Poradniki

Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon? Poradnik

Kamil Świtalski
Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon? Poradnik
8

Wielu z czytelników AntyWeb prawdopodobnie doskonale pamięta czasy, kiedy z braku miejsca nieustannie kombinowało się z kontaktami w telefonach dzieląc je pomiędzy kartą sim, a niewielką pamięcią w telefonie. Każda zmiana urządzenia to był prawdziwy dramat — a przenoszenie kontaktów stanowiło niemały problem, przez co wielu decydowało się kolejno je przepisywać na nowym sprzęcie. Trudno było ustrzec się od błędów, no ale jak ktoś nie miał magicznych kabli i odpowiedniego oprogramowania — mógł zapomnieć o robieniu tego za pośrednictwem komputera. Na szczęście te wszystkie niedogodności już dawno za nami. Teraz sprawa jest znacznie łatwiejsza, a cały proces można zrobić za pośrednictwem raptem kilku stuknięć w ekran. Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon?

Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon: krok po kroku

Android:

Każdy współczesny system oferuje co najmniej kilka sposobów łatwego przenoszenia kontaktów i tworzenia ich kopii zapasowej. Najłatwiejszym w obsłudze jest ich synchronizacja z chmurą. W przypadku Androida standardowym rozwiązaniem są po prostu kontakty Google. Istnieje duża szansa że już z nich korzystacie — to standardowe rozwiązanie dla ekosystemu Google, które działa automatycznie w tle, zapisując na serwerach giganta wszystkie numery i adresy które znajdują się w waszych kontaktach. W tym przypadku przenoszenie kontaktów z telefonu na telefon jest dziecinnie proste — kiedy na nowym urządzeniu zalogujemy się na to samo konto i wybierzemy tam synchronizację kontaktów, po chwili urządzenie automatycznie pobierze wszystkie informacje.

Na tym jednak jeszcze nie koniec: w ustawieniach systemowych można też znaleźć zakładkę Przenieś z innego telefonu (warto zaznaczyć, że chodzi o import). W HTC U11 z Androidem 8.0. tamtejsze menu jest idealne w swojej prostocie i... właściwie wszystko tłumaczy samodzielnie — znaleźć tam można trzy opcje:

 • Telefon HTC Android
 • Inny telefon Android
 • iPhone

Tamtejszy import jest następnie wytłumaczony krok po kroku.

Inną opcją jest przejście do systemowej aplikacji kontakty, następnie uruchomienie menu (wielokropek w prawym górnym rogu) i skorzystanie z zakładki Zarządzaj Kontaktami. Znajdziemy tam opcje związane z kopiowaniem kontaktów między kontami (przydatne, jeżeli mamy na urządzeniu więcej, niż jedno konto Gmail) oraz zapisanie ich jako pojedynczy plik VCF w urządzeniu. Aby z niej skorzystać, wybieramy Importuj/eksportuj kontakty -> Eksportuj do pamięci telefonu -> wybieramy konto (lub pamięć wewnętrzną, czyli po prostu Telefon) i gotowe! Opcjonalnie możemy też zabezpieczyć je dodatkowym hasłem, by w przypadku gdy wpadną w niepowołane ręce — te nie miały doń kontaktu. Zapisany plik VCF wystarczy teraz skopiować do nowego urządzenia i analogicznie je zaimportować.

iOS:

W przypadku iOS (czyli iPhone oraz iPada) analogicznie — najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z tworzenia kopii zapasowej w chmurze — którą później bez problemu odtworzymy także na Androidzie (patrz wyżej: Przenieś z innego telefonu). Jak to zrobić krok po kroku informuje na swojej stronie Supportu samo Apple, by się więc nie powtarzać, zacytuję tamtejsze kroki:

 1. Połącz poprzednie urządzenie z Internetem przez Wi-Fi.
 2. Wybierz kolejno opcje Ustawienia > [Twoje imię i nazwisko] > iCloud > Backup w iCloud.
 3. Upewnij się, że opcja Archiwum iCloud jest włączona.
 4. Stuknij opcję Archiwizuj teraz.
 5. Nie rozłączaj urządzenia z siecią Wi-Fi, dopóki proces tworzenia backupu nie dobiegnie końca.

Warto wziąć pod uwagę, że taka kopia z iCloud pozwoli przenieść nie tylko kontakty, ale także wiadomości SMS czy kalendarze.

Doskonale jednak rozumiem, że rozwiązanie oparte tej formie przenoszenia iCloud nie trafi do każdego i nie brakuje użytkowników, którzy woleliby skorzystać z łatwego eksportu w formie vCard. Nie mam dla was najlepszych wiadomości — bez dodatkowych aplikacji nie zrobimy tego z poziomu telefonu, ale istnieje ogromne prawdopodobieństwo — że ich kopię macie na serwerach Apple. By więc je łatwo wyeksportować w formie jednego pliku:

 • Wchodzimy na stronę iCloud.com i logujemy się naszym Apple ID;
 • Przechodzimy do Kontaktów;
 • W lewym dolnym rogu czeka na nas ikona "trybiku" — pod nią znajdziemy polecenie Eksportuj wizytówkę vCard, które zostanie zastosowane do wybranych przez nas kontaktów. Warto też mieć na uwadze, że w rozwiniętym przez nas menu znalazła się także opcja "Zaznacz wszystkie".
 • Gotowe!

Jak zatem widać: przenoszenie kontaktów z telefonu na telefon, a także eksportowanie kontaktów i ich kopiowanie zarówno w przypadku iOS jak i Androida obecnie nie jest niczym specjalnie skomplikowanym — wystarczy dosłownie kilka stuknięć w ekran!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu