Bezpieczeństwo

Jak nie dać się okraść? Były złodziej i włamywacz podpowiada. Nowe technologie nie pomogą?

12

Nie tylko nadchodzący okres wakacyjny powinien skłonić Was do zastanowienia się nad odpowiednim podejściem do zabezpieczenia swojego domu przed włamywawaczami - należy o tym pamiętać przez cały czas i potrzebne Wam będą nie tylko nowe technologie, ale i... własny rozsądek.

I wcale nie piszę o tym przekornie albo złośliwie, bo na zorganizowanym przez francuską firmę Netatmo spotkaniu nie wypowiadał się też w taki sposób na ten temat Marek Ksieniewicz - były złodziej i włamywacz, który po odsiedzeniu kilku wyroków postanowił zrozumieć, dlaczego to robił wybierając studia psychologiczne i zdecydował się pomóc innym, by mogli uniknąć bycia okradzonym. Jak zaznacza Ksieniewicz, co najmniej 70% przypadkom kradzieży i włamań jesteśmy w stanie zapobiec. Są to niewielkie i nieistotne z naszego punktu widzenia czynności, które otwierają drogę przestępcom - ci skrupulatnie obserwują domy i mieszkania, przemieszczają się na rowerach, spacerują, biegają lub jeżdżą samochodami w poszukiwaniu okazji.

Netatmo Welcome - kamera wewnętrzna

Dla nich znalezienie się wewnątrz domu przy uchylonym oknie lub drzwiach balkonowych, to zadanie na zaledwie 10 sekund - wystarczy, że wybierzemy się do sklepu lub wyjdziemy z psem. Marek Ksieniewicz sugeruje, by okna zabezpieczać klamkami na kluczyk, gdyż te typowe nie stanowią żadnego wyzwania dla włamywacza. Często popełnianym błędem jest brak uwagi - pozostawienie otwartych drzwi wejściowych czy bramy, niedomknięcie wyjścia na taras lub ogród, a także niezamykanie drzwi na czas odśnieżania lub koszenia trawy. Włamywacze wyczekują takich okazji, podobnie jak nieuwagi przy pilnowaniu kluczy - te można odbić w ciągu chwili, a my nie będziemy nawet świadomi posiadania przez kogoś dostępu do naszego domu.

"Ten sam dom, ale mądrzejszy" - Netatmo

Od lewej: czujnik wiatru, termostat i regulator, domowa stacja pogodowa

Prezentacja Ksieniewicza połączona była z omówieniem produktów marki Netatmo, która w Polsce obecna jest od kilku miesięcy. Francuska firma oferuje przeróżne urządzenia z kategorii smart-home - między innymi wewnętrzne i zewnętrzne czujniki, termostaty, regulatory i kamery - każda z nich posiada unikalne dla siebie cechy. O ile domową kamerkę Netatmo Welcome (zdjęcie główne) trudno pomylić z jakimkolwiek innym urządzeniem, tak model do montażu na zewnątrz Netatmo Presence (zdjęcie pod koniec artykułu) przypomina raczej halogen, który umieszcza się nad podjazdami czy ścieżkami. Obydwie kamery w odpowiednim momencie wysyłaja powiadomienie na urządzenie mobilne, informując o wykryciu ruchu w polu widzenia. Nietypowe zdarzenia znajdziemy na osi czasu w aplikacji, do odtworzenia na żądanie, a kopia zapasowa klipów może zapisywać się np. na koncie na Dropboksie. Obydwie oferują funkcję rozpoznawania twarzy i inteligentny system oparty o algorytmy, którym użytkownik pomaga dostosować urządzenie do swoich potrzeb -głównie by uniknąć generowania fałszywych alarmów i powiadomień o zagrożeniu. Co ważne, obydwie kamerki współpracują z Asystentem Google - co dokładnie potrafią sprawdzę osobiście i jeśli macie jakieś pytania śmiało pytajcie w komentarzach.

Marek Ksieniewicz

W temacie kamer Ksieniewicz podpowiada jedno: ich montaż nie może być odbyć się w przypadkowy sposób, w przypadkowych miejscach. Niezbędne jest zamontowanie kamer tak, by obejmowały jak największy obszar, ale i były niewidoczne dla włamywacza. Co prawda, gdy znajdą się w zasięgu wzroku, mogą zadziałać jako straszak, ale Marek Ksieniewicz podkreśla, że wtedy włamywacz będzie bardziej czujny i lepiej przygotuje się do kradzieży, a tak zmaleją szanse że uchwycimy jego twarz podczas próby włamania. Jeśli kamera zadziała, to włamywacz niewiele będzie mógł z tym zrobić, bo syreny alarmowe czy typowe kamery mogły być unieszkodliwione na kilka sposobów: pianką budowlaną czy zwykłym spray'em.

Po zamonontowaniu naszym jedynym zmartwieniem może być ewentualna wizyta nieproszonego gościa - Netatmo zaznacza, że do działania kamer nie jest potrzebna żadna subskrypcja, wiec nie ma żadnych ukrytych kosztów.

Netatmo Presence - zewnętrzna kamera

Uniknięcie zaplanowanego włamania jest bardzo trudne, podkreśla Ksieniewicz, wręcz niemożliwe, ale pozbawienie szans na nagłe włamanie to bardzo prosta sprawa, o czym pisałem na wstępie. W związku z tym, warto wziąć pod uwagę kilka porad, czego nie robić: montowanie krat czy korzystanie z sejfów na wiele się zda. Co warto zrobić? Ważne dokumenty czy potencjalnie kompromitujące materiały należy schować w nietypowych miejsach, bo przeszukanie 50m mieszkania zajmie włamywaczowi naprawdę sporo czasu. Wielokrotnie przypominano też o edukacji młodych, bo to właśnie dzieci czy młodzież często popełniają błędy mogące prowadzić do braku bezpieczeństwa domu czy mieszkania.

Wśród sugestii znalazły się także te dotyczące naszej obecności w sieci i relacjach z innymi osobami: o wyjeździe na urlop lub w delegację, gdy opuszczamy dom na dłużej, poinformujmy w mediach społecznościowych dopiero po powrocie, a przed wyjazdem poprośmy sąsiada by regularnie obserwował nasz dom czy mieszkanie. Nie jest też wskazane zamieszczanie zdjęć zawierających informacje o zawartości mieszkania, co dzieje się nagminnie.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: