Bank

Wreszcie zapłacisz opaską Mi Band 6, na to czekaliśmy

Kamil Pieczonka
Wreszcie zapłacisz opaską Mi Band 6, na to czekaliśmy
24

Xiaomi wreszcie to zrobiło, uruchomiło płatności zbliżeniowe na swojej opasce Mi Band 6 NFC. Urządzenie już można zamawiać w promocyjnej cenie 199 PLN, ale jest pewien haczyk.

Płatności NFC tylko z kartą Mastercard

Płatności zbliżeniowe to dzisiaj w Polsce standard, wszyscy nauczyli się to robić przy pomocy kart płatniczych i coraz częściej widać, że ludzie płacą również telefonem czy zegarkiem. Rewolucja dzieje się na naszych oczach i każdy chciałby z niej skorzystać. O ile w przypadku smartfonów nie jest to dużym problemem, bo do działania Google Pay wystarczy urządzenie z Androidem i modułem NFC (nie wspominając nawet o Apple Pay) to z elektroniką ubieralną jest już nieco gorzej. Samsung Pay się u nas nie przyjął, dopiero ostatnio gdy koreański gigant przeszedł na system Google w swoich zegarkach, pozwoli na dokonywanie płatności. Taki zegarek nie należy jednak do tanich, w Polsce rekordy popularności bije natomiast Mi Band od Xiaomi i teraz wreszcie również ta opaska pozwoli na płacenie w sklepach.

Nie mamy tu jednak systemu od Google, więc realizacja płatności wykonywana jest w inny sposób. Xiaomi współpracuje w tym przypadku z Mastercardem, który przygotował specjalny moduł umożliwiający tokenizację wirtualnej karty płatniczej. Taki token jest wgrywany na opaskę Mi Band 6 z NFC i można przy jej pomocy płacić zbliżeniowo na praktycznie wszystkich terminalach. Niestety aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba mieć dostęp do specjalnej karty, a ta nie jest wydawana przez każdy bank. W tej chwili Mi Band 6 z NFC współpracuje z kartami wydanymi przez Bank Pocztowy oraz fintechy ZEN.com i Curve. Wkrótce do tej listy dołączą popularniejsze w Polsce banki takie jak mBank, Getin Bank, BNP Paribas oraz SGB-Bank (sieć banków spółdzielczych).

Jak płacić zbliżeniowo opaską Mi Band 6 NFC?

Niestety dla obecnych posiadaczy Mi Band 6, ich opaski nie zyskają zdolności płacenia zbliżeniowego. Aby skorzystać z tego rozwiązania konieczny jest zakup modelu z modułem NFC. Taka wersja opaski zadebiutowała w Polsce wczoraj i obecnie przez kilka dni dostępna jest w cenie 199 PLN (do wyczerpania zapasów, standardowa cena to 249 PLN). Jeśli już ją będziecie posiadali to cała konfiguracja nie jest przesadnie skomplikowana. Wystarczy w aplikacji Mi Fit wybrać usługę Xiaomi Pay, wprowadzić dane wybranej karty Mastercard, autoryzować całą operację kodem SMS z banku, a następnie odpowiedni token zostanie wgrany na urządzenie, którym od tej pory będzie można płacić podobnie jak zegarkiem lub telefonem. Użytkownik Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC przed pierwszą płatnością danego dnia musi wybrać kartę zapisaną na opasce i podać ustawiony w aplikacji kod PIN. Tak „odblokowana” opaska pozwala na łatwe i szybkie płatności prze kolejne 24 godziny albo do czasu aż zdejmiemy opaskę z ręki.

Po 24 godzinach czynność należy powtórzyć, aby ponownie "uwierzytelnić" opaskę do płatności. Aby dokonać transakcji, wystarczy zbliżyć nadgarstek z urządzeniem do terminala POS. Przed przypadkowym dokonaniem płatności chroni funkcja świadomej autentykacji – decydując się na płatność, użytkownik musi przesunąć palcem ekran opaski z jednej strony na drugą. Wtedy urządzenie zostaje „aktywowane”, a dokonanie transakcji staje się możliwe. I to wszystko. Mając na ręce opaskę nie musicie już ze sobą zabierać telefonu, jeśli np. po treningu chcecie sobie kupić wodę w osiedlowym sklepie.

Teraz będzie mi już w tej opasce brakować tylko modułu GPS. Poza tym ma wszystko co powinien mieć inteligentny zegarek/opaska, czyli monitorowanie zdrowia, powiadomienia z telefonu, zapisy treningów, monitorowanie snu, a teraz również płatności. W dodatku bez problemu wytrzymuje na baterii 5 dni, więc nie ma konieczności codziennego ładowania. W swoim przedziale cenowym trudno będzie dla Mi Banda 6 NFC znaleźć konkurencję. Co ciekawe Xiaomi zapowiada też, że jest to pierwszy z wielu produktów, które będą umożliwiały płatności zbliżeniowe w przyszłości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu