Poradnik

Jak udostępnić internet z telefonu na komputer i inne telefony

Kamil Świtalski
7

Udostępnianie internetu z telefonu innym urządzeniom to żadna czarna magia. Tłumaczymy krok po kroku jak zamienić smartfony z Androidem oraz iOS na pokładzie w mobilne hotspoty.

Pakiety danych u naszych operatorów są naprawdę tanie — w związku z tym, potrzebując solidnej i bezpiecznej sieci w podróży, często pojawia się pytanie: jak udostępnić internet z telefonu? Niezależnie od systemu z którego korzystamy — to nic specjalnie trudnego. Najczęściej cały proces ogranicza się do kilku stuknięć w ekran i — przy pierwszym użyciu — konfiguracji nazwy sieci oraz hasła. W poniższym poradniku krok po kroku pokażemy jak udostępnić internet z telefonu zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i iPhone'a. Nie ma w tym absolutnie nic trudnego — choć warto mieć na uwadze, że w zależności od modelu smartfona czy nakładki, menu udostępniania internetu z telefonu może się nieco różnić.

Udostępnianie internetu z iPhone'a krok po kroku

iOS w kwestii udostępniania internetu jest spójny i niezależnie od urządzenia po które sięgniemy — od wielu wersji systemu wyglądać będzie tak samo. Przy udostępnianiu internetu z iPhone'a na komputer i inne telefony skupmy się najpierw na najwygodniejszym wariancie: korzystającym z dobrodziejstw bezprzewodowych — a dokładniej mówiąc, WiFi.

Zobacz też:Jak udostępnić połączenie przez Wi-Fi?

 1. Wejdź do Ustawień telefonu
 2. Na liście odszukaj Hotspot osobisty
 3. Po wejściu do menu Hotspotu — ustal wygodne dla siebie hasło Wifi, chyba że losowo wygenerowane przez system Ci odpowiada — nie ma problemu.
 4. Skorzystaj z przełącznika by aktywować Hotspot i udostępnić internet z telefonu na inne urządzenia.
 5. Jeżeli zależy Ci na szybszym dostępie do włącza i wyłączania hotspotu — pamiętaj, że skrót do niego możesz znaleźć także w Centrum sterowania.

Warto pamiętać, że nazwą utworzonej przez nas sieci będzie nazwa naszego urządzenia — którą można zmienić w ustawieniach systemowych. Łączność WiFi przy udostępnianiu internetu z telefonu jest, moim zdaniem, najwygodniejsza — ale jak widać na poniższych zrzutach, dostępne są także inne opcje. Podane są tam również mini instrukcje które podpowiadają jak z nich skorzystać.

Zobacz też: jak sprawdzić prędkość internetu?

Jak udostępnić internet z telefonu z Androidem?

W przypadku udostępniania internetu z urządzenia z Androidem, interfejs może wyglądać odrobinę inaczej w zależności od tego z jakiego telefonu, wersji systemu czy też nakładki korzystamy. Poniższy poradnik ilustrujący konfigurację oraz udostępnianie internetu krok po kroku stworzony został w oparciu o HTC U11, jednak w przypadku pozostałych smartfonów udostępnianie internetu z telefonu powinno wyglądać analogicznie.

 1. Aby rozpocząć konfigurację / włączyć Hotspot na Androidzie, wejdź do Ustawień
 2. W sekcji związanej z sieciami i połączeniami bezprzewodowymi wejdź w zakładkę Więcej
 3. Przejdź do sekcji Hotspot i tethering
 4. Elementem nas interesującym będzie Przenośny hotspot WiFi. Jeżeli takowy masz już skonfigurowany, po prostu go aktywuj. Jeżeli to twój pierwszy raz, lub nie jesteś pewien co do nazwy sieci i hasła — wybierz "Przenośny hotspot Wifi"
 5. W nowym oknie wprowadzamy nazwę hotspota oraz hasło.
 6. Aktywujemy hotspot — i gotowe!
 7. Warto także pamiętać, że w zależności od systemu i nakładki — kiedy już wszystko mamy skonfigurowane, hotspot na Androidzie możemy aktywować bezpośrednio z centrum powiadomień pośród tamtejszych skrótów. To znacznie szybsza i wygodniejsza droga.

Poniżej jeszcze zrzuty z tego, jak proces udostępniania internetu wygląda na telefonach Huawei. Wszystko wygląda bliźniaczo podobnie, nieprawdaż?

Zobacz też: I

Dlaczego (i kiedy) warto udostępniać internet z telefonu?

Udostępnianie internetu z telefonu to funkcja na wagę złota którą bez wątpienia docenią wszyscy korzystający okazjonalnie z kilku urządzeń poza domem. Jeżeli od wielkiego dzwonu potrzebujecie sprawdzić coś na iPadzie z dostępem do sieci, a jesteście akurat poza miejscem ze stałym dostępem do WiFi, tutaj nieocenioną pomocą okazuje się udostępnianie internetu innym urządzeniom. Nie dość że wspomniane tablety w wersji tylko z WiFi są tańsze, to jeszcze nie trzeba przejmować się kolejną kartą czy potencjalnymi opłatami które mogą się z nią wiązać. To także super sprawa na wszelkich zagranicznych wyjazdach -- zarówno tych w pojedynkę, jak i większej grupie. Jeżeli jesteśmy w kraju bez dostępu do taniego roamingu, a nasz operator nie oferuje żadnych specjalnych pakietów -- nawet dodatkowy smartfon z lokalną kartą i udostępnianie z niego internetu będzie rozwiązaniem na wagę złota. Wiem, przetestowałem, to naprawdę działa -- i ma dużo sensu! Zarówno pod względem wygody, jak i domowego budżetu.

Udostępnianie internetu z telefonu: to nic trudnego!

Widać jak na dłoni, że udostępnianie internetu z telefonu to nic trudnego. Jako że użytkownicy coraz chętniej sięgają po tę funkcję, twórcy oprogramowania postanowili cały proces uprościć tak bardzo, jak się da — i naprawdę im się to udało, sprawdźcie sami!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: