Poradniki

Jak podłączyć laptopa do telewizora?

Kamil Świtalski
Jak podłączyć laptopa do telewizora?
27

Duży ekran to... większa wygoda i komfort — myślę, że wszyscy się z tym zgodzimy w kontekście konsumpcji wszelkiej maści multimediów. Regularnie pojawia się jednak pytanie: jak podłączyć laptopa do telewizora? Oto odpowiedzi, które powinny rozwiać wątpliwości większości z was.

Podłączanie laptopa do telewizora — co musisz wiedzieć?

Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie jak podłączyć laptopa do telewizora. Przede wszystkim dlatego, że na świecie mamy setki modeli, które produkowane zostały na przestrzeni lat. Zmieniały się technologie i możliwości. Dlatego tutaj skupię się na kilku najpopularniejszych opcjach, które dla większości prawdopodobnie okażą się wystarczające.

Podłączanie laptopa do telewizora za pomocą złącza HDMI

To w dzisiejszych czasach najpopularniejszy typ podłączenia. Lwia część współczesnych telewizorów właściwie nie ma już innych wejść, niż właśnie HDMI. A co ważniejsze, najpopularniejsze w obecnie laptopy także z nich ochoczo korzystają. Dlatego wystarczy nam do tego wyłącznie kabel HDMI, którym złączymy oba urządzenia. Te, w zależności od jakości wykonania i firmy, potrafią kosztować od kilku do nawet kilkuset złotych i mogą mierzyć nawet kilkanaście metrów. Poza obrazem za ich pomocą prześlemy także audio, co niewątpliwie czyni je najwygodniejszym z rozwiązań.

A co jeśli nie mamy portu HDMI? Warto przyjrzeć się obudowie naszego komputera — możliwe, że akurat nasz model wyposażony jest w jego pomniejszoną wersję (Micro HDMI), Display Port albo Mini Display Port. Można oczywiście kupować dedykowane kable, ale w każdym z tych przypadków bez większego problemu można nabyć przejściówkę, do której podłączycie kabel HDMI. Za ich pośrednictwem bez problemu prześlemy zarówno obraz, jak i dźwięk. Nie wykluczone jednak, że w przypadku audio, będziecie musieli zmienić źródło w ustawieniach dźwięku.

Podłączanie komputera do telewizora za pomocą złącza DVI

W stacjonarnych komputerach (ale również laptopach) znaleźć można też złącza DVI. Takowe występują również w telewizorach — wówczas wystarczy obustronny kabel DVI. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z przejściówki DVI-HDMI, wówczas aby podłączyć komputer do telewizora wystarczy nam tylko kabel HDMI.

Podłączanie laptopa do telewizora za pomocą złącza VGA

Głównym portem wideo który znajdziemy w starszych laptopach jest VGA, które jest jeszcze złączem analogowym. Pozwala ono na przekazywanie obrazu — i jeżeli macie stary telewizor z z portem VGA, to właściwie nie ma problemu. Kabel z podwójnym VGA i gotowe. Sprawy jednak komplikują się, jeżeli chcielibyście podłączyć go do telewizora, który ma wyłącznie wejścia HDMI. Bez przejściówek się wówczas nie obejdzie, a najłatwiejszym z rozwiązań jest zakup konwertera VGA-HDMI — i wówczas też będziemy mogli wykorzystać kabel z obu stron posiadający złącza VGA.

Podłączanie telewizora komputera w wyjściem USB-C / Thunderbolt 3

Wśród nowych komputerów, zwłaszcza tych przenośnych, coraz częściej spotyka się takie, które nie mają już wspomnianych wejść VGA czy HDMI, a poza USB -- jest tam wyłącznie wejście USB-C oraz Thunderbolt 3. Wielu czuje się zagubionych w temacie podłączania ich do telewizora, ale sprawa w gruncie rzeczy jest dużo mniej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Acz niezbędne będzie dodatkowe akcesorium: przejściówka.

Użytkownicy Macbooków które od lat mają wyłącznie wyjścia USB-C zdążyli się już z nimi zaprzyjaźnić -- ale dla całej reszty to wciąż czarna magia. Przejściówki wideo pod USB-C są rozmaite: dla każdego coś dobrego! Najpopularniejsze obecnie pozostają prawdopodobnie te USB-C do HDMI, ale jeżeli wolicie VGA, to żaden problem. Produkują je różne firmy, a ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych -- kończą zaś nawet na kilkuset. Wszystko zależy od jakości wykonania, marki, a także możliwości. Warto też rozgraniczyć "zwykłe" USB-C od Thunderbolt -- bo te mogą okazać się ze sobą niekompatybilne, o czym boleśnie przekonałem się na jednym z wyjazdów gdzie zabrałem ze sobą iPada Pro i chciałem za pośrednictwem małego docka TB3 podłączyć go do telewizora. Nic z tego, wtyczki się zgadzają, ale standardy już -- niestety -- nie.

Cała reszta związana z podłączaniem jest banalnie prosta -- i tak naprawdę nie różni się niczym od całej reszty. Jedyną różnicą jest kwestia wpięcia kabla nie bezpośrednio do urządzenia, a do dodatkowego akcesorium jakim jest przejściówka. Reszta plusów i minusów jest identyczna.

Jak podłączyć laptopa do komputera bezprzewodowo?

Jedną z najwygodniejszych odpowiedzi byłoby tutaj wysłużenie się technologią Intela — Wireless Display. Jest ona jednak stosunkowo mało popularna, Dlatego skupię się na dość ograniczonym w swoim zasięgu, ale stosunkowo tanim rozwiązaniu, jakim będzie skorzystanie z Chromecasta. Jak wiecie, za jego pośrednictwem można przesyłać rozmaite treści na ekrany naszych telewizorów. I doskonale poradzi sobie także z tym, co mamy otwarte w przeglądarce Chrome, dzięki tamtejszemu rozszerzeniu za pomocą dosłownie jednego kliknięcia możemy wyświetlić ekran przeglądarki na telewizorze. W ten sposób można zatem rozwiązać proste prezentacje, streamowane wideo, a także pokazać zestaw zdjęć. Nie ma co ukrywać — nie będzie to najwygodniejsza sprawa, ale naprawdę działa — i kilka razy już uratowała mi skórę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu