Produkty Apple od lat cieszą się opinią tych kompletnie bezproblemowych, niezwykle szybkich i takich, które nie wymagają od nas specjalnie dużo wk...
Produkty Apple od lat cieszą się opinią tych kompletnie bezproblemowych, niezwykle szybkich i takich, które nie wymagają od nas specjalnie dużo wkładu, by nawet kilka lat później działały równie szybko, co od razu po wyjęciu z pudełka. Niestety — aż tak kolorowo to nie jest, z czego prawdopodobnie doskonale zdają sobie sprawę wszyscy ich użytkownicy. Owszem, w wielu kwestiach radzą sobie DUŻO lepiej niż androidowa konkurencja, ale jednak iPhone oraz iPady też potrafią zwolnić. Powodów może być wiele — jednak jest kilka prostych sztuczek które możesz wykonać, kiedy iPhone lub iPad zaczną działać wolniej.
Jak przyspieszyć iPhone'a lub iPada?
- Zrestartuj urządzenie — sprawa niby banalna i oczywista, ale jako że w ostatnich latach coraz częściej bywamy offline — niektórym mogła nie wpaść do głowy. Zdarzają się sytuacje w których reset urządzenia faktycznie pomaga. W ten sposób urządzenie wyczyści całą swoją pamięć i odzyska sporo werwy.
- Zadbaj o wolne miejsce — usuń aplikacje. To podpowiedź dla użytkowników, którzy wypełniają pamięć swoich urządzeń po brzegi. Brak miejsca na podręczne dane potrafi solidnie zamulić urządzenie. Dlatego warto zawsze dbać o to, aby zawsze mieć co najmniej 1 GB wolnego miejsca pamięci. Na szczęście iOS pozwala łatwo i bezproblemowo sprawdzić które programy ważą najwięcej, a przy okazji łatwo je usunąć. W tym celu wystarczy zajrzeć do Ustawienia -> Ogólne -> iPhone (pamięć).
- Usuń ciasteczka z Safari — kolejny prosty zabieg który pozwoli nieco odciążyć urządzenie. Usunięcie tymczasowych plików z przeglądarki internetowych takich jak historia czy ciasteczka to sztuczka, którą szczególnie w starszych modelach wykorzystywałem regularnie. Aby tego dokonać wejdź do: Ustawienia -> Safari -> Wymaż historię i dane witryn.
- Wstrzymaj automatyczne procesy w tle. Dla naszej wygody iPhone oraz iPad potrafią wiele akcji wykonywać samodzielnie w tle. Nie ma w tym nic złego, po otwarciu programów czekają na nas później przygotowane, zaktualizowane treści. To jednak aktywności które zużywają zasoby, a przez to potrafią sprawić, że urządzenia działają wolniej niż powinny. Warto więc wyłączyć, albo przynajmniej ograniczyć, takie aktywności — w tym celu wystarczy wejść do: Ustawienia -> Ogólne -> Odświeżanie w tle. Można tam wyłączyć je dla wszystkich programów, albo wskazać które mają korzystać z funkcji.
- Wymień baterię — w zeszłym roku wybuchła niemała afera, kiedy okazało się, że Apple celowo spowalnia iPhone'y, które mają zużytą baterię. Jeżeli kondycja Twojej baterii nie należy do najlepszych — trzeba liczyć się z tym, że system może działać wolniej. Tłumaczenie Apple jest banalne, po prostu chodzi o to, aby urządzenie działało dłużej. Ile w tym sensu i logiki — oceńcie sami. Jak sprawdzić stan baterii w iPhone dowiecie się z tego poradnika, albo bezpośrednio w systemie zaglądając do Ustawienia -> Bateria -> Kondycja baterii.
Jeżeli żadne z powyższych nie zadziałają, zawsze możecie chwycić się ostatniej deski ratunku — czyli sięgnięcia po reset urządzenia do ustawień fabrycznych i wtedy odtworzenie kopii zapasowej z dysku / iClouda, albo skonfigurowanie wszystkiego na nowo.
Przeczytaj także: Jak wyłączyć iPhone
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu