Telekomy

Rejestracja karty SIM: czy jest obowiązkowa? Gdzie można zarejestrować kartę i dlaczego to tak ważne

Grzegorz Ułan
Rejestracja karty SIM: czy jest obowiązkowa? Gdzie można zarejestrować kartę i dlaczego to tak ważne
4

Pięć lat temu, z końcem lipca 2016 roku weszła w życie tzw. ustawa antyterrorystyczna, która utrudniła życie osobom wybierającym ofertę na kartę u naszych operatorów. Ta okrągła rocznica, to więc dobry moment, by sprawdzić, jak przez ten czas udało się naszym operatorom uprościć proces rejestracji numeru na kartę.

Rejestracja karty SIM - czy jest obowiązkowa?

Tak, rejestracja karty SIM jest obowiązkowa. Począwszy od uchwalenia ustawa o działaniach antyterrorystycznych 16 czerwca 2016 roku, na jej podstawie uległy zmianie zapisy w Prawie telekomunikacyjnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1489, z późn. zm.), które weszły w życie 16 lipca 2016 roku. Graniczną datą, od której każda nowa karta SIM w usługach przedpłaconych musi być zarejestrowana ustalono na 1 lutego 2017 roku. Osoba nabywająca taką kartę od tego dnia ma obowiązek podania operatorowi przed rozpoczęciem świadczenia usług danych umożliwiających jego identyfikację - imię i nazwisko oraz PESEL lub nazwę firmy i REGON. No i potwierdzenia ich odpowiednim dokumentem - dowód osobisty lub odpis z EDG lub KRS.

Rejestracja karty SIM online - czy to bezpieczny i zgodny z przepisami sposób?

Wszyscy operatorzy umożliwiają rejestrację numeru na kartę w swoich salonach oraz w takich punktach jak Żabka, Poczta Polska, stacjach paliw Orlen czy salonikach prasowych Inmedio, Kolporter, Relay czy Ruch.

Jednak w niektórych przypadkach możliwa i zgodna z przepisami jest rejestracja karty SIM online. Na przykład w sytuacji, gdy osoba zaopatrująca się w numer na kartę jest już klientem operatora, który to ma więc już potwierdzone dane tej osoby. Podobnie niektórzy operatorzy mogą uzyskać dane klienta kupującego ofertę na kartę, poprzez autoryzację w serwisie transakcyjnym bankowości internetowej, czyli tak jak ma to miejsce w przypadku Profilu Zaufanego obecnie.

Jakie więc mamy możliwości rejestracji numeru na kartę poza punktami stacjonarnymi u poszczególnych operatorów?

Rejestracja karty SIM w Orange

Zaczynamy alfabetycznie od Orange, który na swoich stronach (rejestracja numeru na kartę w Orange) umożliwia zarejestrowanie numeru na kartę na 3 sposoby.

Najprostszym i najszybszym sposobem zarejestrujemy numer, jeśli sami posiadamy lub ktoś w rodzinie numer w któreś z ofert Orange - Abonament, Mix, Zetafon, Minutofon lub numer na kartę już wcześniej zarejestrowany. Wystarczy wtedy z numeru, który chcemy zarejestrować wysłać bezpłatnego SMS-a na numer 80280, w treści wpisując numer z którejś wymienionych wyżej ofert. Na numer ten Orange wysyła później prośbę o zgodę na taką rejestrację, wysyłamy odpowiedź TAK i nowy numer mamy zarejestrowany. W ten sposób możemy zarejestrować do 5 numerów na osobę fizyczną oraz do 100 numerów na osobę prawną.

Dla osób starszych dobrym rozwiązaniem będzie rejestracja numeru telefonu u listonosza Poczty Polskiej. W takim przypadku z numeru, który chcemy zarejestrować wysyłamy SMS-a na numer 80190 o treści - NUMER. W odpowiedzi dostajemy numer rejestrowanego telefonu i numer karty SIM, które przekazujemy listonoszowi oraz okazujemy mu nasz dowód i numer PESEL.

Trzeci sposób rejestracji numeru na kartę w Orange przeznaczony jest dla klientów ING Banku Śląskiego, którzy dzięki usłudze eID od Blue Media potwierdzają swoją tożsamość logując się do serwisu transakcyjnego swojego banku.

Z kolei klienci Banku Millenium lub PBS Bank zarejestrują swój numer na kartę bezpośrednio w serwisie transakcyjnym banku w zakładce „Bankowość mobilna” - „Zarejestruj numer na kartę”.

Rejestracja karty SIM w Play

Play również udostępnia możliwość zarejestrowania numeru na kartę u listonosza, procedura jest w tym przypadku identyczna jak w Orange. Podobnie zarejestrują też numer klienci Banku Millennium.

Jeśli dysponujemy już zarejestrowanym numerem telefonu w ofercie na kartę abonament lub MIX, nowy numer możemy zarejestrować na dwa sposoby. Wysyłając z zarejestrowanego już numeru SMS-a o treści ZAREJESTRUJ numer telefonu do rejestracji i kod PUK na numer 676.

Drugim sposobem jest wypełnienie formularza w serwisie Play24, do czego również będziemy potrzebowali już zarejestrowanego numeru w Play.

Jak zarejestrować kartę SIM w Plusie

Rejestracja numeru na kartę w Plus podobnie jak u innych operatorów może się odbyć w serwisie transakcyjnym Banku Millennium i dodatkowo w ING Banku Śląskim. Możliwe to też jest z wykorzystaniem numeru w ofercie na abonament, MIX lub zarejestrowanego już numeru w ofercie na kartę. W przypadku startera Plusa, wysyłamy z takiego numeru SMS-a o treści ZAREJESTRUJ numer telefonu do rejestracji oraz numer karty SIM na numer 80106. W odróżnieniu od Orange, gdzie zarejestrujemy tak tylko 5 numerów, w Plusie można zarejestrować SMS-em 20 numerów.

Rejestracja karty SIM w T-Mobile

W T-Mobile również zarejestrujemy numer u listonosza lub w serwisie transakcyjnym Banku Millennium. Z kolei jeśli posiadamy już numer w ofercie na kartę, abonament lub MIX możemy zarejestrować nowy numer dzwoniąc pod bezpłatny numer 606 606 606.

Rejestracja karty SIM w pozostałych sieciach działających w Polsce

Jak widać, wszyscy operatorzy z "wielkiej czwórki" udostępniają podobne metody rejestracji numeru na kartę, choć możliwości takich mogłoby być więcej, widać to w przypadku innych operatorów. W Lajt Mobile na przykład zarejestrujemy numer przez wypełnienie formularza online, a swoje dane w nim potwierdzimy przelewem bankowym, z kolei w a2mobile zarejestrujemy numer przy pomocy kuriera, który dostarczy nam od razu starter.

Czy w Polsce można korzystać z kart SIM, które nie zostały zarejestrowane?

Odpowiedź może być tylko jedna - nie. Zgodnie z obowiązującym prawem możemy wprawdzie zakupić sobie dowolny starter w dowolnej sieci, ale po włożeniu nowej karty SIM do smartfona nie będziemy mogli korzystać z usług danego operatora. Konieczne jest uprzednie zarejestrowanie numeru, bez tego operator nie włączy naszego numeru do swojej sieci.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu