzy tymi urządzeniami. Jest tu jednak jeden warunek, aby wszystkie zdjęcia pobrały się ze smartfona i pokazały na komputerze, oba urządzenia muszą być podłączone do sieci WiFi. W przypadku połączenia z internetem mobilnym na smartfonie, synchronizacja jest automatycznie wyłączana dla zaoszczędzenia transferu danych.
Cała biblioteka naszych zdjeć zrobionych smartfonem znajduje się w aplikacji Apple Zdjęcia na komputerze. Z jej poziomu możemy nią zarządzać, kopiować na dysk komputera czy usuwać.
Możemy też zgrywać zdjęcia z tej biblioteki na inne komputery, na przykład gdy chcemy wybrane pozycje udostępnić będąc u znajomych czy rodziny z wizytą. Wystarczy zalogować się na swoje konto w przeglądarce na iCloud i przekopiować zdjęcia na dysk komputera.
W przypadku smartfonów z Androidem wygląda to nieco inaczej. Najwygodniejszą opcją będzie tu skorzystanie z aplikacji mobilnej Google Zdjęcia i zarządzanie nimi na komputerze w przeglądarce pod tym adresem.
Uprzednio jednak, koniecznie trzeba w samej aplikacji Google Zdjęcia włączyć tworzenie kopii i synchronizację. Odpowiednia opcja znajduje się w menu po kliknięciu w nasz awatar w aplikacji w ustawieniach zdjęć. Dodatkowo możemy tu wybrać jakość w jakiej zdjęcia mają się zapisywać w naszej chmurze. Jeśli wybierzemy najwyższą jakość będziemy musieli zdecydowanie częściej zgrywać nasze zdjęcia na dysk komputera, bo na Dysku Google mamy domyślnie tylko 15 GB miejsca i to współdzielonego z Gmailem i Dokumentami.
Oczywiście nasze zdjęcia możemy pobierać na dysk pojedynczo lub zbiorczo, wtedy wszystkie zaznaczone pozycje zapiszą się na dysku spakowane w jeden folder.
Czy wciąż warto zdawać się na zewnętrzne karty pamięci?
Karty pamięci to taki kompromis pomiędzy przewodowym i bezprzewodowym zgrywaniem zdjęć z telefonu na komputer. Osoby, które z jakichś względów nie preferują tych dwóch rozwiązań, mogą zapisywać swoje zdjęcia na kartach pamięci. Oczywiście na smartfonach z Androidem, które wciąż, nawet w najnowszych modelach wyposażane są w odpowiednie sloty, najcześciej w parze z tacką na karty SIM.
W tym sposobie zgrywanie zdjęć na komputer z odpowiednim slotem na karty pamięci, odbywa się identycznie jak w przypadku kopiowanie plików pomiędzy folderami w systemie Windows.
Stock Image from Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu