Felietony

Jak w 9 sekund zoptymalizować swój dysk SSD

Grzegorz Ułan
Jak w 9 sekund zoptymalizować swój dysk SSD
20

Od czasu, kiedy zostałem szczęśliwym posiadaczem dysku SSD, kilkakrotnie już go formatowałem, a to na potrzeby testów Windows 8, później powrót do Ubuntu. Za chwilę potrzebowałem znowu Windowsa 7 do zainstalowania aktualizacji BB OS 7.1. W międzyczasie jeszcze kilka takich powrotów. Za każdym razem...

Od czasu, kiedy zostałem szczęśliwym posiadaczem dysku SSD, kilkakrotnie już go formatowałem, a to na potrzeby testów Windows 8, później powrót do Ubuntu. Za chwilę potrzebowałem znowu Windowsa 7 do zainstalowania aktualizacji BB OS 7.1. W międzyczasie jeszcze kilka takich powrotów. Za każdym razem starałem się przeprowadzić wszystkie operacje, mające na celu zoptymalizowanie systemu do wydajnej i oszczędnej pracy z dyskiem SSD.

Wymagało to kilku zmian w rejestrze systemu, usługach Windows i właściwościach dysku. Zabierało to trochę czasu, często też nie sposób było pamiętać o wszystkich. Dziś natrafiłem na program, który pokazał mi, iż ostatnim razem zapomniałem o kilku zmianach, a sam załatwił to w kilka sekund.

Nie umiał sobie poradzić tylko z wyłączeniem indeksowania plików. Być może z uwagi na wymagane specjalne uprawnienia. Tę jedną czynność już możemy sobie sami wykonać, odznaczając funkcję we właściwościach naszego dysku SSD - "Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami".

Wszystkie pozostałe funkcje zostały wyłączone. Między innymi defragmentacja, timestamp, prefech, rejestrowanie zdarzeń, przywracanie systemu oraz aktywowało funkcję TRIM.

Program można pobrać za darmo ze strony producenta Abelssoft. Po uruchomieniu wymagane jest tylko podanie adresu email do przesłania kodu odblokowującego.

Znacie może jeszcze inne zabiegi optymalizacyjne dla dysków SSD?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

optymalizacjadysk ssd