Telekomy

Jak wyliczyć przysługujące GB do wykorzystania w roamingu w ofertach na kartę w Play

Grzegorz Ułan
20

Wczoraj Play zaprezentował swoją poprawioną ofertę roamingową. Podobnie jak Orange i T-Mobile dostosowali ją do wymogów uzgodnionych przez kraje Unii Europejskiej i zgodnych z zasadą roam like at home. Co oznacza, ni mniej ni więcej, że w roamingu w UE, będziemy mogli korzystać z wykupionych abonamentów i pakietów usług, tak jak w kraju.

Play i wcześniej T-Mobile zdecydowali się udostępnić roaming według tej zasady również klientom na kartę. W przypadku ofert abonamentowych Play podał wczoraj liczby GB przysługującej danej ofercie, w przypadku Mixa czy oferty na kartę, będziecie na razie musieli sami sobie to policzyć.

Na wczorajszym streamingu, gdzie Play wyjaśniał nowe zasady, podali dokładny wzór, według którego można sobie wyliczyć swój pakiet GB.

Tak więc, musicie podzielić kwotę Waszego zobowiązania, za którą opłacacie swój pakiet w ofercie na kartę (w kwocie netto), przez wynik mnożenia aktualnej stawki hurtowej za 1 GB, czyli 7,7 euro i aktualnego kursu euro. Wynik mnożymy razy 2 i wychodzi nam ostateczna liczba GB do wykorzystania w roamingu.

Podali też uproszczenie, według którego za każde 5 zł z VAT wydane na swój pakiet, przysługuje Wam 257 MB. Czyli, jeśli korzystacie z pakietu za 30 zł, mnożycie 6 x 257 i wychodzi, że powinniście dostać 1,54 GB do wykorzystania w roamingu.

Klienci abonamentowi mają już to z głowy, operatorzy policzyli to sami i udostępnili w tabelkach.

Roaming UE w abonamencie w nju mobile i Orange

Roaming UE w abonamencie w T-Mobile

Roaming UE w abonamencie w Play

Jeśli nie znaleźliście w tabelkach swojego abonamentu, możecie spokojnie według wzoru policzyć swój pakiet.

Dobrą informacją jest również ta, że według tego wzoru, liczba przysługujących nam GB do wykorzystania w roamingu będzie systematycznie rosła. Z uwagi na to, że maksymalne stawki za transfer danych w kolejnych latach będą obniżane. Obecnie maksymalna stawka wynosi 7,7 euro za 1 GB transferu danych, ale będzie stopniowo obniżana - do 6 euro za 1 GB (od 1 stycznia 2018 r.), 4,5 euro za 1 GB (od 1 stycznia 2019 r.), 3,5 euro za 1 GB (Od 1 stycznia 2020 r.), 3 euro za 1 GB (od dnia 1 stycznia 2021 r.), do 2,5 euro za 1 GB (począwszy od 1 stycznia 2022 r.).

Pamiętajcie też, że każdy operator zastrzegł w regulaminie, że obowiązuje tu „Polityka uczciwego korzystania”:

gdy w okresie co najmniej 4 miesięcy dana Karta SIM/USIM była zalogowana do sieci partnerów roamingowych w Unii Europejskiej przez ponad połowę tego okresu i użycie usług w roamingu międzynarodowym na terytorium Unii Europejskiej było większe niż na terytorium Polski, przy czym przed naliczeniem opłat dodatkowych Operator poinformuje o tym fakcie Abonenta za pośrednictwem wiadomości SMS, telefonicznie lub w inny dopuszczalny sposób, dając dwutygodniowy termin na zmianę schematu korzystania;

Jeśli to nie przyniesie skutku, operator zacznie naliczać dodatkowe opłaty za usługi, z których korzysta abonament w roamingu, będą to maksymalne stawki hurtowe, aktualnie obowiązujące, czyli 0,16 zł (0,13 zł netto) za minutę połączenia wychodzącego, 0,05 zł (0,04 zł netto) za minutę połączenia odebranego, 0,05 zł (0,04 zł netto) za SMS, 0,04 zł (0,03 zł netto) za MMS, 0,04 zł (0,03 zł netto) za 1 MB transmisji danych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

roaming