Felietony

Jak LG goni Samsunga czyli Optimus 4X HD już w przyszłym miesiącu w Europie

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Jak LG goni Samsunga czyli Optimus 4X HD już w przyszłym miesiącu w Europie
11

Gdy 2 tygodnie temu pisałem o rezygnacji LG z udziału w platformie Windows Phone 7 (koncern zdementował później te informacje), pisałem także, że koreański producent ma według mnie szansę stać się drugim graczem w segmencie urządzeń z Androidem, zajmując pozycję tuż za Samsungiem. Co prawda, w oferc...

Gdy 2 tygodnie temu pisałem o rezygnacji LG z udziału w platformie Windows Phone 7 (koncern zdementował później te informacje), pisałem także, że koreański producent ma według mnie szansę stać się drugim graczem w segmencie urządzeń z Androidem, zajmując pozycję tuż za Samsungiem. Co prawda, w ofercie smartphone'ów LG widać ewidentną inspirację produktami Samsunga, a ten z kolei odnalazł swoją inspirację w Ameryce. Nie oznacza to jednak, że wśród tych inspiracji nie może powstać coś oryginalnego.

LG zapowiedziało dzisiaj, że przyszłym miesiącu wprowadzi na europejski rynek (w tym polski) smartphone'a Optimus 4X HD. Urządzenie te, po raz pierwszy zobaczyliśmy w trakcie targów MWC w Barcelonie. Nie znaliśmy wtedy jednak (poza plotkami) ostatecznego kształtu i specyfikacji Samsunga Galaxy S III, a co za tym idzie, nie wiedzieliśmy, że oba modele będą mieściły się w tej samej kategorii produktowej.

Jeśli bowiem przyjrzymy się specyfikacji Optimusa 4X HD, szybko stwierdzimy, że jest to bezpośredni odpowiednik wspomnianego Galaxy S III.

LG Optimus 4X HD

  • Wyświetlacz: IPS 4,7 cala - 1280x720
  • Układ: NVIDIA Tegra 3 (4 rdzenie)
  • Aparat: 8 mpix (wideo 1080p)
  • RAM: 1 GB
  • Pamięć: 16 GB
  • Bateria: 2150 mAh
  • System: Android 4.0

Myślę, że podobieństwa do SGS3 są oczywiste. Dla części odbiorców Optimus 4X HD może być ciekawym produktem ze względu na wyświetlacz o tradycyjnym układzie pikseli (w przeciwieństwie do matrycy PenTile w nowym Samsungu). Ciekawy jest również fakt zastosowania w Optimusie baterii o pojemności 2150 mAh.

Może to oznaczać, że telefon będzie pracował dłużej niż typowy smartphone lub (co bardziej prawdopodobne) wymaga on powiększonej baterii do osiągnięcia akceptowalnego czasu pracy. Jestem natomiast przekonany, że bateria odbije się na ciężarze urządzenia.

Nie wiem czy twórcy Optimusa 4X HD od początku zakładali, że będzie on konkurentem Galaxy S III, czy może to czysty przypadek. W sumie, to że trzecia generacja będzie posiadała większy ekran niż poprzedni model, było raczej pewne. Jeśli jednak LG świadomie podąża za Samsungiem, to według mnie jest to błąd.

Smartphone'y LG muszą poszukiwać własnej tożsamości i rozwiązań. Proponowałbym zacząć od wykorzystania fabrycznego interfejsu Androida 4.0 oraz przyszłych wersji. To byłaby dopiero nowość wśród „dużych” producentów;)

Jako potencjalny nabywca dyskwalifikuję natomiast Optimusa 4X HD za brak fizycznego przycisku Home pod ekranem.

Źródło: Informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidLGsmartphone