Felietony

Jak to możliwe, że Chomikuj.pl nie jest jeszcze zamknięte?

Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

74

O ile zamknięcie serwisów Megaupload i Megavideo można wytłumaczyć działaniem na szkodę różnego rodzaju koncernów, będącego też wynikiem śledztwa, bo udostępniane tam pliki nie były tak jawnie publikowane w Internecie jak w przypadku wspomnianego w tytule Chomikuj, o tyle zupełnie nie pojmuję, jak t...

O ile zamknięcie serwisów Megaupload i Megavideo można wytłumaczyć działaniem na szkodę różnego rodzaju koncernów, będącego też wynikiem śledztwa, bo udostępniane tam pliki nie były tak jawnie publikowane w Internecie jak w przypadku wspomnianego w tytule Chomikuj, o tyle zupełnie nie pojmuję, jak ten ostatni może jeszcze funkcjonować, uwzględniając już obowiązujące prawo w naszym kraju.

Przeglądając ten serwis jestem skłonny stwierdzić, iż to co się tam dzieje wymknęło się już spod jakiejkolwiek kontroli. Użytkownicy już nawet sami napisali swój obowiązujący regulamin, który możecie przeczytać na powyższym obrazku, a użytkownik, który widnieje na tym zrzucie znalazł już sobie nawet zajęcie, z którego czerpie zyski. Mianowicie tworzy dla innych użytkowników takie właśnie menu do obsługi kont, graficzne opakowania do najnowszych produkcji czy też inne wynalazki.

Przy okazji też udostępniając niektóre z tych najnowszych gier i filmów. Co najlepsze, wszystkie te pozycje są publicznie dostępne, nie trzeba logowania, potrzeby posiadania jakiś linków do tych pozycji. Wystarczy wpisać w Google poszukiwany film, niekoniecznie przecież do ściągnięcia, ale tez na przykład do znalezienia jego szerszego opisu. Sprawdziłem, na okoliczność tego wpisu, najnowsze premiery w warszawskich kinach na Filmweb.

Pierwsza lepsza pozycja, Alvin i Wiewiórki 3, pojawia się w Google jako druga z propozycji do przejrzenia na Chomikuj.pl.

W rezultacie wyświetla nam się cała lista dostępnych kont z tym filmem do pobrania i to z polskim lektorem.

Nie muszę wspominać, że to nie jedyna pozycja na tych kontach. Na pierwszych stronach w Google znajdziemy konta na Chomikuj z zasobami filmowymi liczonymi w terabajtach z kilkoma tysiącami filmów i nie są to relacje video z wyjazdów wakacyjnych.

Muszę też pochwalić za zmysł marketingowy właścicieli tych kont. Z tych najnowszych pozycji, których jeszcze nie mają w posiadaniu, tworzą puste foldery, których tytuły są indeksowane przez Google i wyskakują również już na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.

Dziwi mnie też fakt, że nadal abonentem tej domeny jest Interia.pl. Choć z chwilą kiedy przejmowała tę domenę, serwis już przewodził w naszym kraju, pod względem udostępniania nielegalnych treści. Z tym, że wtedy jeszcze zasoby serwisu były dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Dziś wszystko mamy dostępne wprost z wyników wyszukiwania Google. Jeden z użytkowników postanowił nawet zrobić psikusa Interii i założył sobie konto o nazwie interia.eu. Nie będę udostępniał linka, materiały tam dostępne nie kwalifikują się do tego. Znalazłem je po wpisaniu hasła "chomikuj interia".

To jeszcze bardziej pokazuje, że ten serwis funkcjonuje już swoim życiem, poza kontrolą jednego z największych portali w naszym kraju.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

chomikuj.plpiractwo w sieci