30

Jak na Macu przeglądać zdjęcia? To proste!

Zastanawiacie się jak na Macu przeglądać zdjęcia, by zrobić to szybko, wygodnie i bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji? To nic trudnego: z pomocą przychodzą funkcje Szybki Przegląd oraz Podgląd!

Od lat powtarza się ludziom którzy nie potrafią poradzić sobie z ogarnięciem komputera by kupili Maca, w końcu tam wszystko działa. Tam wszystko jest dziecinnie proste i bezproblemowe. I choć w dużej mierze mogę się pod tym podpisać, to doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że Windows z każdym swoim wcieleniem także się zmienia. Tam także rzeczy które kiedyś były nieznośnie skomplikowane — teraz wymagają od nas raptem kilku stuknięć w klawiaturę. Ale przesiadka z systemu Microsoftu na ten od Apple może być znacznie trudniejsza, niż uczenie się obsługi komputera od początku. W końcu pozostają stare nawyki, które dają o sobie znać. Trzeba pamiętać o tym, że tutaj pewne rzeczy wykonujemy inaczej. Regularnie pojawia się pytanie jak przeglądać zdjęcia na Macu? Teraz, z perspektywy czasu, to pytanie wydaje mi się śmieszne — ale pamiętam swoje początku i niechęć jaką pałałem do aplikacji Podgląd.

Jak przeglądać zdjęcia na Macu i nie stracić przy tym nerwów?

Najprostszym sposobem, który juz z pewnością doskonale znacie, jest otwarcie zdjęcia za pośrednictwem dwukrotnego stuknięcia lewym klawiszem myszki (czy też: dwukrotnego stuknięcia w gładzik). Wówczas to, jeżeli nie instalowaliście dodatkowego oprogramowania, domyślnie otworzy się ono w systemowej aplikacji Podgląd. Tutaj faktycznie możemy podejrzeć zdjęcie, ba, oferuje ona również podstawowe narzędzia do edycji (zmiana rozmiaru, rysunki, dodawanie ramek, obracanie itd.)

I owszem — aplikacja Podgląd pozwala na przeglądanie większej ilości fotografii. Aby to zrobić, wcześniej trzeba zaznaczyć cały zestaw plików i dopiero wtedy je otworzyć. Trudno powiedzieć by było to jakoś wyjątkowo męczące dla użytkowników, ale daleko temu do wygody ekspresowego przegladania plików na ekranie komputera, by znaleźć interesujący nas plik. Tutaj z pomocą przychodzi Finder!

Jak szybko przejrzeć zdjęcia na Macu? To prostsze niż myślisz

Najprostszym sposobem do szybkiego przejrzenia plików na systemie macOS jest skorzystanie z Szybkiego Przeglądu oferowanego w aplikacji Finder. Aby aktywować tę opcję, na interesującym pliku wystarczy wcisnąć Spację. Wówczas to aktywowane zostanie okienko z podglądem — i działać ono będzie dla różnych plików, nie tylko tych graficznych. Ale w ten sposób możecie łatwo, szybko i bez najmniejszych problemów podejrzeć dokumenty znajdujące się na komputerze. Zarówno tekstowe, jak i zdjęcia — i to właśnie najszybszy i najwygodniejszy sposób do przeglądania zdjęć na Macu. Warto również mieć na uwadze, że Szybki Przegląd na systemach macOS pozwala na prostą edycję, a także oferuje przejście do aplikacji podgląd za pomocą raptem jednego kliknięcia!

Zdjęcia — aplikacja do przeglądania zdjęć na MacOS

Ostatnim systemowym rozwiązaniem jest aplikacja Zdjęcia. To właśnie ona posiada pełną integrację z chmurą iCloud, dzięki czemu bez problemu będziecie mogli przeglądać zsynchronizowane fotografie. Tak naprawdę to główna aplikacja Apple dedykowana zdjęciom: ich katalogowaniu, łatwemu wyszukiwaniu, tworzeniu efektownych pokazów slajdów itd. Warto jednak mieć na uwadze, że kiedy dopiero zaczynacie swoją przygodę z ekosystemem Apple — przyda się poświęcić chwilę by odpowiednio katalogować zdjęcia i zrobić z nimi porządek. I, choć bardzo wygodna i przystępna, raczej słabo sprawdzi się do szybkiego przeglądania zdjęć, które dopiero co pobraliście na dysk waszego komputera.